10 dažniausių baklažanų auginimo klaidų

10 dažniausių baklažanų auginimo klaidų

Baklažanai jautrūs per didelei drėgmei.


Baklažanai – dar neįprastas ir retas augalas lietuvių darže. Gal todėl nėra labai daug žinių apie šią, labiau į Pietus nuo Lietuvos (Bulgarijoje, Ukrainos Pietuose) paplitusią daržovę. Pateikiame dažniausiai pasitaikančias baklažanų daiginimo ir priežiūros klaidas.


Pirmoji klaida. Dėl per vėlai išsodintų daigų sumažėja derlius: 60 dienų daigai derliaus duoda 60 proc. daugiau negu 80 dienų.


Antroji klaida. Auginant daigus dėžėse, juos tenka persodinti, o baklažanų daigai, jų šaknynas persodinimą labai blogai pakelia. Būtent todėl sėklas daigams geriausia sėti į durpių vazonėlius. Taip pat baklažanų daigų geriau nepikuoti.


Trečioji klaida. Labai dažnai baklažanų daigai šviesoje laikomi 24 valandas per parą. Kad baklažanai puikiai augtų, jiems kaip tik reikia trumpo šviesiojo paros meto. Tad jeigu nuo 18 val. iki 8 val. daigus laikysite uždengtus fanerinėmis dėžėmis, derliaus galite tikėtis dviem savaitėmis anksčiau.


Ketvirtoji klaida. Nors baklažanai ir pomidorai priklauso tai pačiai šeimai, sodinti jų lysvėje greta negalima. Jų net negalima statyti šalia ant palangės auginant daigus.

REKLAMA


Penktoji klaida. Auginantys baklažanus sodininkai labai dažnai mano, kad, naudojant kokybiškas mėšlo trąšas, augalo nebereikia papildomai tręšti azotinėmis trąšomis. Iš tikrųjų baklažanai mėgsta ne tik azotines trąšas, bet ir kompostą bei mėšlo antpilą. Periodiškai aplink augalą reikia pabarstyti medžių anglių arba pelenų.


Šeštoji klaida. Netaisyklingas laistymas veikia tiek pačių augalų augimą, tiek ir derlių. Baklažanai jautrūs per didelei drėgmei. Dėl drėgmės pertekliaus atsiranda grybinių ligų, taip pat augalus sunkiau apdulkinti. Drėgmės trūkumas taip pat kenksmingas, nes baklažanų šaknynas išsidėstęs viršutiniame dirvožemio sluoksnyje. Baklažanus laistyti reikia gausiai, bet stebėti, kad drėgmė neužsistovėtų. Laistyti geriausia šiltu vandeniu. Svarbu stengtis nesudrėkinti augalų lapų, nes taip padidės ligų rizika.


Septintoji klaida. Baklažanai mėgsta purenimą, bet reikėtų vengti purenti giliau kaip 3–5 cm. Purenti geriausia po laistymo.

Aštuntoji klaida.
Baklažanai labai smarkiai kerojasi. Geriau šį procesą kontroliuoti ir palikti 3–4 augalo ūglius, o kitus pašalinti. Tas pat taikoma ir daugybei žiedų, ypač jeigu orai prasti. Jeigu orai geri, užuomazgų galima palikti daugiau – viskas priklauso nuo konkrečių sąlygų.

REKLAMA


Devintoji klaida. Rinkdami derlių, dauguma daržininkų baklažanus tiesiog nulaužia, dėl to augalas traumuojamas, susidaro žaizdos, per kurias gali patekti infekcija. Geriausia renkant vaisius naudotis žirklėmis arba sekatoriumi.


Dešimtoji klaida. Laiku nepašalinote ligos pažeistų lapų? Augalas gali užsikrėsti įvairiausiais puviniais. Tad laiku šalinkite sergančius ir tuos lapus, kurie siekia žemę. Kai ant augalo pasirodo pirmieji žiedai, geriau nuskabykite žemiau žiedų esančius ūglius.


Išvengę šių dažnų klaidų, jūs visuomet galėsite džiaugtis ir džiuginti artimuosius puikiu baklažanų derliumi iš savo sodo. Na, ir dar vienas patarimas – profilaktiškai baklažanus purkškite česnakų antpilu (30 g česnakų tarkių reikia įdėti į 10 l vandens ir palaikyti 2 paras, kad pritrauktų).


Parengta pagal žurnalą “Namie ir sode”  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 04 (2023)

    Savaitė - Nr.: 04 (2023)