Nuo šiol ekologinius laukus padės stebėti dronai

Nuo šiol ekologinius laukus padės stebėti dronai


Ilgalaikėje perspektyvoje žemės ūkio gamyba neišvengiamai bus skaitmenizuota. Parama žemės ūkiui po 2020-ųjų metų taip pat greičiausiai bus orientuota į modernių technologijų diegimo skatinimą. Jau dabar Lietuvos ūkininkai, kiek leidžia galimybės, stengiasi rinktis išmaniąsias žemės ūkio technologijas.


„Inovatyvių sprendimų ieškome ir mes – ekologinių ūkių patikrose jau naudojame dronus, o kitais metais naujųjų technologijų pritaikymą įstaigos darbui planuojame dar išplėsti“, – sako VšĮ „Ekoagros“ direktorius prof. dr. Gintautas Labanauskas.


Patikrinama apie pustrečio tūkstančio ūkių


„Ekoagros“ tikrintojai kiekvienais metais nuo birželio pradžios iki spalio vidurio, pirminės ekologinės gamybos ūkių patikrų sezono metu aplanko ir patikrina kiekvieną įstaigos kontroliuojamą ekologinį ūkį. Ūkiuose apžiūrimi ir įvertinami laukai, juose auginami augalai, sandėliavimo ir pagalbinės patalpos, džiovyklos, naudojama technika, gyvūnai, tvartai, buhalterija, pildoma dokumentacija ir t.t.


2018-aisias „Ekoagros“ yra užregistravusi 2424 ekologinės augalininkystės ir gyvulininkystės sričių pareiškėjus, taip pat dar 13 norinčiųjų sertifikuoti akvakultūrą, 16 – laukinių augalų rinkimą ir 27 – ekologinę bitininkystę.


Šiuo metu fizinės ūkių patikros jau sparčiai artėja pabaigos link. O kiek tiksliai Lietuvoje šiais metais turėsime sertifikuotų ekologiškos produkcijos augintojų, bus aišku metų pabaigoje – po to, kai „Ekoagros“ ekspertams baigus nagrinėti patikrų protokolus, dokumentus ir analizuoti visus užfiksuotus faktus bus priimti galutiniai sprendimai dėl sertifikavimo.

REKLAMA


Būdas pagerinti rezultatus ir sustiprinti kontrolę


Kasmet „Ekoagros“ tikrintojai fiziškai patikrina maždaug pustrečio tūkstančio ūkių. Žemės, sertifikuojamos kaip dirbamos ekologiškai, plotas kiekvienais metais auga: pernai buvo netoli dviejų šimtų keturiasdešimt tūkstančių hektarų, šiemet šis skaičius greičiausiai bus viršytas.


Tikrintojui kokybiškai apžiūrėti kiekvieną žemės plotelį – gana sudėtingas uždavinys. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl ekologinių ūkių kontrolei nuspręsta pasitelkti naująsias technologijas – naudoti dronus pasėlių apžiūroms. Dronų integravimas į apžiūras leistų iš „paukščio skrydžio“ aprėpti didžiulius žemės plotus, taigi tai gerokai pagerintų įstaigos veiklos rezultatus.


Nuo šiol ekologinius laukus padės stebėti dronai


Nuo šiol ekologinius laukus padės stebėti dronai


Kita priežastis – kartu būtų sustiprinta ekologinės gamybos kontrolė. Pavyzdžiui, naudojant multispektrinę kamerą yatsiranda galimybė nustatyti augmenijos gyvybingumą, o tai leistų lengviau atpažinti laukus, kuriuose panaudotos neleistinos medžiagos ekologinėje gamyboje. Žmogaus akis ne visada gali tai atskirti, o naujosios technologijos šį procesą smarkiai palengvintų.


Jau stebi ekologinius laukus


Praėjusią savaitę „Ekoagros“ organizavo ekologinių laukų apžiūrą su dronu. Laukų apžiūroje dalyvavęs „Ekoagros“ II sertifikavimo skyriaus vadovas Timas Trubila džiaugėsi, kad laukų apžiūra truko trumpesnį lauką, buvo galima greitai apžiūrėti laukų ribas, besiribojančius pasėlius, identifikuoti problemines laukų vietas.


„Pasitelkus multispektrinę kamerą dronų nauda dar labiau išaugs, o noras daryti pažeidimus turėtų labai sumažėti, – sako „Ekoagros“ direktorius G.Labanauskas. – Naudojant bepiločius orlaivius būtų galima patikrinti dalį rizikingiausių kontroliuojamų ūkių, o ateityje įvertinus rezultatus ir efektyvumą tokių patikrų apimtis išplėsti.“


Nuo šiol ekologinius laukus padės stebėti dronai


Partnerio informacija.