Vaismedžių sodinimas rudenį: ką verta žinoti?

Vaismedžių sodinimas rudenį: ką verta žinoti?


Šiemet ruduo lepina šiluma bei gražiu ir saulėtu oru. Ir nors spalvingasis metų laikas jau ritasi į antrąją pusę, sodininkystės sezonas dar nesibaigė. Dar iki pirmųjų šalnų sodininkai skuba suspėti nuveikti svarbiausius darbus - ne tik sugrėbti lapus ar nurinkti derlių, bet ir pasodinti vaismedžius. Tačiau tarp sodininkų vis dar vyrauja klausimas: ar galima vaismedžius sodinti rudenį, ar vis tik darbus geriau nukelti į pavasarį? Medelyno „Tado ūkis“ kraštovaizdžio specialistė Kristina Cvilikienė pateikia keletą naudingų patarimų apie vaismedžių sodinimą rudenį.


Vaismedžiai vazonuose: juos sodinkite rudenį


Rugsėjo pabaiga ir spalio mėnuo – pats tinkamiausias laikas sodinti daugumą vaismedžių ir vaiskrūmių. Jei nusprendėte sodinimo darbus atlikti dar vyraujant šiltiems orams, atminkite: rudenį galima sodinti tik vazonuose augintus vaismedžius, turinčius uždarą šaknų sistemą. Rudenį pasodinti vaismedžiai iš vazonėlio dar spės prigyti, o sulaukę pavasario medeliai „nestresuos“. Taip pat svarbu paminėti, kad rudenį pasodintus medžius artėjančią vasarą reikės mažiau laistyti ir jie greičiau sukurs sveiką šaknų sistemą.

REKLAMA


Vis dėlto, jei dar nesate tinkamai pasiruošę sodinimo darbams ir norite susiprojektuoti, kur sodinti augalą, darbus patariame atidėti pavasariui.


Vaismedžiai iš grunto: sodinimą geriau atidėkite pavasariui


Kalbant apie vaismedžių, iškastų iš dirvos, sodinimą, verta paminėti keletą svarbių momentų. Reikėtų atsižvelgti į tai, kada vaismedis kasamas iš grunto. Medelio nevertėtų kasti tada, kai yra prasidėjusi vegetacija, nes gali nukentėti jo prigijimas. Taip pat svarbu žinoti, kad iškastus iš dirvos vaismedžius galima sodinti tik tada, kai yra sustojusi jų vegetacija: vėlų rudenį arba kai lapai dar nėra pradėję skleistis. Tad vertėtų apsvarstyti: galbūt geriau šių vaismedžių sodinimą atidėti ankstyvam pavasariui.


Vaismedžių sodinimas rudenį: daugiau drėgmės – mažiau trąšų


Vaismedžius sodinti rudenį taip pat pravartu todėl, nes tokiu metų laiku lauke dažniausiai vyrauja padidėjęs oro drėgnis, dėl to medelį reikia mažiau laistyti. Lietingas ruduo užtikrina, kad naujai pasodinti augalai gaus pakankamai drėgmės ir pavasarį pasitiks gyvybingi. Be to, pastaraisiais metais pastebimi ir gerokai šiltesni rudenys. Šios oro sąlygos yra labai palankios medeliams prigyti. Be jokios abejonės, ir pačiam sodininkui lauke maloniau darbuotis, kai žemė po vasaros dar yra įšilusi.

REKLAMA


Verta paminėti, kad rudens metu vyraujant palankioms oro sąlygoms, sodinant vaismedžius reikia naudoti mažiau įvairių šaknų stimuliatorių.


Sodinimas rudenį: kokius vaismedžius geriausia sodinti?


Svarbu žinoti, kad rudenį galima sodinti daugelį rūšių vaismedžių. Tačiau atkreipkite dėmesį, kad šis laikotarpis palankesnis sėklavaisių (pvz.: obelų, kriaušių), iškastų iš grunto, sodinimui, nes pastarieji yra daug ištvermingesni aplinkos veiksniams. Jei rudenį nusprendėte sodinti kaulavaisius (pvz.: slyvas, vyšnias), patariame pamulčiuoti jų šaknų plotą, nes šie vaismedžiai yra gerokai jautresni šalčiui. Mulčiui tinka durpės, kompostas ar smulkintos žievės. Svarbu, kad mulčiuojant mulčias neliestų pasodinto vaismedžio kamieno.


Nusprendusiems kaulavaisių sodinimo darbus atidėti pavasariui, patariame stengtis nesusivėlinti ir tai padaryti kuo anksčiau: iki tol, kol medžiai prasprogsta, kad augalėliai dar spėtų prigyti ir įsišaknyti. Tačiau jei ankstyvą pavasarį nespėjote pasodinti vaismedžių iš grunto, medelius iš vazonėlio galite sodinti bet kuriuo metų laiku.


Pastaraisiais metais mūsų šalyje vyraujantys palankūs rudeniški orai suteikia naujų galimybių sodininkams, tarp kurių – ir vaismedžių sodinimas. Taigi, dar rudenį atsakingai atlikę vaismedžių sodinimo darbus ateinančiais metais galėsite džiaugtis gausiu vaisių derliumi.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 29 (2024)

    Savaitė - Nr.: 29 (2024)