Laistymo patarimai, kurie padės tausoti planetą ir taupyti pinigus

Laistymo patarimai, kurie padės tausoti planetą ir taupyti pinigus


Net ir po lietingo pavasario sodų pievelės ir daržų augalai nori būti palaistyti. Savo augalams, atrodo, nieko negaila, tačiau laistant svarbu nepamesti galvos. Protingas laistymas yra tvaresnis sprendimas gamtos atžvilgiu ir taupesnis pasirinkimas jūsų piniginei.


Pirmasis žingsnis – augalų pasirinkimas


Nors šis patarimas iš pirmo žvilgsnio nėra tiesiogiai susijęs su laistymu, tačiau pasirinkti augalai diktuoja ir jų laistymo poreikius. Specializuotose parduotuvėse atsiranda vis daugiau egzotinių augalų. Reikėtų įvertinti ne tik jų įsigijimo, bet ir priežiūros kaštus. Pasirinkę vietinėms platumoms būdingą augmeniją, būsite ramesni, kad jai tiks įprastas laistymas ir nereikės stengtis dirbtinai sukurti kitokio klimato sąlygų.


Pasirinkę augalus, rinkite lietų


Jeigu turite galimybę – surinkite ir panaudokite lietaus vandenį. Žolė ir augalai jį ypatingai mėgsta! Lietaus vanduo yra minkštesnis, tai yra neturi priemaišų, būdingų vamzdynais atkeliaujančiam vandeniui. Be to, lauke laikomas lietaus vanduo būna aplinkos temperatūros, kuri dažniausiai yra didesnė už šaltą vandenį iš krano. Tai dar viena priežastis, kodėl augalams taip patinka būti laistomiems lietaus vandeniu.

REKLAMA


Laikas – pinigai


Nors frazė „laikas – pinigai“ atrodo įprastesnė verslo kontekste, bet ir laistymo laikas gali lemti, išleisite daugiau ar sutaupysite. Gali pasirodyti, kad laistyti sodą saulėtą popietę yra idealus laiko leidimo būdas, tačiau turėkite mintyje, kad tokiu metu vanduo garuoja sparčiau. Dėl to ne viskas, ką išliejote, atiteks augalams – reikšmingą dalį drėgmės pavogs saulė.


Inga Derenkaitė, „Fiskars“ atstovė Lietuvoje, pataria, kad geriausias laikas laistyti yra ryte, nuo 6 iki 10 valandos. O jei neturite galimybės laistyti ryto valandomis, tuomet palaukite vakaro. Svarbu nelaistyti spiginant saulei, nes norint augalus sudrėkinti pakankamai, teks išnaudoti daugiau vandens nei įprastai.


„Tomis dienomis, kai rytai ir vakarai suplanuoti, padėti gali laistymo sistemos su laikmačiais. Panaudodami purkštuvus ir laikmatį, galite laistyti sodą automatiškai ir be vargo, taigi karštomis vasaros dienomis turėsite vienu rūpesčiu mažiau“, – sako I. Derenkaitė.

REKLAMA


Viskas prasideda nuo šaknų


Kad ir kokia būtų graži gėlė ar kitas augalas, jo gyvybė slypi šaknyse. Tad ir laistymas turėtų būti skirtas ne žiedams ar lapams, o šaknims. Jei turite augalus, kurie susodinti ganėtinai tankiai, laistant pasiekti dirvą ir šaknis gali padėti papildoma laistymo įranga.


„Deja, laistant nėra burtų lazdelės, kuri padėtų palaistyti visus augalus iškart. Tačiau yra „Fiskars“ laistymo lazdelė, kuri padeda pasiekti dirvą ir tokiu būdu vandenį nukreipti tiesiogiai šaknims. Kai vanduo purškiamas kryptingai, jis naudojamas tikslingai ir taupiai“, – sako I. Derenkaitė.


Laistymas – komandinis darbas


Į pagalbą pasitelkę laistymo sistemas, sutaupysite ne tik laiko ir jėgų, bet ir vandens bei pinigų. Šiuolaikiniai purkštuvai yra universalūs – tiks ir gėlynams, ir pievelei, ir daržams laistyti. Sujungus su laikmačiu, jie gali būti visiškai automatiniai ir užtikrintai pasirūpinti jūsų sodu net tada, kai jums pritrūksta laiko. O svarbiausia, visa tai vyksta tvariai.


„Būti tvariems ir rūpintis savo planeta dar niekada nebuvo taip paprasta. Vandenį taupantis purkštuvas užtikrina tolygų vandens paskirstymą ir mažą purškimo kampą, o tai padeda sumažinti vandens sunaudojimą ir tausoti planetos išteklius“, – sako „Fiskars“ atstovė I. Derenkaitė.