Kalėdinės eglės gyvavimą namie galima prailginti 2-3 kartus

Kalėdinės eglės gyvavimą namie galima prailginti 2-3 kartus


Lietuviai vis drąsiau eglutes puošia dar gruodžio pradžioje, nes žinant kelias esmines priežiūros taisykles, jos namus džiuginti gali ir visą mėnesį.


Jau 30 metų kalėdines gražuoles auginantis ūkininkas Gediminas Cijūnaitis dalijasi patarimais, į ką atkreipti dėmesį norint išsirinkti tobulą eglutę, ir kaip elgtis ją parsinešus namo.


Kalėdinių eglučių auginimo vazonuose dar Nepriklausomybės pradžioje Molėtų rajone ėmęsis ir vienas pirmųjų Vilniuje gyvas žaliaskares pardavinėti pradėjęs G. Cijūnaitis pastebi, kad dabar prekyboje esančios gyvos eglutės dailios kaip niekad.


Kad prieš Kalėdas lietuvių namus pradžiugintų tankios ir gražios eglės, tenka įdėti nemažai pastangų. Kokybiškas sodinukas turi būti pasodintas tinkamoje dirvoje, prižiūrimas, kad aplink neaugtų žolių, ir formuojamas dukart per metus – žiemą ir vasarą.


Į ką atkreipti dėmesį renkantis eglutę vazone?


Dažniausiai žmonės rinkdamiesi eglę žiūri į jos dydį ir formą, tačiau eglučių plantacija besirūpinantis „Gedimino sodų“ įkūrėjas pabrėžia – reikėtų įvertinti ir kitas detales, kurios išduoda augalo kokybę.

REKLAMA


„Paprasčiausiai kilstelkite eglę – jeigu ji lengva, tai vadinasi, jau yra padžiūvusi, netekusi vandens. Taip pat pažiūrėkite į vazono dydį. Mažai eglutei pakanka jo ir nedidelio, tačiau kuo ji didesnė – tuo ir indas jos šaknims turi būti talpesnis. Galiausiai, tiesiog vizualiai dažnai matosi – ar eglutė yra „linksma“, ar kvepia, ar jos spalva nėra pablukusi“, – pasakoja G. Cijūnaitis.


Turintiems šildomas grindis – paprastas triukas


Kad kalėdinė puošmena namuose spyglius sveikus išlaikytų kuo ilgiau, o po švenčių ji prigytų pasodinta šalia namo ar sodyboje, svarbu įsidėmėti kelias taisykles.


„Pagrindinis reikalavimas – negalima eglutės iš šalčio iškart nešti į šilumą. Ji maždaug 24 valandas turėtų pabūti 0 laipsnių temperatūroje ir adaptuotis, kad negautų streso ir didelio temperatūrinio šoko. Tam puikiai tinka tambūras, balkonas ar garažas“, – pataria žaliaskarių augintojas.


Po paros eglutę atnešus į kambarį, svarbu ir toliau ja rūpintis – ypač, jeigu mėgstate gyventi šiltai ar namuose esate įsirengę šildomas grindis.

REKLAMA


„Šildomos grindys gali gerokai išsausinti augalą, bet yra labai paprastas sprendimas – tiesiog padėkite putplasčio lapą ir ant jo statykite eglutę. Taip jos gyvavimą namie prailginsite 2-3 kartus“, – išduoda G. Cijūnaitis.


Gyvybingumo eglutė semiasi iš vandens, tad svarbu prižiūrėti, kad vazone esanti žemė nei išdžiūtų, nei būtų pernelyg šlapia. Vazonas turėtų būti su skylutėmis ir padėtas ant lėkštės, kad perteklinis vanduo nesikauptų.


„Kone kiekvienuose namuose yra purkštuvas – jo prireiks ir rūpinantis egle. Jeigu ji yra didesnė, vešlesnė, tai galima net ir dukart per dieną padengti jos spyglius drungno vandens rūku ir taip padėti jau augti sausoje patalpoje. Tinkamai prižiūrima eglutė kambaryje gali išbūti visą mėnesį ir net pradėti sprogdinti pumpurėlius“, – pasakoja G. Cijūnaitis.


Didelis eglučių vazonuose privalumas yra tai, kad po švenčių jas galima persisodinti šalia savo namų, soduose ar sodybose, tačiau čia svarbu neskubėti.


„Labai svarbus niuansas – ir vėl nepamiršti pasirūpinti jos adaptacija. Negalima eglutės staigiai išnešti į lauką iš šilto kambario ir tikėtis, kad ji lengvai prigis, – įspėja ūkininkas. – Ji vėlgi iš pradžių turėtų pakliūti į vėsesnę patalpą, kur prastovėtų savaitę ir dvi. Tik tada, sustojus augimui, galima ją nešti į lauką.“  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 05 (2023)

    Savaitė - Nr.: 05 (2023)