Šiaurės Lietuvos maršrutas „Malonių kelias“ – tikėjimo, kultūros ir gamtos sintezė

Keturių savivaldybių – Šiaulių miesto ir rajono, Kelmės bei Raseinių – teritorijose driekiasi maršrutas – „Malonių kelias“ (lot. Via Gratiarum). Tai žiedinis piligrimų kelias, kviečiantis leistis į vidinę kelionę per tikėjimą, kultūrą ir gamtą. Šis kelias pradėtas kurti 2022 metais, siekiant apjungti svarbiausias Šiaurės ir Vidurio Lietuvos sakralines bei kultūrines vietas į nuoseklų, pažinimo kupiną maršrutą.
„Malonių kelias“ sparčiai įsitvirtina kaip vienas aktualiausių turizmo projektų Lietuvoje – keliautojų daugėja, o jų motyvacija – įvairi: nuo dvasinių patirčių iki poilsio gamtoje.
„Žmonės ieško kokybiško laiko kartu, ramybės, o svarbiausia – gilesnio santykio su savimi ir artimaisiais. Piligrimystė tampa savęs pažinimo keliu“, – pastebi Justė Cidilina-Galdikienė, „Malonių kelio“ komunikacijos specialistė.
Istorinė ir šiuolaikinė piligrimystė
Nuo senų laikų piligrimystė buvo dvasinio atsinaujinimo kelias. Viduramžiais žmonės keliaudavo į šventas vietas – pėsčiomis, lydimi maldų, tylos ir pasninko.
Šiuolaikinė piligrimystė atvira kiekvienam – ieškančiam ramybės, trokštančiam patirti Lietuvos kultūros bei gamtos grožį. Malonių keliu keliaujama įvairiai – pėsčiomis, dviračiais, automobiliu, vienumoje ar su draugais, šeima. Tai kelias, kuris pritaikytas tiek patyrusiems keliautojams, tiek pirmą kartą išsiruošusiems į dvasinę kelionę.
REKLAMA
Dviračiu per Malonių kelią
Dviračių entuziastė Solveiga Dambrauskaitė-Bakutienė, apkeliavusi daugiau nei pusę Lietuvos, dalyvavo ir piligriminiame žygyje „Maloniu kelio“ maršrutu. Ji dalijasi: „Važiuodama dviračiu per „Malonių kelią“ patyriau nuostabią gamtos ir istorijos dermę. Tiek miškai, tiek miesteliai pasitiko nuoširdumu. Kelias patogus ir įveikiamas, ypač dviračiais – rekomenduoju jį ne tik tikintiems, bet visiems, norintiems kitaip atrasti Lietuvą.“
Piligriminis dviračių žygis „Malonių keliu“ vyksta kasmet pavasarį-vasarą ir jau tapo gražia tradicija. Tai kvietimas išbandyti savo fizines jėgas ir tuo pačiu pasinerti į bendrystę.
2025 m. žygis vyko birželio 13–15 dienomis, kviesdamas dalyvius leistis į dvasinę trijų dienų kelionę. Maršrutas driekėsi per Raseinių, Kelmės, Šiaulių rajonus ir Šiaulių miestą, o bendras atstumas siekė apie 170 km. Kelionė prasidėjo ir baigėsi Šiluvoje, o jos metu buvo aplankyti tokie išskirtiniai objektai kaip Lyduvėnų geležinkelio tiltas, AJJU meno muziejus, Šiaulių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedra, Kryžių kalnas, Tytuvėnų vienuolyno ansamblis ir kitos svarbios „Malonių kelio“ stotelės.
REKLAMA
Malonių kelio maršrutai: miestui, gamtai, nuotykiui
„Malonių kelias“ – tai žiedinis 185 km maršrutas, jungiantis daugiau kaip 30 religinių objektų ir begalę kultūros bei gamtos paminklų. Jį galima įveikti pėsčiomis vidutiniškai per 7–8 dienas, dviračiu – per 3–4, o automobiliu – per 2–3 dienas. Keliautojai kviečiami pradėti bet kur – kelias neturi vienos pradžios ar pabaigos.
Leidžiantis į „Malonių kelią“, verta stabtelėti vietose, kurios kiekviena savaip pasakoja apie šio krašto dvasingumą ir istoriją.
Šiaulių mieste keliautojus pasitinka Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedra ir garsioji „Geležinė lapė“ Talkšos ežero pakrantėje. Šiaulių rajone, netoli Kryžių kalno, verta aplankyti pranciškonų vienuolyną, Aukštelkės Šv. Antano Paduviečio, Bazilionų Šv. Bazilijaus Didžiojo ir Kurtuvėnų Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčias – pastaroji stebina paslaptingais rūsiais ir kviečia patirti tylos oazę Kurtuvėnų regioninio parko apsuptyje. Kelmės rajone išsiskiria Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos bažnyčia ir bernardinų vienuolynas bei Palendrių Šv. Benedikto vienuolynas. Raseinių rajone keliautojus traukia garsioji Šiluvos šventovė ir joje esanti daugybė svarbių ir prasmingų objektų.
Informaciją apie nakvynės, maitinimo ir lankytinas vietas galima rasti Šiaulių miesto, Šiaulių, Kelmės, Raseinių rajonų turizmo informacijos centrų internetiniuose puslapiuose.
„Bažnyčių naktys“ – kultūriniai atradimai „Malonių kelio“ šventovėse
2025 m. liepos 17–20 dienomis, keliaudami „Malonių keliu“, galite patekti į unikalią patirtį – daugelis šio maršruto šventovių virs vakaro renginių erdvėmis. Čia vyks jau penktą kartą organizuojamos „Bažnyčių naktys“ – tai „Malonių kelio“ organizuojamas renginių ciklas, suburiantis bendruomenes, meną ir dvasingumą.
Šventovėse Šiaulių mieste, Šiaulių, Kelmės ir Raseinių rajonuose jūsų lauks nemokami koncertai, meninės instaliacijos, parodos, ekskursijos ir šv. Mišios. Bažnyčios taps atviromis muzikai ir kultūriniams atradimams.
Tad jei pasirinksite keliauti „Malonių keliu“ būtent šiomis dienomis – nenustebkite, jei jus pasitiks kanklių ar vargonų garsai ir įkvepiančios istorijos.
BNS inf.
Panašios naujienos:
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 28 (2025)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-