Ar reikia derinti kambarinius augalus ir kaip tai daryti?

Ar reikia derinti kambarinius augalus ir kaip tai daryti?


Apie augalų derinimą ir komponavimą paprastai susimąstome įrenginėdami gėlynus lauke, tačiau kambarinių augalų komponavimas dažniausiai apsiriboja jų išdėliojimu ant palangių, lentynų ar grindų. Vis dėlto kad kambariniai augalai atskleistų visą savo grožį ir taptų interjero akcentu, jų taip pat nereikėtų sustatyti bet kaip.


Eglė CIBIENĖ


Kambariniai augalai kilę iš laukinės gamtos, kurioje natūraliai grupuojasi pagal augimo sąlygas ir savo poreikius. Tad ir namuose juos galite ne tiesiog išdėlioti pavieniui, o grupėmis. Pirmiausia tai palengvins jų priežiūrą, pavyzdžiui, drėgmę mėgstančius augalus pastačius arti vienas kito, galima sukurti jiems visiems tinkamą terpę, purkšti vandeniu. Be to, oras aplink tokią augalų grupę laikysis kiek drėgnesnis, tad ir augimo sąlygos bus palankesnės. Be abejo, jei toje pačioje vietoje pabandysite sukurti kompoziciją iš skirtingų augalų, kurių vieni mėgsta pavėsį, kiti – saulę, rezultatas jus nuvils.

REKLAMA


Kitas augalų grupavimo ir derinimo tarpusavyje tikslas – padėti geriau atskleisti kiekvieno jų grožį, savitumą, unikalumą. Norite sukurti džiunglių atmosferą svetainėje – sukomponuokite vazonus su palmėmis, svyrančiais augalais. Pietinė palangė gali tapti mini dykuma, čia sudėliojus keletą skirtingų rūšių kaktusų ir sukulentų. Žinoma, augalus galima išdėlioti ir po vieną, kaip akcentus, tačiau jei taip padarę jausite, kad vaizdas vis dėlto nedžiugina, pabandykite juos sugrupuoti.


Nelyginio skaičiaus taisyklė


Įprasta taisyklė, kuria vadovaujamasi grupuojant augalus erdvėje, – vengti lyginių skaičių grupių, nes taip suporuoti daiktai atrodo itin formaliai. Klasikinis ir lengviausiai sukuriamas derinys yra trijų augalų grupė, bet jei augalų skaičius bus didesnis, tik nelyginis, jie turėtų atrodyti puikiai.


Štai keletas dalykų, kurių reikėtų nepamiršti komponuojant augalų grupes. Pirmiausia, kuo didesnė augalų grupė, tuo daugiau erdvės jai reikės, nes nesugrūsite vazonų vienas šalia kito – taip jūsų kūrinys taps ne akį traukiančia kompozicija, o betiksliu kratiniu. Tad jei tam galite skirti tik nedidelį kambario plotą ar kampą, pasirinkite ne daugiau kaip tris augalus.

REKLAMA


Grupuokite augalus dėliodami juos ne į vieną eilę, o vienus prieš kitus, kur aukštesni augalai būtų gale, o mažesni – priekyje. Kompozicijoje esantys augalai negali būti vieno aukščio – taip jie susilies, užstos vieni kitus ir nesukurs norimo efekto. Kad vizualiai sukurtumėte skirtingą aukštį, vazonams padėti naudokite stovus, palanges, spinteles, kitus baldus.


Jei turite vieną didelį augalą, paverskite jį dėmesio centru: pasirūpinkite gražiu, derančiu vazonu ir pastatykite augalą gerai matomoje kambario vietoje.


Žaiskite su augalų skirtumais


Kurdami augalų kompoziciją galite panaudoti ir kelis tos pačios rūšies augalus. Pavyzdžiui, dievinate pelargonijas? Užuot jas tvarkinga eilute išdėlioję ant palangės, sukurkite jų kompoziciją pasinaudodami ankstesniais patarimais.


Jei komponuojate skirtingus augalus, stenkitės, kad jų lapų formos ir dydžiai darniai derėtų tarpusavyje. Puikiai atrodo deriniai, kai vieni augalai yra aukšti, kiti – stambūs, o kai kurie – margalapiai. Žaisdami su lapų tekstūra galvokite apie kontrastą, pavyzdžiui, derinkite augalus šiurkščiais ir glotniais lapais.


Kambariniai augalai yra labai skirtingi, tarp jų galima rasti bet kokių formų, spalvų, dydžių. Vieni turi gražią lapiją, kiti – patrauklias kerų ar lapų formas, treti puikuojasi išskirtinės tekstūros lapais. Būtent išskirtinumais ir naudokitės augalus grupuodami.Būdas nukreipti žvilgsnį


Ar žinojote, kad kambariniai augalai gali tapti „rodyklėmis“, tikslingai nukreipiančiomis žvilgsnį į vieną ar kitą jūsų kambario vietą ar daiktą? Pirmiausia atkreipkite dėmesį, kuria kryptimi natūraliai auga jų lapai.


Paprastai tai lengviausia padaryti su augalais, kurie yra statūs, o jų lapai nukreipti tiesiai į viršų arba žemyn. Pavyzdžiui, sansevjera, dar žinoma kaip uošvės liežuvis, ar bet kokios kitos aukštos ir neplačios kambarinės gėlės traukia žvilgsnį aukštyn, tad tokiais augalais galima atkreipti dėmesį į meno kūrinius ant sienų arba originalų lubų šviestuvą.


Visi vijokliniai, svyrantys augalai, pavyzdžiui, skindapai, ceropegijos ar gebenės, traukia žvilgsnį žemyn. Tokius augalus galima išdėlioti ant židinių ar knygų lentynų, kad atkreiptumėte dėmesį į židinio dekoratyvumą ar knygas, pastatyti ant sieninės lentynos virš pagrindinių kambario minkštųjų baldų, pakabinti virš valgomojo stalo.


Nusibodo vaizdas? Pakeiskite jį!


Ar esate atsidūrę situacijoje, kai norite pakeisti nusibodusį kambario vaizdą, bet baldus perstumdyti trukdo erdvės trūkumas, o įsigyti naujų kainuoja pernelyg daug? Tokiu atveju jums padės kambariniai augalai.


Augalai yra universalūs, o tai reiškia, kad jie tinka prie bet kokio stiliaus interjero, bet kokio dydžio, bet kokių spalvų baldų ar sienų. Be to, daugelis kambarinių augalų nėra tokie įnoringi, kad negalėtumėte jų perkelti iš vienos vietos į kitą.


Tad panorėję atsinaujinti, pažaiskite su turimais kambariniais augalais. Jeigu anksčiau stovėjo ant vienos palangės – perkelkite ant kitos, jei tik ten tinkamos sąlygos. Arba nuo palangių perkraustykite ant lentynų, spintelių, komodų. Jei kažko trūksta, įsigykite naujų augalų – bet kuriuo atveju jie kainuoja mažiau nei nauji baldai.

REKLAMA


Prie lango – nebūtinai ant palangės


Žinote tą jausmą, kai išdėliotus ant palangės augalus užstoja dieninės ar naktinės užuolaidos, tad jų faktiškai niekada nematote ir negalite jais grožėtis? Pabandykite kambarinius augalus atverti ir jais įrėminti vaizdą pro langą. Nesvarbu, tai būtų svetainė ar miegamasis, – lango įrėminimas kambariniais augalais ir žaluma padės išryškinti vaizdą į išorę ir tarsi sujungs kambario erdvę su lauku.


Jei tiesiai priešais langus nėra kito namo langų ar kito itin negražaus vaizdo, apsvarstykite mintį atsisakyti dieninių užuolaidų, ypač jei jos slepia mylimus augalus. Be to, savotiškomis užuolaidomis gali tapti ir patys augalai, jei jie yra aukštesni, dengia dalį stiklo ar pakabinami virš jo.


Užuolaidų galite neatsisakyti visai, tiesiog jas kiek atitraukti į kraštus, augalus komponuodami per vidurį. Langus galite papildomai įrėminti jų kraštuose pastatydami aukštesnių kambarinių augalų. Jei tokių neturite, naudokite stovus – taip „paaugs“ net ir žemesnis augalas. Toks langų atidengimas ir įrėminimas itin tinka tada, kai norite atkreipti dėmesį į vaizdą pro langą.


Vazonai – ne mažiau svarbu


Visą dėmesį skirdami augalams dažnai nepelnytai pamirštame indus, kuriuose jie auga. Jei išpuoselėti augalai pasodinti paprastuose plastikiniuose, aplūžusiuose ir nekaip atrodančiuose vazonuose, bet kokia kompozicija neatrodys gerai.


Augalų vazonai, kaip ir patys augalai, yra kambario interjero dalys, o ne kokie nors papildomi priedai. Todėl ieškokite vazonų, kurie ir papildytų augalą, ir patys trauktų akį: spalvingų, dekoruotų, įvairių formų. Jei norite, kad visas dėmesys kryptų tik į augalus, tuomet rinkitės vienodos, geriausia pastelinės, baltos ar juodos spalvos, neįmantrių formų vazonus.


Daugiau įdomių ir aktualių straipsnių rasite žurnale „Savaitė“. Jį galite gauti tiesiai į savo namus – užsiprenumeravę arba skaityti elektroninę žurnalo versiją.