Pavasariniai darbai kieme, kuriuos atlikti reikia jau dabar

Pavasariniai darbai kieme, kuriuos atlikti reikia jau dabar


Esame priversti sulėtinti gyvenimo tempą, tačiau tai reiškia, kad daugiau laiko galime praleisti namuose: pabūti ir pabendrauti su šeimos nariais, kartu nudirbti pavasarinius darbus kieme, kuriems oro sąlygos šiuo metu ypač palankios. Darbuodamiesi nuosavo namo kieme ne tik saugiai, nesukeldami pavojaus nei savo, nei aplinkinių sveikatai, įkvėpsime gryno oro, pajudėsime, bet ir paruošime savo kiemą šiltajam sezonui. Specialistų pasiteiravome, kokius darbus kieme atlikti galima jau dabar ir kokius įrankius tam pasirinkti.


„Šiemet pavasaris atėjo 3-4 savaitėmis anksčiau, todėl ir daugelį darbų, kurių lauke dažniausiai imdavomės tik įsibėgėjus balandžiui, galima atlikti jau dabar. Kai kuriuos jų daryti būtina nelaukiant – įsitvirtinus šiltam orui, gamta bunda labai staigiai“, – sako „Husqvarna“ sodo technikos ekspertas Giedrius Momgaudis ir pavasariniams darbams rekomenduoja rinktis akumuliatorinius gaminius.


Akumuliatorinė technika veikia tyliai, todėl netrikdo nei šeimos narių, nei kaimynų ramybės. Tokiai technikai nereikia degalų, ji neišmeta jokių teršalų. Akumuliatorinė technika gana lengva, įrankiai įjungiami vieno mygtuko paspaudimu, todėl juos lengva ir patogu naudoti. Be to, naujoji gaminių karta savo našumu yra stipriai pažengusi į priekį, pavyzdžiui, akumuliatoriais varomi varikliai užtikrina tokį pat našumą kaip benzininiai varikliai. Galiausiai, tą patį akumuliatorių galima naudoti skirtingiems gaminiams. G. Momgaudis skaičiuoja, kad akumuliatorine technika šiandien galima atlikti apie 90 proc. darbų nuosavame kieme.

REKLAMA


Gyvatvorių formavimas. Daili gyvatvorė ne mažesnė jūsų sklypo puošmena nei išpuoselėta veja, todėl būtina nuolatinė jos priežiūra (net jei augalai dar nepasiekė norimo aukščio). Gyvatvorės apkirpimas užtikrins spartesnį augalų augimą, taip pat paskatins išsprogti miegančius pumpurus – gyvatvorė turės daugiau šakelių, bus tankesnė ir gražesnė. Labai svarbu gyvatvorę formuoti nuo mažumės dar ir dėl to, kad yra augalų, kurie vėliau naujų šakelių apačioje nebeišleidžia, tad ilgainiui jūsų gyvatvorė gali tapti skurdi šakelių be lapų raizgalynė su skarota viršūne.


Gyvatvorių žirklės būna trijų rūšių: akumuliatorinės, elektrinės arba benzininės. „Geriausias pasirinkimas privačių namų savininkams – akumuliatorinis variantas. Akumuliatorinės gyvatvorių žirklės galia nenusileidžia benzininėms, o dėl paprastesnės konstrukcijos, yra lengvesnės, kelia mažiau triukšmo, nėra jokių išmetamų dūmų. Na, o prieš elektrines žirkles akumuliatorinių didžiausias privalumas – saugumas, nes nėra pavojaus, kad perkirpsite elektros laidą“, – pataria sodo technikos ekspertas.


Vejos skarifikavimas. Jei norite netrukus džiaugtis gražia veja, pirmiausia būtina atgaivinti po žiemos nualintą žolę. Bene efektyviausias būdas – vejos skarifikavimas, kurio metu veja supjaustoma ir pašalinama negyva žolė, susidaręs veltinis, samanos. Po skarifikavimo veja gauna ne tik daugiau deguonies, bet ir šviesos, lengviau įsisavina vandenį ir trąšas. Skarifikuota veja greičiau auga ir įgauna sodrią žalią spalvą, atrodo sveika ir gyvybinga. Vejos skarifikavimas atliekamas specialia į vejapjovę panašia technika.

REKLAMA


„Galima rinktis elektrinius, benzininius, taip pat ir akumuliatorinius skarifikatorius. Benzininius skarifikatorius rekomenduojame rinktis tiems, kurių vejos plotas labai didelis – skaičiuojamas dešimtis arų. Daugeliui privačių namų savininkų visiškai pakanka elektrinio ar akumuliatorinio skarifikatoriaus. Pastarasis, žinoma, patogesnis naudoti – nereikia saugoti laido, laidas neriboja jūsų judėjimo. Akumuliatorinio skarifikatoriaus visiškai užtenka patogiai sutvarkyti iki 10 arų vejos“, – pažymi Giedrius ir atskleidžia, kodėl pavojinga skarifikatorių nuomotis.


„Dažnai žmonės labai klysta galvodami, kad skarifikatorius toks įrankis, kurio reikia retai, todėl geriau jį nuomotis. Skarifikatoriaus nuoma – lengviausias būdas į savo išpuoselėtą veją užnešti ligų. Po kiekvieno skarifikavimo įrankis turėtų būti dezinfekuojamas, deja, neteko girdėti, kad kas nors imtųsi tokių atsargumo priemonių“, – svarsto ekspertas.


Vejos pjovimas. Šilta žiema lėmė, kad kai kurie nuosavų sklypų savininkai vejos pjovimo sezoną šiemet pradėjo jau prieš keletą savaičių. Jei dar nematote poreikio atidaryti vejos pjovimo sezono, tuomet dabar tinkamas laikas apžiūrėti turimą vejos pjovimo techniką, kad išaušus dienai X būtumėte pasiruošę. Primename, kad pasak specialistų, pavasarį, kaip ir rudenį, veja turėtų būti pjaunama maždaug kartą per savaitę – dažnai pjaunama veja bus tankesnė, mažiau vietos liks piktžolėms ir samanoms, vejos paviršius bus standesnis.


„Šiandien yra pačios įvairiausios vejos priežiūros technikos – nuo įprastų benzininių vejapjovių, aplinkai draugiškų akumuliatorinių vejapjovių, didesniems vejos plotams prižiūrėti skirtų traktoriukų iki nuo rutininių vejos priežiūros vargų ir rūpesčių išvaduojančių robotų vejapjovių“, – vardina Giedrius ir atskleidžia, kad pastaroji technikos naujovė sparčiai skinasi kelią į Lietuvos gyventojų sklypus.Dirvožemio kultivavimas. Purioje dirvoje augalai auga geriau, todėl prasidedantis dirvos paruošimo sėjai laikotarpis ar mintys apie sklypo performavimą daugeliui privačių namų savininkų sukelia nemenką galvos skausmą. Didžiuliai javų laukai kultivuojami traktoriais, tačiau kaip šį nelengvą darbą atlikti nedideliame sklype?


„Kultivatorius su gale tvirtinamais akėtvirbaliais yra skirtas mažai biriai žemei ir tankioms vejoms išdirbti. Kultivatoriai su priekyje tvirtinamais akėtvirbaliais tinka lengvesniems žemės dirbimo darbams, pavyzdžiui, paruošti gėlynus ir sodo lysves. Dėl lengvo prietaiso užvedimo ir galingo variklio, kultivatorių galite naudoti, kai tik prireikia“, – paaiškina G. Momgaudis.


Senų lapų pašalinimas. Kad ir kaip atsakingai rudenį surinkote lapus, pavasarį jų vėl pilnos pakampės. Nors lapus galima sugrėbti įprastu įrankiu – grėbliu, paprasčiau ir greičiau tai padarysite pasinaudoję lapų pūstuvu. Lapų pūstuvas padės efektyviai išpūsti lapus ar kitus per žiemą susikaupusius nešvarumus, šiukšles net ir iš sunkiai pasiekiamų kampų, krūmų, gyvatvorių, gėlynų. Su lapų pūstuvu taip pat nesunkiai pašalinsite birius nešvarumus nuo takelių, įvažiavimų, keliukų, išvalysite garažą, terasą. Lapų pūstuvas šiandien turbūt geriausias sprendimas, siekiant greitai ir lengvai iš sklypo pašalinti šiukšles.


„Įsigyjant pūstuvą, svarbu apgalvoti, kam jis bus naudojamas. Jei naudosite jį trumpesnį laiką ir mažesniems šiukšlių kiekiams, geriau pasirinkti lengvą, ergonomišką rankinį lapų pūstuvą. Jei dirbsite ilgiau ir turite nupūsti didesnį kiekį lapų ar šiukšlių, geriau rinktis nugarinį pūstuvą. Be to, pūstuvą galima paversti dulkių siurbliu siurbti nuo žemės žolę, jos nuopjovas ir lapus. Tai ypač naudinga tuomet, kai nenorite pūsti šiukšlių tolyn, pavyzdžiui, aplink tvenkinį ar šalia pastatyto automobilio“, – vardina Giedrius.


Pavasarinė švara – trinkelių, tvorų, terasų, sodo baldų plovimas. Šiam darbui atlikti geriausiai pasitarnaus aukšto slėgio plovyklos. Aukšto slėgio plovykla nuplovę trinkeles – būsite nustebinti rezultato: trinkelės vėl atrodys lyg naujos. Aukšto slėgio plovykla nuo trinkelių ne tik be didesnio vargo pašalinsite purvą, dėmes, bet ir nuo samanų ar žolių išvalysite tarpus. Tiesa, po tokios švarinimosi procedūros trinkelių tarpus vėl reikėtų užpildyti jūsų pasirinktu užpildu.


„Renkantis aukšto slėgio plovyklą, taip pat svarbu įvertinti savo poreikius. Plovimo efektyvumas priklauso nuo vandens slėgio ir jo kiekio kombinacijos. Kuo didesnę teritoriją planuojate plauti ar daugiau darbų dirbti, tuo didesnį vandens slėgį rekomenduojame pasirinkti“, – rekomenduoja specialistas.