Takažolės – ir nuo akmenų, ir nuo kraujospūdžio

Takažolės – ir nuo akmenų, ir nuo kraujospūdžio


Takažolės – patys smulkiausi grikinių šeimos vienametis 5–40 cm aukščio augalai, gausiai paplitę ir augantys visur. Kaip gydomosios priemonės takažolės minimos jau senovės gydytojų Hipokrato, Dioskorido ir Galeno moksliniuose veikaluose.


Remigija ZINKEVIEČIENĖ


Vaistinėmis savybėmis pasižymi visa antžeminė augalo dalis (žolė), nors kartais gydyti vartojamos ir šaknys. Nupjaunama žydinti augalo dalis ir džiovinama pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje, paskleista plonu sluoksniu, keletą kartų pavartant. Galima džiovinti ir džiovykloje 45–50 ⁰C temperatūroje. Kai takažolių stiebeliai ne linksta, bet lūžta, vadinasi, jos jau išdžiūvusios. Žaliava tinkama naudoti trejus metus.

Gydomosios savybės


Paprastosios takažolės pasižymi sutraukiamosiomis savybėmis, gydo uždegimus, varo šlapimą, stabdo kraujavimą, stiprina organizmą. Takažolės kaupia glikozidą avikuliariną, turintį šlapimo varomųjų savybių, todėl augalo preparatais gydomos lėtinės šlapimo takų ligos. Šiuolaikiniai gydytojai takažolių preparatais gydo inkstų ligas, tulžies pūslės ir inkstų akmenligę, nes šie augalai ne tik skatina šlapimo išsiskyrimą, bet ir mažina mineralinių druskų kristalizaciją.

REKLAMA


Takažolės stabdo kraujavimą iš gimdos, vartojamos nuo viduriavimo, gastrito, šlapimo pūslės, peršalimo ir lytiškai plintančių ligų. Takažolės apsaugo skrandžio ir žarnyno gleivinę nuo dirginamojo įvairių medžiagų poveikio ir gerina žarnyno epitelio funkciją (pasisavinimą ir išskyrimą). Takažolių preparatai pagreitina kraujo krešamumą, bet ne klampumą, tonizuoja gimdos raumenis, mažina kraujospūdį, gerina plaučių darbą, tinka sergant tuberkulioze.


Tinka ir salotoms


Jaunas takažolių šakeles galima valgyti, jos tinka į salotas ir sriuboms pagardinti. Sėklos valgomos, jos daugeliu savybių panašios į grikius, tik yra smulkesnės ir jas sunkiau surinkti. Seniau šie augalai buvo laikomi duoniniais: nederlingais praėjusio šimtmečio metais iš takažolių sėklų maldavo miltus ir kepdavo duoną. Iš šaknų buvo gaminami ypač geros kokybės mėlyni dažai.

REKLAMA


Dėmesio! Takažolėmis negalima gydytis sergantiems lėtinėmis inkstų ir šlapimo pūslės ligomis, nėščioms moterims bei tiems, kurių kraujo krešamumas yra padidėjęs. Prieš gydantis takažolių preparatais derėtų pasitarti su gydytoju arba vaistininku.


Paprastųjų takažolių nuovirai


* Žolės nuoviras: 50 gramų džiovintų takažolių užpilkite puse litro verdančio vandens, pakaitinkite 15 minučių verdančio vandens vonelėje, uždenkite ir palikite 45 minutes, paskui nukoškite. Nuoviro vartokite po trečdalį stiklinės 3 kartus per dieną 20–30 minučių prieš valgį.


Takažolių nuoviras tirpdo tulžies pūslės ir inkstų akmenis, ypač veiksmingas pradinėse stadijose. Šiuo nuoviru stabdomas viduriavimas. Takažolių nuoviras stabdo kraujavimą iš gimdos, tonizuoja gimdos raumenis. Nuoviras gerina plaučių veiklą, todėl vartojamas viršutinių kvėpavimo takų ligoms gydyti, atsikosėjimui lengvinti. Takažolių nuoviro kompresai gydo pūliuojančias žaizdas ir opas. Nuoviru (praskiedus šiltu virintu vandeniu) patariama skalauti burną ir gerklę esant gleivinių uždegimui. Be to, takažolių nuoviras stiprina dantis.


* Organizmą stiprinantis nuoviras: 10 gramų susmulkintų takažolių užpilkite 2 stiklinėmis vandens, pavirkite 20 minučių ant mažos ugnies, uždenkite ir palikite 2 valandas, paskui nukoškite. Šio nuoviro gerkite po pusę stiklinės 3 kartus per dieną. Taip gydykitės 3–5 savaites. Jei po to jausitės dar nepakankamai aktyvūs ir žvalūs, po savaitės pertraukos kursą pakartokite.Antpilai


* Antpilas sergant kokliušu ir kosuliui malšinti: 30 gramų susmulkintų takažolių užpilkite 250 ml verdančio vandens. uždenkite ir palikite valandą, paskui nukoškite. Gerkite šio antpilo po 1–2 šaukštus 3–4 kartus per dieną.


* Žolės antpilas: 3 šaukštus susmulkintų takažolių užpilkite puse litro verdančio vandens, uždenkite ir palikite 4 valandas, paskui nukoškite. Antpilą laikyti šaldytuve galima 2 paras.


Sergantiems inkstų, kepenų, šlapimo pūslės ligomis, viduriuojant, sergant tuberkulioze, hemorojumi, kraujuojant iš gimdos patariama šio antpilo gerti po pusę stiklinės 3 kartus per dieną prieš valgį.


Sergant odos ligomis


* Ant ilgai negyjančių žaizdų patariama dėti šviežių sumaigytų takažolių tvarsčius.


* Šviežios takažolių sultys malšina skausmus, stabdo nestiprų kraujavimą ir skatina žaizdų gijimą.


* Praskiestos sultys tinka skalavimams.


* Takažolių tepalas: 100 gramų susmulkintų takažolių užpilkite 2 stiklinėmis augalinio aliejaus, uždenkite ir palikite 10 dienų, paskui nukoškite. Šiuo tepalu tepkite odos ligų pažeistas vietas.


* Nuo odos ligų (egzemų, dermatitų, spuogų, vočių) daromos takažolių vonios: 300 gramų susmulkintų takažolių užpilkite 5 litrais verdančio vandens, uždenkite ir palikite 2 valandas, paskui nukoškite ir supilkite į paruoštą vonią. Be to, takažolių vonios padeda sergant stuburo osteochondroze, poliartritu, radikulitu ir podagra.


Gydomieji mišiniai


* Sergant lėtiniu pankreatitu: susmulkinkite ir sumaišykite lygiomis dalimis takažolių, paprastųjų jonažolių, trispalvių našlaičių, didžiųjų ugniažolių, anyžinių ožiažolių vaisių, kukurūzų purkų, paprastųjų kiaulpienių šaknų. Šaukštą vaistažolių mišinio užpilkite stikline verdančio vandens, uždenkite ir pakaitinkite pusvalandį verdančio vandens vonelėje, palikite 45 minutes, paskui nukoškite, tirščius nuspauskite ir įpilkite virinto vandens iki pradinio tūrio. Gerkite nuoviro po stiklinę 3 kartus per dieną pusvalandį prieš valgį.

REKLAMA


* Mišinys sergant širdies nepakankamumu: susmulkinkite ir sumaišykite 5 dalis gudobelių žiedų, 3 dalis paprastųjų takažolių, 2 dalis dirvinių asiūklių. Du šaukštelius vaistažolių mišinio užpilkite stikline karšto vandens, palikite 5–10 minučių, paskui nukoškite. Antpilo gerkite 4–5 kartus per dieną.


Kitos naudingosios takažolių savybės


* Liaudies medicinos žinovai teigia, kad takažolių vonioje išmaudžius labai išsigandusį vaiką išgąstis išnyksta be pasekmių.


* Jei skauda galvą, patariama prie jos priglausti šviežių susmulkintų takažolių.


* Šviežiomis takažolių sultimis gali būti stabdomas kraujavimas iš nosies.


* Pavargusias kojas patariama pamirkyti takažolių nuovire.


* Norint sustiprinti plaukus, pagerinti jų augimą, išnaikinti pleiskanas, galvą patariama plauti takažolių nuoviru.


Daugiau įdomių ir aktualių straipsnių rasite žurnale „Savaitė“. Jį galite gauti tiesiai į savo namus – užsiprenumeravę arba skaityti elektroninę žurnalo versiją.