Baltarusijoje – neregėti protestai prieš balsų klastojimą rinkimuose: A. Lukašenkos milžiniška pergalė – toli nuo realybės?

Baltarusijoje – neregėti protestai prieš balsų klastojimą rinkimuose: A. Lukašenkos milžiniška pergalė – toli nuo realybės?


Po prezidento rinkimų Baltarusijoje dešimtys tūkstančių žmonių visoje šalyje išėjo į gatves, protestuodami prieš balsų klastojimą. Naktį į pirmadienį kilo kruvini susirėmimai su policija. Pranešama, kad yra daug sužeistųjų. Policininkai prieš taikius demonstrantus ėmėsi brutalių veiksmų. Sostinėje Minske saugumo pajėgos panaudojo vandens patrankas, gumines kulkas ir akinamąsias granatas. Tokių protestų buvusioje sovietinėje respublikoje dar nėra buvę.


Pirmadienį turėtų būti paskelbti pirmieji oficialūs rinkimų rezultatai. Nekantriai laukiama, ką pasakys prezidentas Aliaksandras Lukašenka. Jis kol kas rinkimų baigties nekomentavo.


Žmonės sieja savo viltis su opozicijos kandidate S. Cichanouskaja.


Valstybinės apklausos duomenimis, 37-erių S. Cichanouskaja pralaimėjo daugybės pažeidimų paženklintus rinkimus. Ir praėjus valandoms po rinkimų punktų uždarymo Rinkimų komisija pirmųjų oficialių rezultatų nepaskelbė. Buvo tik pranešta apie A. Lukašenkos pergalę. Jis esą surinko beveik 80 proc. balsų. Rinkimų komisijos puslapinis internete nebuvo pasiekiamas – kaip ir daugelis kitų Baltarusijoje.


S. Cichanouskaja neketina pripažinti savo pralaimėjimo. „Negali būti pripažinti tokie rinkimų rezultatai“, - agentūrai dpa sakė atstovė Ana Krasulina. A. Lukašenkos pergalė surinkus 80 proc. balsų esą „toli nuo bet kokios realybės“.


Tuo tarpu Vidaus reikalų ministerijoje susirinko krizės štabas. Padėtis kontroliuojama, pranešė žinybos.


Kiek žmonių sulaikyta, kol kas nežinoma. Žmogaus teisių organizacija „Vesna“ naktį kalbėjo apie daugiau kaip 50 sulaikymų Minske. Visoje šalyje jų būta 120. Tačiau skaičiai gali didėti. Stebėtojų teigimu, sostinėje demonstracijose dalyvavo iki 100 000 žmonių.

REKLAMA


Vaizdo įrašuose buvo matyti, kaip demonstrantai iš šiukšlių konteinerių stato barikadas, taip pat kaip policininkai brutalia muša demonstrantus. Šie priešinosi sulaikymas.


Lietuvos ir Lenkijos prezidentai paragino Baltarusijos valdžią nenaudoti jėgos


Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda kartu su Lenkijos Respublikos prezidentu Andrzejumi Duda sekmadienį vakare kreipėsi į Baltarusijos valdžią, ragindami ją masinių protestų akivaizdoje laikytis demokratijos standartų, gerbti žmogaus teises bei susilaikyti nuo jėgos panaudojimo.


„Būdami Baltarusijos kaimynai, mes kviečiame Baltarusijos valdžią pilnai pripažinti ir laikytis pamatinių demokratinių standartų. Raginame susilaikyti nuo smurto ir kviečiame gerbti pagrindines laisves, žmogaus ir piliečio teises, įskaitant nacionalinių mažumų teises, bei žodžio laisvę“, – teigiama bendrame dviejų šalių prezidentų pareiškime.


Dviejų šalių vadovai pabrėžia, kad dialogas yra geriausias būdas siekti socialinės pažangos, diskutuoti apie reformas ir politikos kryptis. Lietuvos ir Lenkijos prezidentai nurodo gerbiantys Baltarusijos suverenitetą ir nepriklausomybę, tačiau taip pat besitikintys palankių sąlygų gilinti partnerystę su Baltarusija ir jos žmonėmis.


„Esame įsitikinę, kad glaudesnis bendradarbiavimas su Europos Sąjunga atitinka Baltarusijos interesus. Norime, kad šiam bendradarbiavimui liktų atviras kelias“, – teigiama Prezidento komunikacijos grupė išplatintame bendrame Lietuvos ir Lenkijos prezidentų pareiškime.

REKLAMA


Valstybinė rinkėjų apklausa: Baltarusijos prezidento rinkimus laimėjo A. Lukašenka


Sekmadienį vykusius Baltarusijos prezidento rinkimus laimėjo dabartinis šalies vadovas Aliaksandras Lukašenka, rodo oficiali atlikta balsavusių rinkėjų apklausa, praneša naujienų agentūra „BelTA“.


Apklausa buvo vykdoma 320 balsavimo punktų.


Rinkėjų buvo prašoma anonimiškai atsakyti, už ką jie balsavo. 67,6 proc. apklaustų rinkėjų pateikė atsakymus, o 32,4 proc. rinkėjų atsisakė atsakyti. Apklausta 12 340 žmonių.


Remiantis apklausos duomenimis, A. Lukašenka užsitikrino 79,7 proc. balsų, Sviatlana Cichanouskaja gavo 6,8 proc. balsų, Ana Kanopackaja – 2,3 proc., Andrejus Dmitrijevas – 1,1 proc., o Sergejus Čerečenas – 0,9 proc. 9,2 proc. rinkėjų nebalsavo už nė vieną kandidatą.


Centrinės rinkimų komisijos paskelbtais 18.00 val. duomenimis, rinkėjų aktyvumas siekė 79 proc.