Netylant kalboms apie mokytojų trūkumą: daugiausiai ieško Vilniuje, daugiausiai moka Klaipėdoje

Netylant kalboms apie mokytojų trūkumą: daugiausiai ieško Vilniuje, daugiausiai moka Klaipėdoje


Lietuvoje netyla kalbos apie mokytojų trūkumą, tačiau įpusėjus vasarai lankomiausias šalies darbo paieškų portalai didelio švietimo įstaigų aktyvumo nepastebi. Daugiausiai specialistų ieškoma Vilniuje, o didžiausi atlyginimai siūlomi Klaipėdoje.


Įpusėjus vasarai, daugiausiai darbo skelbimų talpinančio portalo kategorijoje „Švietimas, mokymai, kultūra“ šiuo metu aktyvūs 74 skelbimai, iš kurių net 47 (63 proc.) yra Vilniuje. Tai yra mažiau nei birželį (78 skelbimai), gegužę (89) ar balandį (87).


„Per praėjusius metus turėjome 781 darbo poziciją arba vidutiniškai 65 per mėnesį, todėl padidėjusio aktyvumo, iki naujų mokslo metų likus 7 savaitėms, kol kas nepastebime. Kita vertus, pavasarį turėjome net 255 skelbimus, todėl galima manyti, kad naujiems mokslo metams ruošiamasi iš anksto “, – sako „CVbankas.lt“ portalo vadovė Živilė Koncevičienė.

Pirmosios Lietuvoje privačios mokyklos, Vilniaus Šiaurės licėjaus, verslo vadovė Eglė Sidorova atskleidžia, kad sunkiausia rasti tiksliųjų mokslų (matematikos, fizikos) mokytojus, o kasmet vis labiau juntamą pedagogų stygių laiko kompleksine ir giliai įsišaknijusia šalies problema.

„Pedagogų trūkumas – tai jau ne pavienis reiškinys, o ilgalaikė, sisteminė švietimo rinkos problema. Manome, kad viena iš pagrindinių to priežasčių – sisteminis mokytojo profesijos prestižo nuosmukis, nepakankamas jaunimo įtraukimas į pedagogikos studijas ir per lėta švietimo sektoriaus reakcija į kintančius rinkos lūkesčius“, – svarsto E. Sidorova.

Nors pedagogų trūksta, statistika rodo, kad kandidatūrų skaičius „CVbankas.lt“ portale kasmet auga. Šią liepą viena pozicija vidutiniškai sulaukia 49 kandidatūrų – tai 19 proc. daugiau nei praėjusiais metais ir 32 proc. daugiau, nei 2023-aisiais.

REKLAMA


Šią statistiką iš dalies paaiškina aktyvi pedagogų migracija tarp mokyklų bei viešojo ir privataus sektoriaus, tuo metu E. Sidorova pastebi ir dar vieną galimą priežastį: „CV sulaukiame, bet dažnai kandidatų kompetencijos, patirtis ar motyvacija neatitinka aukštų kokybės lūkesčių“.


Statistika taip pat atskleidžia, kad švietimo rinka neatliepia pedagogų finansinių lūkesčių. Portalo duomenimis, kandidatai vidutiniškai tikisi gauti 2075 eurų neatskaičius mokesčių, tuo metu darbo pasiūlymų vidurkis siekia 1563 eurus.

Didžiausiu atlyginimu mokytojus vilioja Klaipėdos švietimo įstaigos, kur pastaruoju metu vidutiniškai siūlyta 1690 eurų (bruto), o mažiausias algos vidurkis šalies didmiesčių tarpe buvo Šiauliuose – 1065 eurai. Vilniuje, kur šiuo metu trūksta beveik pusšimčio specialistų, vidutiniškai siūloma 1562 Eur, Kaune – 1503 Eur, o Panevėžyje – 1434 Eur.


„Rinka tampa vis konkurencingesnė, bet vien atlyginimas nebėra pagrindinis veiksnys: specialistai renkasi darbo aplinką, kurioje jie jaustųsi vertinami, turėtų galimybių tobulėti, kur vyrauja pagarbi, kūrybinga ir inovatyvi kultūra“, – priduria E. Sidorova.


Pranešimas spaudai.








  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 28 (2025)

    Savaitė - Nr.: 28 (2025)