Gėlynas namuose: kaip sukurti jaukią erdvę?

Gėlynas namuose: kaip sukurti jaukią erdvę?


Turintieji lopinėlį žemės šalia namų dabar rūpinasi lauko gėlynais, o jeigu tokios galimybės nėra, tenka apsiriboti kambariniais augalais. Jie tikrai gali prisidėti kuriant jaukumą namuose.


Rugilė POŠKUTĖ


Klasika ir egzotika


Bent kelis kambarinius augalus rastume kone kiekvienuose namuose, tačiau kokius renkamasi dažniausiai? Gėlių salonų „Glamelija“ direktorė Aliona Ušanovienė sako, kad perkamiausios – žydinčios kambarinės gėlės: falenopsiai, daugelio vadinami tiesiog orchidėjomis, kalankės, rožės, iš nežydinčių kambarinių augalų – zamiokulkai, fikusai. Visos šios gėlės – gana nereiklios ir netgi neprityrusius gėlininkus turėtų džiuginti ilgai, tačiau kad netektų nusivilti, pašnekovė pataria atkreipti dėmesį į tai, kad visi kambariniai augalai nepakenčia skersvėjo ir perlaistymo. Taip pat jų nereikėtų laikyti kaitrioje saulėje, antraip gali nudegti augalų lapai.


Tačiau į gėlių parduotuves ateina ir ieškančiųjų egzotikos. Tokiems A. Ušanovienė patartų įsigyti oro augalų – tilandsijų. „Tai kambariniai augalai, kurie auga be žemės: ji tilandsijoms – nereikalinga. Galima pamatyti šių egzotinių augalų ant įvairių medinių ir metalinių stovų, stikliniuose induose, riešutų kevaluose ar sraigių kiautuose. Tilandsijos mėgsta drėgną orą, todėl jas reikia dažnai purkšti. Be to, ir vandenį, ir maistingąsias medžiagas šie augalai įsisavina per lapus“, – aiškina pašnekovė.

REKLAMA


Na, o kaip dovanos dažniausiai perkami žydintys kambariniai augalai – teikiant tokie atrodo puošniau. Itin dažnas pasirinkimas – falenopsiai. Jų dabar yra įvairiausių: vienspalvių, taškuotų, dažytų...


Kodėl neauga?


Kartais moterys skundžiasi, kad pas jas kambariniai augalai neauga. Kokias klaidas dažniausiai darome juos prižiūrėdami? A. Ušanovienė sako, jog dažniausia klaida yra ta, kad augalą išsirenkame pagal išvaizdą ir visai nepagalvojame apie sąlygas namuose. Juk vieni augalai itin mėgsta šviesą, kitiems jos reikia visai mažai, skiriasi ir jų drėgmės poreikis. „Prieš pirkdami augalą, būtinai išsiaiškinkite, kokių sąlygų jam reikia, kaip reikėtų jį laistyti, tręšti, kada persodinti, – pataria pašnekovė. – Jeigu nėra būtinybės, neskubėkite iš karto persodinti ką tik įsigyto augalo. Tai geriausia daryti pavasarį. Jeigu augalas žydi, palaukite, kol nužydės, ir tik tada persodinkite.“


Prasidėjus ramybės laikotarpiui, nežydinčių kambarinių augalų specialistė pataria netręšti iki pavasario, o žydinčių – apie du mėnesius. Taip pat reikėtų nepamiršti papurenti žemės, kad šaknys gautų daugiau deguonies. Augalus saikingai laistykite nusistovėjusiu vandeniu.

REKLAMA


Nederėtų atsisakyti kambarinių augalų vien dėl to, kad namuose mažai šviesos. „Yra augalų, ne tik toleruojančių patalpas, kuriose mažai šviesos, bet ir augančių jose geriau negu šviesiose. Tokius augalus galima auginti tamsiame kampe, prie šiaurinio lango ar patalpoje, kurioje apšvietimas – dirbtinis. Tai zamiokulkai, sansevjeros, dracenos, fikusai, sukulentai. Jeigu norite žydinčio augalo, bet patalpoje mažai šviesos, rinkitės vėzdūnę“, – gėlių auginimo subtilybes atskleidžia A. Ušanovienė.


Pastaruoju metu parduotuvėse gausu sezoninių žydinčių gėlių vazonėliuose – raktažolių, rožių, azalijų, gardenijų ir kt. Tačiau daugeliui nepavyksta jų išsaugoti. Kodėl? Pasak pašnekovės, visos šios gėlės mėgsta drėgmę ir nepakenčia sauso oro bei skersvėjo. Jeigu oras namuose – sausas (taip gali būti dėl radiatorių ir šildomųjų grindų), augalus reikėtų drėkinti – purkšti juos arba vazonus statyti į padėklus su vandeniu ant akmenukų, kad vazonų dugnas nesiektų vandens.


Grožis stikliniuose induose


Pastaruoju metu populiarėja ir gėlių auginimas stikliniuose induose. A. Ušanovienė teigia, kad taip auginamos gėlės ne tik papuoš interjerą, suteiks jam originalumo, bet ir pabrėš išskirtinį šeimininkų skonį. Be to, augalai stikliniuose induose auga intensyviau, nes taip jiems sudaromos itin komfortiškos sąlygos.


„Stikliniuose induose galima auginti įvairius augalus, bet labiausiai tam tinka drėgmę mėgstantys augalai. Svarbu palaikyti daugmaž pastovią temperatūrą ir drėgmę. Jeigu indus laikysite toliau nuo saulės spindulių, rinkitės paparčius ir sukulentus. Jeigu stikliniai indai bus šviesioje vietoje, rinkitės žydinčius, šiltnamio sąlygas mėgstančius augalus – orchidėjas, bromelijas. Samanos nemėgsta ryškios šviesos, todėl nelaikykite indų su samanomis ant palangių“, – pataria gėlių salonų „Glamelija“ direktorė A. Ušanovienė.


Daugiau įdomių ir aktualių straipsnių rasite žurnale „Savaitė“. Jį galite gauti tiesiai į savo namus – užsiprenumeravę.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 13 (2023)

    Savaitė - Nr.: 13 (2023)