Ką reikia žinoti apie dekoratyvinių žiurkių auginimą?

Ką reikia žinoti apie dekoratyvinių žiurkių auginimą?


Sakoma, jog žiurkės yra pačios protingiausios graužikų pasaulyje. Jos yra švelnaus charakterio, prieraišios bei socialios, reaguoja į vardą, įvairius kvapus ir puikiai prisimena smulkmenas. Daugelis renkasi auginti šiuos gyvūnėlius, nes jų priežiūra nėra reikalaujanti daug laiko ir pastangų, tačiau pieš įsigyjant ar neseniai įsigijus šiuos naujus namų gyventojus, verta žinoti pagrindines taisykles apie jų priežiūrą.

Dekoratyvinės žiurkės


Dekoratyvinės žiurkės yra socialūs gyvūnai, todėl jas auginti rekomenduojama po kelias. Norint išvengti dauginimosi, patartina laikyti tos pačios lyties žiurkes. Svarbu gyvūnus supažindinti 5-9 savaites prieš jiems subręstant, tokiu būdu išvengiama agresyvumo. Į susiformavusią grupę nepatartina priimti naują subrendusią žiurkę, šios lengviau priima jaunikles. Žiurkės yra smalsios ir judrios, gali iššokti į 50-80 cm aukštį, bėgti 8-10 km/val greičiu. Tiesa, didžiausias jų aktyvumas pasireiškia naktį ir anksti ryte.

REKLAMA


Įsigijimas


Norint įsigyti dekoratyvinę žiurkę, verta atkreipti dėmesį į įsigijimo vietą. Naminių gyvūnėlių parduotuvės, kuriose taip pat prekiaujama maistu ir kitomis reikiamomis priemonėmis augintiniams, gali būti geras pasirinkimas tik tuomet, kai esame užtikrinti, jog gyvūnai yra laikomi pagal atitinkamas sąlygas būtent specifiniam augintiniui. Perkant žiurkę iš tokios parduotuvės turime būti užtikrinti, jog jos yra ne tik laikomos švariuose narvuose, bet ir kaip dažnai jie yra keičiami, kuo žiurkės maitinamos, kokia jų istorija. Patinai ir patelės turi būti laikomos atskiruose narvuose.


Kitas įsigijimo pasirinkimas – veisėjai. Geras veisėjas turi turėti visą reikiamą informaciją apie žiurkių auginimą bei rūpintis jų socializacija nuo ankstyvo amžiaus. Žiurkes taip pat galima išgelbėti iš prieglaudų. Patariama nesirinkti agresyvių gyvūnų (žiurkės nėra natūraliai agresyvios), tai gali lemti kiti veiksniai. Taip pat nepatartina rinktis per daug ramių ir tingių – jos gali turėti tam tikras ligas. Sveika žiurkė visada yra smalsi, judri, turi tvirtą kūną, kailis ir ausys švarios, jų spalva rausva (bet ne raudona ar ruda).

REKLAMA


Laikymo sąlygos


Kadangi žiurkės yra judrios, joms reikia pakankamai erdvės. Paprastai jos laikomos metaliniuose narvuose, nes kitokias grotas gali pragraužti. Žiurkėms netinka pelės ar žiurkėno narvas, jis būti kuo erdvesnis, ne mažesnis nei 60x30x40cm. Narvo dydis turi priklausyti nuo to, kiek žiurkių planuojate laikyti. Kuo daugiau gyvūnų laikysite, tuo narvas turėtų būti didesnis. Svarbu pasirūpinti žiurkių veikla narvelyje – suteikti joms galimybes laipioti, kopinėti, karstytis. Nepirkite narvo su bėgimo rateliu – jos šios veiklos nemėgsta.


Žiurkių narvą privalu valyti ne mažiau nei vieną kartą per savaitę. Nepatartina naudoti stiprų kvapą turinčias priemones ar naują kraiką pamaišyti su senu. Nesirinkite iškloti žiurkių narvo smulkiu pjuvenų kraiku – jo gali patekti į akis ar kvėpavimo takus. Renkantis medžio drožlių kraiką reikia atsižvelgti, iš ko tiksliai jie pagaminti. Geriausia rinktis lapuočių medžių drožles, pjuvenų granules. Žiurkėms taip pat galima naudoti ir popierinį kraiką. Tokie kraikai yra gaminami iš celiuliozės pluošto, yra visiškai bei minkšti. Narvo taip pat negalima laikyti tiesioginiuose saulės spinduliuose ir ten, kur yra skersvėjis.


Maitinimas


Suaugusios žiurkės turėtų būti šeriamos 2 kartus per dieną - ryte ir vakare. Mažos šeriamos 3-4 kartus per dieną. Svarbu atsižvelgti, ką galima ir ko negalima duoti žiurkei. Šis gyvūnas yra visaėdis, todėl šerti reikia ne tik augaliniu maistu. Žiurkėms tinka duoti: morkas, avižas, kviečius, sūrį (sveikiausias yra pagamintas sojos pagrindu), kalafijorus, virtas bulves, rudus ryžius, traškią duoną ar tiesiog specialų mišinį žiurkėms. Šiuos maisto gabalėlius galite paslėpti įvairiose narvo vietose, kad žiurkė jo ieškotų ir būtų aktyvi.Taip pat nedideliais kiekiais galima duoti virtos neriebios mėsos bei žuvies. Svarbiausia tai, jog žiurkės gautų tiek augalinės, tiek gyvūninės kilmės baltymų. Vengti reikia saldaus ir tukinančio maisto, dėl šiū gyvūnų polinkio greitai priaugti svorio. Jokiu būdu negalima duoti šokolado, pupų, gazuotų gėrimų, žalių bulvių, nešviežio ar sugedusio maisto, obuolių sėklų, pelėsinio sūrio. Narve visada turi būti vandens, geriausiai tinka vėsus bei filtruotas.


Sveikata


Žiurkės nelaisvėje išgyvena 2-3,5 metų. Jų gyvenimo trukmė priklauso nuo to, ar tinkamai jomis rūpinamasi. Patelės išgyvena ilgiau, jos yra mažesnės, aktyvesnės ir žaismingesnės. Žiurkės turėtų būti išimamos iš narvo bent vieną valandą per dieną. Dažniausiai tarp žiurkių pasitaiko nutukimas, kuris sutrumpina jų gyvenimo trukmę, todėl reikia neabejingai atsižvelgti į žiurkės maistą, nelepinti jos sadumynais, sausainiais, keptu ir riebiu maistu ar tiesiog šerti nuo stalo. Graužikų dantys auga visą gyvenimą, todėl žiurkės dažnai susiduria su priekinių dantų peraugimu, o tai pažeidžia burnos ertmę. Paprastai, esant šiai problemai, dantis patrumpina veterinaras.


Dažnai pasitaikantis atvejis – navikai: pieno liaukų vėžys, patelėms – šlaplės vėžys. Stresas taip pat gali paveikti žiurkes, jis pasireiškia kraujingomis ašaromis akių kampučiuose, tokiu atveju turite užtikrinti, jog žiurkė jaustųsi rami ir išsiaiškinti streso priežastį. Kvėpavimo takų ligomis šie graužikai serga taip pat gana dažnai. Jas paprastai sukelia bakterija arba virusas. Pirmieji matomi simptomai yra čiaudulys, kvėpavimas virsta švokštimu, burbuliavimu, vystosi bronchitas ar net plaučių uždegimas. Ligą gali sukelti ir kraiko dulkės, todėl jį reikia rinktis atsakingai. Susidūrus su bet kokiais negalavimais, visuomet patartina augintinį parodyti veterinarui.

REKLAMA


Įdomūs faktai ir protiniai žiurkių sugebėjimai


Nors šie graužikai ir negyvena labai ilgai, jos pasižymi įdomybėmis. Žiurkės yra labai švarios, švaresnės nei katės. Jų uodega suteikia labai gerą laikyseną, kurios dėka jos gali kopti, ropštis ir visaip kitaip ieškoti nuotykių jas supančioje aplinkoje. Be to, jos gali ir plaukti! Žiurkės jaučia žmogaus nuotaiką, gali jausti įtampą, baimę ir kitas neigiamas žmogaus emocijas, todėl žaisdami su savo augintine, visuomet būkite tikri, jog skleidžiate pozityvią energiją.


Savo žiurkę galite išmokyti įvairių komandų, kurios yra naudingos ir joms pačioms, nes tokiu būdu stimuliuojamas jų protas, gebėjimas orientuotis aplinkoje bei aktyvumas. Užimdami jas įvairia veikla, žaidimais ir galvosūkiais, garantuosite gerą sveikatą. Tokiems mokymams turite išsiaiškinti, ką jūsų žiurkė labiausiai mėgsta valgyti, nes kaip ir žmonės, jos turi skirtingus skonio receptorius. Pasitelkę įvairius skanėstus, galite išmokyti savo žiurkę reaguoti į vardą, atsistoti ant galinių kojų, pakratyti letenėlę, nubėgti nuo jūsų rankos ant peties ir kita.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 08 (2024)

    Savaitė - Nr.: 08 (2024)