Prieskoninės žolelės: žiemojimo sąlygos

Prieskoninės žolelės: žiemojimo sąlygos


Prieskoninių žolelių yra ir vienmečių, ir daugiamečių. Vienmetes rudenį tiesiog iškasame ir sumetame kompostuoti. Tarp daugiamečių augalų yra dvimečių ir tikrų daugiamečių.


Vilija RUTKAUSKIENĖ


Pirmieji retai paliekama per žiemą lauke, dažniausiai auginami būtent dėl žalumos, o ne dėl sėklų. Todėl, jeigu darže lieka petražolių ar salierų, jau ankstyvą pavasarį, nuskynus pirmuosius žalumynus, augalai išraunami, galbūt vieną kitą paliekama sėkloms. Likusius daugiamečius augalus svarbu tinkamai paruošti žiemai.


* Tikrosios levandos, dar vadinamos angliškosiomis, ir daugelis olandinių levandų veislių pas mus gerai žiemoja atvirame grunte. Todėl pakanka nupjauti sausus jų žiedynus ir gausiai palaistyti iki šalnų. Labai jaunus augaliukus (1–2 metų) iki šalnų reikia šiek tiek apkaupti, o atėjus šalčiams pridengti eglišakėmis. Varpinės, arba prancūzinės, levandos mūsų žiemų lauke neištveria, todėl jas reikėtų persodinti į vazonus ir pernešti į vėsią, bet neperšąlančią patalpą ir auginti ant šviesios palangės.

REKLAMA


* Rozmarinai taip pat negali žiemoti lauke, todėl šiuo laikotarpiu jie turi būti namuose. Jau rugsėjį jie persodinami į vazoną su derlingomis žemėmis, šiek tiek patrumpinamos šaknys ir vienmečiai ūgliai. Verta prisiminti, kad šiuo metu rozmarinai taip pat žiemoja, todėl juos reikia laikyti gana vėsioje vietoje, toliau nuo radiatorių ir skersvėjų, arčiau šviesos. Šilti kambariai ir tamsūs rūsiai jiems netinkami!


Visžaliai augalai


* Isopai (juozažolės). Nupjaunami tik žiedkočiai, užgriebiant ir 2–3 cm stiebo. Prieš žiemą patariama atlikti sanitarinį genėjimą, pašalinant nulūžusius ir pažeistus ūglius.


* Čiobreliai. Nupjaunami tik žiedkočiai. Reikėtų nupjauti ir į sodo takelius pabėgusius ūglius. Neįprastos lapų spalvos veisles būtina pridengti sausais lapais.


* Šalavijai. Dauguma jų rūšių po sniegu išsaugo lapiją, todėl nupjaunami tik žiedkočiai, o kvapiųjų šalavijų nupjaunama ir apie trečdalį ūglio su lapais. Taip pat išpjaustomi pažeisti ir išdžiūvę šalavijų stiebai.

REKLAMA


Žiemojantys su lapų skrotele


* Balzaminės bitkrėslės. Nupjaukite tik žiedkočius, kad pavasarį galėtumėte pamatyti, kiek augalas išsikerojo, ir aštriu kastuvu pakoreguoti krūmo dydį.


* Katžolės. Nupjaukite žemai, palikdami tik pašaknines lapų skroteles.


* Mėtos. Visų rūšių mėtos nupjaunamos žemai, pašaknininių skrotelių lygyje. Margalapes mėtas baltais lapų krašteliais būtina mulčiuoti ir uždengti eglišakėmis arba sausais lapais.


Nupjaukite ir pamirškite iki pavasario


Daugiametes prieskonines žoleles, tokias kaip mažosios ožiažolės, gelsvės, melisos, monardos, daugiamečiai svogūnai, krienai, meškiniai česnakai, peletrūnai, rudenį reikia nupjauti iki dirvos paviršiaus ir mulčiuoti durpėmis arba sausais lapais.


Daugiau įdomių ir aktualių straipsnių rasite žurnale „Savaitė“. Jį galite gauti tiesiai į savo namus – užsiprenumeravę arba skaityti elektroninę žurnalo versiją.