Nemalonumai dėl gybelio

Nemalonumai dėl gybelio


Manoma, kad kas penkto pasaulio gyventojo odą arba kojų ar rankų nagus yra pažeidęs grybelis. Šios ligos mėgsta žmones, turinčius nusilpusį imunitetą.


Remigija ZINKEVIČIENĖ


Priežastys ir požymiai


Grybelinės ligos dažniausiai pažeidžia kojų pėdas ir nagus, tačiau gali išsivystyti ir ausyse, lytiniuose organuose, galvos odoje. Grybinė infekcija labai gyvybinga, ja galima užsikrėsti kontaktuojant su sergančiais žmonėmis, apsiavus jų avalynę, nusišluosčius jų rankšluosčiu. Dažnai ja užsikrečiama viešosiose pirtyse, baseinuose, sporto klubų rūbinėse, dušo kabinose, kirpyklose, taip pat ant drėgno pajūrio, paupių ar paežerių smėlio.


Užsikrėtusių skaičius ypač pagausėja po vasaros atostogų laikotarpio. Grybeliams labai patinka šiluma ir drėgmė: jei prakaituoja kojos ir dėvite uždarą, oro nepraleidžiančią avalynę, sukuriate idealias sąlygas grybeliams daugintis. Paprastai pirmiausia pažeidžiamas tarpupirštis tarp dviejų mažiausių kojos pirštų, tačiau negydant liga gali išplisti į padą ir nagus.

REKLAMA


Užsikrėtus kojų grybeliu oda parausta, pasidaro drėgna, ant jos atsiranda balkšvas žuvusių ląstelių apnašas. Oda lupasi, pleiskanoja, niežti, atsiranda įtrūkių, gali atsirasti mažų pūslelių, išberti ir padų odą. Grybeliui pažeidus nagą pasikeičia jo spalva, nagas tampa storas (kartais labai plonas), netenka blizgesio, jį sunku nukirpti, po juo atsiranda purios masės.


Liga savaime nepraeina, tiksliai diagnozuoti ir gydyti gali tik gydytojas. Vos pastebėjus ligą ją išgydyti nesunku – daug sunkiau išgydyti įsisenėjusį grybelį. Grybelinėms ligoms papildomai gydyti galima panaudoti ir liaudies medicinos patarimus.


Vaistai iš virtuvės


* Česnakinis vanduo: išspauskite česnaką ir užpilkite jį 5 šaukštais druskos tirpalo (litrui vandens – šaukštas druskos), gerai išmaišykite, nukoškite, tirščius nuspauskite, išspauskite į tirpalą citrinos skiltelę. Česnakiniu vandeniu tepkite grybelio pažeistas vietas 2–4 kartus per dieną.

REKLAMA


Sutrintus česnakus sumaišykite su sviestu (lygiomis dalimis) ir šiuo tepalu įtrinkite grybelio pažeistas vietas. Tepalas tinka ir dėti kompresams ant grybelio pažeistų nagų.


Grybelio pažeistas vietas tepkite svogūnų, citrinų ar pomidorų sultimis ir leiskite joms išdžiūti.


* Spiritinis bičių pikio antpilas. Pėdas pamirkykite šiltame muiluotame vandenyje, sausai nušluostykite. Grybelio pažeistus nagus tepkite 10–30 proc. bičių pikio spiritiniu tirpalu (iš vaistinės).


Spiritinio bičių pikio antpilo galite pasigaminti ir patys: 150 g susmulkinto pikio užpilkite puse litro degtinės ir palikite 3 dienas, kasdien kelis kartus stipriai suplakite, paskui nukoškite. Gydymo trukmė – 3–5 mėnesiai.


Tepkite ir trinkite


* Medetkų tepalas – labai veiksminga priemonė nuo kojų grybelio. Jo galite pasigaminti ir patys: Saują saujas medetkų (lapų, stiebų ir žiedų) smulkiai supjaustykite. Užvirkite 250 g kiaulių taukų (galima pakeisti augaliniais riebalais) ir maišydami įberkite į juos susmulkintas medetkas. Virkite ant mažos ugnies, kol vanduo mišinyje visiškai išgaruos, paskui puodą nukelkite nuo viryklės, uždenkite ir palikite parą šiltoje vietoje.


Po paros mišinį vėl pamažu pašildykite, kol taukai suskystės, paskui nukoškite, tirščius nuspauskite ir tepalą supilkite į sandariai uždaromą stiklainį. Kad tepalas būtų minkštesnis, į dar šiltą tepalą galite įpilti truputį aliejaus. Medetkų tepalą vėsioje ir tamsioje vietoje galima laikyti 4 savaites.Medetkų tepalo galite pasigaminti ir taip: sumaišykite 1 dalį vaistinių medetkų sulčių ir 5 dalis šviežio nesūdyto sviesto.


* Veiksminga pėdas įtrinti arbatmedžių aliejumi. Šis aliejus naikina virusus, bakterijas ir grybelius.


Gydomosios vonelės


* Grybelio pažeistas kojas pamirkykite karpažolių antpile. Ryšulėlį šviežios karpažolių žolės užpilkite 2–3 litrais verdančio vandens ir palikite 2–3 valandas. Paskui antpilą pašildykite ir gana karštame karpažolių antpile kojas mirkykite 30–40 minučių.


* Šalavijai neleidžia grybeliui atsirasti, nes juose esančios rauginės medžiagos pėdų odą saugo nuo infekcijų. Šie augalai stabdo prakaitavimą ir taip iš grybelio atima būtiną egzistavimo sąlygą. Be to, šalavijuose esantys aliejai stabdo daugelio rūšių grybelių formavimąsi.


Į vonelę įberkite 5 šaukštus šalavijų lapų, juos užpilkite 2 litrais verdančio vandens ir palikite atvėsti. Kai vanduo taps kūno temperatūros, įmerkite kojas (vanduo turėtų apsemti kulkšnis). Vonelės trukmė – 10 minučių, jas ruoškite 2 kartus per dieną.


Daugiau įdomių ir aktualių straipsnių rasite žurnale „Savaitė“. Jį galite gauti tiesiai į savo namus – užsiprenumeravę arba skaityti elektroninę žurnalo versiją.