Naujas varinių klumpių iššūkis iš Vašingtono: ką D. Trumpo muitai reikštų Lietuvai?

Naujas varinių klumpių iššūkis iš Vašingtono: ką D. Trumpo muitai reikštų Lietuvai?


Naujausi Lietuvos tarptautinės prekybos duomenys (2025 m. sausis–gegužė) rodo, kad optimizmas dėl mūsų ekonomikos nepalaužiamumo turėtų kiek atslūgti. Nors lietuviškos kilmės prekių eksportas per minėtą laikotarpį netgi ūgtelėjo 3,4 proc., bendras eksportas smuko vos 0,7 proc., tačiau importas šoktelėjo net 7,2 proc. To rezultatas – 1,3 mlrd. eurų padidėjęs prekybos deficitas, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Tai kelia rimtų klausimų dėl Lietuvos ekonominio atsparumo pasaulinių prekybos pokyčių fone.


Ekonomistė Eglė Stonkutė


Europos Sąjungai (ES) tebesiderant, JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė apie nuo rugpjūčio 1 d. taikomus 30 proc. importo muitus. Vertinama, kad tai gali padidinti bendrą tarifą iki 26 proc. ir iki 2026 m. pabaigos gali sumažinti ES BVP net 1,2 proc. Tuo tarpu Lietuvos ir visos ES rinką po truputį „semia“ augantis importas iš trečiųjų šalių – valstybių, siekiančių diversifikuoti savo eksporto kryptis ir mažinti priklausomybę nuo JAV rinkos.


Tvinstame prekėmis iš Kinijos

Lietuvos importas iš Kinijos šiemet (sausio–gegužės mėn.) išaugo net 30 proc. Kitaip tariant, vartojimo statistika anaiptol nerodo atsiribojimo nuo prekybos su Kinija tendencijų, o netgi priešingai. Importas iš JAV Lietuvoje taip pat augo daugiau nei 27 proc. – tikėtina, dėl skubėjimo pasinaudoti likusiu laikotarpiu iki galimų ES atsakomųjų priemonių.

REKLAMA


Jei per minėtąjį laikotarpį Lietuvos eksportas siekė 15,8 mlrd. eurų, tai importas viršijo 18,1 mlrd. eurų. Prekybos deficitas pasiekė 2,8 mlrd. eurų – beveik tiek pat, kiek ir 2022 m., kai prasidėjo karas Ukrainoje. Tik šį kartą priežastys – visai kitos.


Tarptautinės prekybos žemėlapis keičiasi

D. Trumpo pradėtas „prekybos karas su visais“ perbraižo globalios prekybos kryptis. Tai reiškia ne tik grėsmes, bet ir galimybes Lietuvos gamintojams. Tačiau pirmiausia – grėsmes. Auga konkurencija ES vidaus rinkoje dėl didėjančio importo iš šalių, kurios aktyviai ieško naujų eksporto rinkų. Be Kinijos, ypatingą dėmesį reikia skirti toms šalims, kuriose įsikūrė nemažai Kinijos gamybos įmonių po pirmosios D. Trumpo kadencijos – tokioms kaip Vietnamas. Valstybėms, kurios tapo „žaliaisiais koridoriais“ kiniškai produkcijai į JAV, dabar patys amerikiečiai žada taikyti didesnius muitus.


Lietuvos gamintojams tai reiškia didesnę konkurenciją ne tik iš Kinijos, bet ir iš Vietnamo, Indijos ar kitų Azijos regiono valstybių, kur darbo kaštai ženkliai mažesni: Kinijoje – apie 2 kartus, Vietname – 6 kartus, Indijoje – net 10 kartų mažesni nei Lietuvoje.

REKLAMA


Tačiau konkurencinių iššūkių kyla žvelgiant ir kita kryptimi. Savo eksporto rinkas aktyviai plečia ir tokios valstybės kaip Kanada, Japonija bei Pietų Korėja. Jei Kanada – potenciali partnerė dėl žaliavų (ypač energetinių), tai Japonija ir Pietų Korėja eksportuoja technologiškai pažangius produktus – puslaidininkius, automobilius, laivus, atominę technologiją – ir gali tapti rimtais konkurentais ES gamintojams.


Retųjų žemių elementų korta – vis dar stipri

Prekybos derybose Kinija panaudojo „retųjų žemių elementų“ kortą – grasinimas riboti jų eksportą padėjo jiems pasiekti norimų rezultatų su JAV. Nėra pagrindo manyti, kad tos pačios kortos Kinija nepanaudos derybose su ES. Nors Prancūzija turi šiokius tokius šių elementų išteklius, to nepakaks ES autonomijai. Šiuo metu Kinija išlaiko dominuojančią padėtį pasaulio retųjų žemių elementų rinkoje ir tai, bent jau per trumpą laiką, sunkiai pakeičiama.


Klumpės darosi sunkesnės

D. Trumpas jau anksčiau buvo paskelbęs sektorinius plieno, aliuminio ir automobilių muitus, tačiau netrukus juos papildys importo muitai variui, kurie turėtų siekti 50 proc. Tai ES nėra labai skausminga, nes ES daugiau vario importuoja nei jo eksportuoja. Tačiau daug rimtesnis signalas – galimi muitai farmacijos produktams. D. Trumpas užsiminė apie galimus net 200 proc. tarifus. Turint omenyje, kad apie ketvirtadalį ES eksporto į JAV sudaro medicinos ir farmacijos prekės, tai gali būti tikras smūgis.


Taigi, jei ES ir Lietuva dar galėtų „sunešioti“ Trumpo varines klumpes, tai „farmacinės“ klumpės jau gali būti per sunkios.


ELTA inf.







  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 28 (2025)

    Savaitė - Nr.: 28 (2025)