Baltarusijoje vyksta prezidento rinkimai

Baltarusijoje vyksta prezidento rinkimai


Baltarusijoje sekmadienį vyksta prezidento rinkimai, kuriuose ilgametis šalies vadovas Aliaksandras Lukašenka siekia šeštosios kadencijos šiame poste.


Beveik neabejojama, kad A. Lukašenka laimės rinkimus, tačiau šiemet prezidentui tenka susidurti su didžiausiu opozicijos mestu iššūkiu iki šiol.


Ankstesnius rinkimus A. Lukašenka laimėjo didele persvara. Per rinkimus 2015 metais A. Lukašenka gavo 83,5 proc. balsų. 65 metų prezidentas, kuris kartais vadinamas paskutiniu diktatoriumi Europoje, Baltarusijos prezidento pareigas eina nuo 1994 metų.


Stipriausia A. Lukašenkos varžove šiandienos rinkimuose laikoma opozicijos kandidatė Svetlana Cichanouskaja, kuri dalyvauja rinkimuose vietoje įkalinto savo sutuoktinio Sergejaus. Tinklaraštininkas S. Cichanouskis buvo suimtas ir negalėjo užsiregistruoti kandidatu rinkimuose, todėl jo žmona Svetlana nusprendė dalyvauti rinkimuose.

REKLAMA


Prieš rinkimus kalėjime taip pat atsidūrė buvęs bankininkas Viktoras Babaryka, o dar vienas stiprus potencialus kandidatas Valerijus Cepkala, kuriam taip pat nebuvo leista dalyvauti rinkimuose, saugumo sumetimais pabėgo į Rusiją.


Artėjant rinkimams Baltarusijoje vyko dideli opozicijos protestai, taip pat kilo ginčų su kaimynine Rusija.


S. Cichanouskaja žadėjo, kad, laimėjusi rinkimus, paleis visus politinius kalinius ir surengs naujus rinkimus. Likus kelioms dienoms iki rinkimų, interviu agentūrai AFP moteris teigė, kad „Baltarusijos žmonės atsibunda, iš naujo atranda savigarbą“, tačiau pridūrė mananti, kad rinkimai bus suklastoti.


Artėjant rinkimams Prancūzija, Vokietija ir Lenkija paskelbė bendrą pareiškimą, kuriame pareiškė didelį susirūpinimą dėl įvykių Baltarusijoje. Pastarosiomis savaitėmis per protestus Baltarusijoje buvo sulaikyta daugiau kaip tūkstantis žmonių.

REKLAMA


„Tvirtai remiame Baltarusijos žmonių teisę naudotis savo pagrindinėmis laisvėmis, įskaitant rinkimų teises“, – teigė Prancūzija, Vokietija ir Lenkija.


Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO), kuri įprastai vykdydavo nepriklausomą rinkimų Baltarusijoje stebėjimą, šiemet rinkimų nestebės, nes laiku negavo kvietimo.


Prezidento rinkimuose dalyvauja penki kandidatai: A. Lukašenka, S. Cichanouskaja, Andrejus Dmitrijevas, Ana Kanopackaja ir Sergejus Čerečenas.


Pergalei pirmajame rinkimų ture reikia surinkti daugiau kaip 50 proc. balsų, rinkėjų aktyvumas taip pat turi siekti mažiausiai 50 proc.


Balsavimo punktai duris atvėrė 8.00 val. ryto. Balsavimo teisę rinkimuose turi daugiau kaip 6,8 mln. rinkėjų.