Tik tai, kas svarbu mūsų skaitytojams

Tik tai, kas svarbu mūsų skaitytojams


„Pasaka“ baigsis


Turiu dvi skolas vienai bendrovei, vykdomieji raštai – pas vieną antstolį. Darbovietė skoloms padengti perveda 40 proc. atlyginimo. Ar gali antstolis savo nuožiūra mažesnei skolai padengti skirti 13 eurų, o didesnei – 134 eurus? Maniau, kad mažesniąją tuoj išmokėsiu, bet jeigu taip skirsto, tai pasaka be galo...

Antstolis savo nuožiūra elgtis negali, turi vadovautis Civilinio proceso kodekso 754 straipsniu, reglamentuojančiu reikalavimų patenkinimo eilę. Hipotekos kreditoriaus ir įkaito turėtojo reikalavimai iš įkeisto turto patenkinami be eilės. Pirmąja eile patenkinami reikalavimai išieškoti išlaikymą ir reikalavimai atlyginti žalą, padarytą suluošinimu ar kitokiu sveikatos sužalojimu, taip pat atsiradusią dėl maitintojo netekimo. Antrąja eile patenkinami darbuotojų reikalavimai, atsirandantys iš darbo teisinių santykių, trečiąja – visi kiti reikalavimai.


Jeigu išieškotos sumos neužtenka visiems vienos eilės reikalavimams visiškai patenkinti, jie patenkinami proporcingai kiekvienam išieškotojui priklausančiai sumai. Taigi mažesnei skolai dengti skiriama mažiau lėšų, didesnei – daugiau. Žinoma, čia yra teisinis niuansas, kad kreditorius yra vienas, nors skolos – dvi, vis dėlto šiuo atveju tai reikšmės neturi. Galbūt turite kokių nors savų sumetimų, tačiau greičiau padengta mažesnė skola neduos jokios realios naudos, išskyrus pasitenkinimą atsikračius vienos skolos. Ko gero, abi išmokėsite vienu metu.

REKLAMA


Lengvatos – pagal įstatymą


Miestelyje gyvena moteris, kurios neįgalumas – 70 proc., o važiavimo lengvatą gauna 80 proc. Ar taip gali būti?


Sunku pasakyti, kas jums užkliuvo, tačiau lengvatos yra įtvirtintos Transporto lengvatų įstatymo. 5 straipsnyje nustatyta, kad teisę įsigyti vienkartinį arba terminuotą vardinį važiavimo tolimojo, vietinio (miesto ir priemiestinio) reguliaraus susisiekimo autobusais ir troleibusais, keleiviniais traukiniais, reguliaraus susisiekimo laivais ir keltais bilietą su 80 proc. nuolaida turi:
1) asmenys, kuriems nustatytas neįgalumo lygis, arba asmenys, iki 2005 m. liepos 1 d. pripažinti vaikais invalidais, ir juos lydintys asmenys (vienam asmeniui – vienas lydintysis);
2) asmenys, pripažinti nedarbingais, senatvės pensijos amžiaus sulaukę asmenys, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka yra nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis, asmenys, iki 2005 m. liepos 1 d. pripažinti I grupės invalidais, ir juos lydintys asmenys (vienam asmeniui – vienas lydintysis);
3) į Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytą sąrašą įrašytomis ligomis sergantys asmenys, kuriems gydyti nuolat reikalinga hemodializė, ir juos lydintys asmenys (vienam asmeniui – vienas lydintysis);
4) 80 metų ir vyresni asmenys;
5) iš dalies darbingais pripažinti ar senatvės pensijos amžiaus sulaukę Lietuvos Respublikos nepriklausomybės gynėjai, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka yra nustatytas vidutinių specialiųjų poreikių lygis (iki 2005 m. liepos 1 d. pripažinti II ar III grupės invalidais) dėl 1991 m. sausio 11–13 d. ir po to vykdytos SSRS agresijos;
6) žuvusių Lietuvos Respublikos nepriklausomybės gynėjų šeimos nariai, nukentėję nuo 1991 m. sausio 11–13 d. ir po to vykdytos SSRS agresijos;
7) pasipriešinimo 1940–1990 m. okupacijoms dalyviai kariai savanoriai, sulaukę 70 metų ir vyresni.
Savivaldybių tarybos gali nustatyti daugiau miesto ar rajono transporto lengvatų, be to, gali tik pagerinti įstatymo numatytas lengvatas, o ne panaikinti. Derėtų žinoti, kad tik Vilniuje visi pensininkai gauna 50 proc. kelionės viešuoju transportu bilieto nuolaidą, o visų kitų miestų senjorai iki 70 metų už viešąjį transportą moka visą kainą. Tiesa, kituose miestuose viešojo transporto paslaugos – pigesnės. Vis dėlto visuomet, atvykus į kitą miestą, verta pasidomėti transporto bilietų lengvatomis.

REKLAMA


Kepenų „sukilimas“

Man diagnozuotas cholangitas. Norėčiau sužinoti, kas manęs laukia, kokių maisto produktų negalima vartoti?


Būtų geriausia apie savo sveikatos būklę ir prognozes pasikalbėti su gydytoju asmeniškai. Trumpai parašysime, kad cholangitas – tai infekcinis tulžies latakų uždegimas. Liga gydoma antibiotikais, tačiau esant sunkiai formai ar toksinės kilmės cholangitui tenka atlikti tulžies latakų drenažą.


Kepenis vagojantys tulžies latakai yra sterilūs, juose nėra mikroorganizmų. Tai lemia apsauginės kepenų ląstelių ir tulžies latakų sienelių savybės – išskiriama tulžies druskos ir imunoglobulinų, sunaikinančių infekcijas.


Tulžies ištekamojo latako gale esantis sfinkteris atlieka mechaninio barjero funkciją tarp latako ir dvylikapirštės žarnos. Latakuose spaudimas nėra didelis, todėl tulžis teka iš latakų į dvylikapirštę žarną ir taip pašalina patekusias bakterijas. Atsiradus tulžies latakų obstrukcijai, normali tėkmė sutrinka, padidėja spaudimas, todėl dalis pašalintos užterštos tulžies grįžta į latakus, dėl to kyla infekcija ir atsiranda sisteminių uždegimo požymių.


Cholangitas – suaugusių žmonių liga, kuria dažniausiai susergama 50–60 metų. Ją reikia nedelsiant gydyti, nes apleistais atvejais padariniai gali būti tragiški. Pagrindinės cholangito priežastys – chirurginė intervencija į tulžies latakus, akmenys, kepenų akmenligė, cistos ir kt. Liga pasireiškia skausmu dešinėje viršutinėje pilvo dalyje, karščiavimu, šaltkrėčiu, gelta, bendru silpnumu. Blogėjant būklei ir laiku nesikreipus į gydytojus, gali kilti sepsinis šokas, sutrikti sąmonė. Kraštutiniais atvejais pašalinama tulžies pūslė. Cholangitas gali tapti ir lėtinis, ilgainiui jis gali sukelti kepenų cirozę.Dėl mitybos – viskas paprasta: rekomenduojama 5 dieta, skiriama kepenų ligomis sergantiems žmonėms (šios sunumeruotos dietos – tai gydytojų dietologų sudarytos įvairiomis ligomis sergantiems žmonės skirtos dietos). Jos laikantis patariama valgyti vakarykštės duonos, pieniškų ir daržovių sultinio sriubų, virtos liesos žuvienos ir mėsos, retkarčiais – virtų kiaušinių ir t. t. Draudžiama vartoti labai šviežios duonos ir jos produktų, bandelių, spurgų, riebaluose virtų pyragėlių, riebios mėsos ir žuvienos, keptos mėsos, riebių pieno produktų, ankštinių kultūrų, špinatų, rūgštynių, ridikų, ridikėlių, svogūnų laiškų, česnakų, grybų, marinuotų daržovių, krienų, garstyčių, šokolado, kavos ir, žinoma, alkoholio. Būtina vartoti pakankamai vitaminų, ypač C ir B grupės.

Pasodinam ir išraunam


Nuo 2014 metų moku už gyvybės draudimą ir draudimą nuo nelaimingų atsitikimų, kritinių ligų, traumų. Ar man priklausys kokia nors dalis pinigų, jei atsisakysiu šių draudimų?


Civilinio kodekso 6.1009 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad draudėjas turi teisę vienašališkai nutraukti draudimo sutartį be jokių sąlygų. Tik klausimas, kiek jis atgaus pinigų.


Sutarties nutraukimo sąlygas rasite savo sutartyje arba to galite paklausti savo draudimo vadybininko, tačiau suma, kurią atgausite, jus, ko gero, ne itin nudžiugins. Juo labiau kad nuo sutarties sudarymo dar nėra suėję nei 5, nei 10 metų, kai nutraukti sutartį būtų palankiau.


Beje, jeigu jūsų gyvybės draudimas – investicinis, tikėtina, kad jis gali jūsų nepradžiuginti ir sutarčiai baigiantis: jis – gana rizikingas. Lietuvos bankas yra tyrinėjęs šios rūšies draudimą ir pateikęs atitinkamas išvadas.