Graikijoje – skystuoju auksu vadinamo alyvuogių aliejaus kainų sprogimas

Graikijoje – skystuoju auksu vadinamo alyvuogių aliejaus kainų sprogimas


Graikijoje smarkiai išaugo alyvuogių aliejaus kaina. Vartotojai šiuo metu už litrą įprasto alyvuogių aliejaus moka daugiau nei kada nors anksčiau – nuo 12 iki 15 eurų.


Kovą „skystojo aukso“ – taip kartais vadinamas alyvuogių aliejus – kaina buvo 67,2 proc. didesnė, lyginant su tuo pačiu praėjusių metų mėnesiu, pranešė statistikos agentūra „Elstat“. Graikai suvartoja daugiausiai alyvuogių aliejaus ES – vienam žmogui per metus jo tenka 12 litrų.


Kainų sprogimą sukėlė labai prastas 2022/2023 metų sezono derlius. Didžiausios pasaulyje alyvuogių aliejaus gamintojos Ispanijos derlius sumenko daugiau nei perpus. Italijoje ir Graikijoje padėtis ne ką geresnė.


Alyvuogių augintojai kaltę verčia klimato kaitai. Dėl švelnių žiemų, pernelyg aukštos temperatūros žydėjimo metu, o vėliau per mažo lietaus kiekio medžiams sunku užmegzti ir subrandinti vaisius. Be to, dėl didelių energijos ir degalų kainų išaugo gamybos sąnaudos.


Perspektyvos nėra geros – ir praėjusi žiema didelėje Graikijos dalyje vėl buvo per šilta, o pavasarį iškrito mažiau lietaus nei tikėtasi.


ELTA inf.
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 21 (2024)

    Savaitė - Nr.: 21 (2024)