Maisto spalvų terapija

Maisto spalvų terapija


Spalvų terapija – anaiptol ne nauja dietologijos ir psichologijos kryptis. Jeigu į racioną įtrauksite įvairiaspalvių produktų, tai visai neprieštaraus sveikos mitybos principams ir nepakenks gerai nuotaikai.


Įprasta rytinė košė paryškės, jeigu į ją įdėsite braškių arba gervuogių. Paįvairinkite pietus raudonais pomidorais, žaliais žirneliais arba geltonomis paprikomis – ir visos džiaugsmo spalvos sužaižaruos jūsų lėkštėje. Be to, pietūs bus ne tik mieli akiai, bet ir sveiki.


Raudona – nepavojinga


Gražia raudona spalva akį patraukiantis maistas gerai veikia imuninę sistemą, atkuria energetiką, padeda pakelti tonusą.


Raudonos saldžiosios paprikos, pomidorai, burokėliai, ridikėliai, raudonieji serbentai, braškės, mėsa, arbūzai, raudonasis vynas ir vynuogės, vyšnios, trešnės... Visus įmanomus raudonus maisto produktus tektų vardyti labai ilgai. Svarbiausia, atminkite, kad šie produktai dar ir padeda atsikratyti per dieną sukauptos neigiamos energijos, blogos nuotaikos, depresijos, o kai kuriais atvejais netgi padeda kovoti su uždegiminiais procesais.

REKLAMA


Vynuogėse, arbūzuose, papajose, pomidoruose yra likopeno – gana stipraus antioksidanto, stiprinančio širdies raumenį ir padedančio įveikti širdies ir kraujagyslių ligas. Jis stimuliuoja antinksčių veiklą ir yra nepakeičiamas tiems, kurie serga mažakraujyste (anemija), kenčia nuo sveikatą galinčių sutrikdyti kraujo sudėties pakitimų ir kurie visuomet šąla.


Ne tik apelsinai


Įsileidus į savo racioną daugiau apelsinų, morkų, moliūgų, abrikosų, mangų ir kitų oranžinių produktų, galima nebesirūpinti dėl virškinimo.


Daugumoje oranžinės spalvos produktų yra antioksidanto beta karoteno, stiprinančio imuninę sistemą. Vitaminas C, kurio gausu oranžinės spalvos maiste, taip pat labai svarbus organizmui.


Oranžinė – tai sušildanti spalva, spinduliuojanti džiaugsmą ir išvaduojanti nuo neigiamų emocijų. Oranžinė daro mus komunikabilesnius, optimistiškesnius ir kūrybingesnius, įkvepia naujų idėjų. Ji skatina fiziškai ir protiškai tobulėti, gerai veikia virškinimo organus.

REKLAMA


Geltona saulė


Geltonos spalvos maistas valomosiomis savybėmis padeda gerinti odos būklę. Tokiems produktams priskiriama: kiaušinių tryniai, medus, alus, sūriai, melionai, taip pat visi geltonos spalvos vaisiai ir daržovės.


Tarp tokių geltonos spalvos produktų kaip ciberžolės ir garstyčios sudedamųjų dalių yra antioksidanto kurkumino, kovojančio su uždegiminiais procesais mūsų organizme.


Be to, geltoni produktai pasižymi vitamino C gausa, valo organizmą nuo šlakų, kelia nuotaiką, padeda galvos smegenims padidinti informacijos priėmimo greitį, skatina protinį ir fizinį aktyvumą.


Žalia šviesa


Brokoliai, šparaginės pupelės, žirneliai, kaliaropės, Briuselio kopūstai, avokadai, kiviai, obuoliai, kriaušės – nepakeičiami vitaminų A, C, E žalieji šaltiniai. Jie taip pat pasižymi antioksidacinėmis savybėmis ir ramina nervų sistemą.


Žalia – sveikatos ir šviežumo spalva, todėl žalios spalvos produktai dažniausiai būna labai naudingi.


Maisto spalvų terapija


Žydroji lagūna


Žydra – tai bemaž visos žuvys, žinoma, išskyrus raudonąsias. Žuvys yra ne tik vienas iš svarbiausių baltymų šaltinių – jose dar yra riebalų rūgščių omega-6 ir omega-3, kalcio, kalio ir B grupės vitaminų. Tad jeigu rūpinatės savo širdies bei kraujagyslių sistema ir figūra, „žydroji“ žuvis jums tikrai padės.


Mėlynoji paletė


Mėlynajai paletei, be grynai mėlynos spalvos maisto, priklauso ir violetinės spalvos produktai. Nuo pilvo pūtimo ir dieglių padės gervuogės, baklažanai. Jie padės atsigauti pavargusioms akims, numalšinti jų skausmus. Violetinė – labai rami spalva. Ji ypač svarbi naktį, kad prieš miegą atsipalaiduotų kūnas ir protas. Violetinis maistas nepakeičiamas tiems, kuriuos vargina nemiga.


Mėlynas maistas – tai slyvos, raudongūžiai kopūstai, grybai, jūros kopūstai. Įveikti tachikardiją, numalšinti raumenų skausmus ir atsikratyti įtampos padės vynuogės ir juodieji serbentai.


Baltas nevienareikšmiškumas


Baltos spalvos produktus santykinai galima skirstyti į dvi kategorijas. Pirmoji – tai balti produktai, kuriuose daug angliavandenių. Tokiems priskiriama cukrus, bulvės, ryžiai, bananai, kokosai, visi pieno produktai, makaronų ir duonos gaminiai iš baltų miltų. Toks baltos spalvos maistas tiesiog draudžiamas sulieknėti siekiantiems žmonėms.



Antrai kategorijai priskiriami naudingi baltos spalvos produktai – svogūnai, česnakai. Jie pasižymi antivirusiniu ir baktericidiniu poveikiu, taip pat padeda sumažinti padidėjusį arterinį kraujospūdį.


Žemės spalva


Atrodytų, kokius produktus galima būtų priskirti šiai spalvai? Prisiminkite grikių kruopas, arbatą, kakavą ir kavą. Rudos spalvos produktai reguliuoja skydliaukę, veikia protinius ir fizinius gebėjimus, regėjimą ir klausą.


Rudų produktų daugiau vartoti vertėtų sergant akių, ausų, nosies, odos ir plaučių ligomis.


Spalvotas meniu


Įvairių spalvų produktai nevienodai veikia žmogų. Ekspertai rekomenduoja, kad jūsų lėkštėje niekada nepritrūktų spalvų. Į savo racioną kaskart valgant būtina įtraukti mažiausiai tris spalvas iš produktų „vaivorykštės“.


Be to, tam tikru metu galima susitelkti į konkrečią spalvą. Pavyzdžiui, vakare ir naktį raminanti ir atpalaiduojanti violetinė spalva tiks labiau negu įaudrinanti raudona. Gaivinanti žalia ir geltona – tiesiog ideali rytui. Auksinė, oranžinė ir raudona dovanos jums energijos visai dienai.


Parengta pagal žurnalą „Savaitė" (2015 m. Nr. 36)


Maisto spalvų terapija







  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 17 (2024)

    Savaitė - Nr.: 17 (2024)