JT vadovas perspėjo dėl „naujo Šaltojo karo“ tarp Kinijos ir JAV

JT vadovas perspėjo dėl „naujo Šaltojo karo“ tarp Kinijos ir JAV


Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Antonio Guterresas antradienį paragino pasaulį užkirsti kelią galimam Šaltajam karui tarp Kinijos ir JAV, ir paragino užbaigti konfliktus, kad būtų įmanoma susitelkti į koronaviruso pandemiją.


„Turime daryti viską, ką galime, kad išvengtume naujo Šaltojo karo“, – A. Guterresas kreipėsi į beveik visiškai virtualią JT Generalinę Asamblėją.


„Judame labai pavojinga kryptimi. Mūsų pasaulis negali sau leisti ateities, kurioje dvi didžiausios ekonomikos gaublį padalytų į dvi dalis, abiejose pusėse taikant skirtingas prekybos ir finansų taisykles ir ten esant skirtingiems interneto ir dirbtinio intelekto pajėgumams“, – sakė jis, tiesiogiai nepaminėdamas nei Jungtinių Valstijų, nei Kinijos.


Pastaraisiais mėnesiais stebima padidėjusi įtampa tarp JAV ir Kinijos, prezidentui Donaldui Trumpui apkaltinus Pekiną sukėlus 950 tūkst. gyvybių pasiglemžusią COVID-19 pandemiją, apsunkinusią jo galimybes būti perrinktam dar vienai kadencijai.


A. Guterresas jau kurį laiką ragina užbaigti visus smurtinius konfliktus ir susitelkti vien į ligos sustabdymą. Jis atkreipė dėmesį į kai kurias dalines sėkmes, įskaitant ugnies nutraukimus Kamerūne ir Kolumbijoje.


JT generalinis sekretorius taip pat paragino iki šių metų pabaigos paskelbti visuotines paliaubas.


„Skubiai prašau padidinti tarptautines, Saugumo Tarybos vadovaujamas pastangas iki šių metų pabaigos sudaryti pasaulines paliaubas, – sakė A. Guterresas. – Turime 100 dienų. Laikrodis tiksi.“

REKLAMA


Be kita ko, jis taip pat pažėrė kritikos dešiniųjų pažiūrų judėjimams koronaviruso akivaizdoje. „Populizmas ir nacionalizmas žlugo. Šie požiūriai į viruso plitimo sustabdymą neretai viską tik pablogindavo“, – sakė jis.


Kinijos prezidentas ragina nepolitizuoti koronaviruso pandemijos


Kinijos prezidentas Xi Jinpingas atmetė kaltinimus dėl Pekino elgesio kilus koronaviruso protrūkiui. „Turi būti vengiama bet kokių mėginimų politizuoti ar stigmatizuoti pandemiją“, - pareiškė jis antradienį JT Generalinės Asamblėjos visuotiniuose debatuose, kuriuose dalyvavo vaizdo ryšiu.


Priešingai, pasaulis turi eiti išvien kovoje su pandemija. „Covid-19 primena mums, jog esame susiję ir turime bendrų interesų“, - kalbėjo Xi Jinpingas. Jis teigė esąs įsitikinęs, kad pandemiją pavyks įveikti. „Mes laimėsime mūšį“, - pabrėžė Kinijos vadovas. Jis tikino, jog Kinija „ėmėsi plačių pastangų, kad sustabdytų viruso plitimą“.


Xi Jinpingas pasisakė ir už daugiašalę prekybos sistemą. Anot jo, visi turi bendradarbiauti, kad būtų užtikrinta sklandi globalių tiekimo grandinių funkcija. „Mes turime pasisakyti prieš unilateralizmą ir protekcionizmą“, - kalbėjo Xi Jinpingas, tiesiogiai neįvardydamas JAV ir JAV prezidento Donaldo Trumpo.

REKLAMA


Xi Jinpingas pabrėžė, kad Kinijos tikslai yra taikūs ir kad ji niekad nesieks dominavimo. „Mes neketiname kovoti Šaltojo karo ar tikro karo“, - sakė jis.

JAV viršytas 200 000 mirčių nuo Covid-19 skaičius


Jungtinėse Valstijose mirčių nuo koronaviruso skaičius perkopė simbolinę 200 000 atvejų ribą. Johnso Hopkinso universiteto duomenimis, šis slenkstis peržengtas antradienį.


Vadinasi, JAV tenka kas penktas mirties atvejis pasaulyje. Nuo pandemijos pradžios šalyje patvirtinta 6,86 mln. infekcijų. Tai taip pat aukščiausias rodiklis pasaulyje.


Po JAV daugiausiai mirčių registruota Brazilijoje – daugiau kaip 137 000. Toliau eina Indija (89 000) ir Meksika (74 000).