Keturkojis šeimoje – ne tik džiaugsmas, bet ir investicija: ekspertų patarimai

Keturkojis šeimoje – ne tik džiaugsmas, bet ir investicija: ekspertų patarimai


Šuns auginimas gali atnešti daugybę gerų potyrių bei prisiminimų kiekvienam gyvūnų mylėtojui, o jo priežiūra išmoko gausybės vertingų pamokų. Psichologai aiškina, jog įsigijus geriausiu žmogaus draugu vadinamą keturkojį ne tik mažėja patiriamo streso lygis ir vienatvės jausmas, dažniau aplanko džiaugsmas, bet ir ugdoma atsakomybė. Tačiau svarbu pažymėti, kad šuns priežiūra – ne tokia jau paprasta ir tikrai nėra pigus malonumas.


Ne tik džiaugsmas, bet ir atsakomybė


Psichologė Viktorija Bartkutė-Vyšniauskienė sako, jog šeimoje augantis gyvūnas atneša visą spektrą šviesių emocijų, padeda kovoti su stresinėmis situacijomis bei neigiamais jausmais. Taip pat ugdo vienas svarbiausių žmogiškųjų vertybių – atsakomybę bei rūpestingumą.


„Namuose auginamas gyvūnas supažindina ne tik su šiluma, mielumu ir džiugesiu, bet ir su atsakomybe. Šių savybių ugdymas yra itin svarbus vaikams, nes per meilę augintiniui išmokoma rodyti rūpestį. Mažasis šeimos narys jaus atsakomybę, kad šuo nebūtų ištroškęs, išalkęs, neišvestas į lauką. Taip ugdomas ir pareigos jausmas“, – pažymi psichologė.

REKLAMA


Anot jos, tėvų vaidmuo čia – itin svarbus, jie suteikia atsakomybės ir rūpinimosi pagrindus savo vaikams primindami, kad reikia pasirūpinti keturkoju draugu. Psichologė priduria, jog visgi atsakomybės nejaučiantys asmenys neturėtų įsigyti augintinio, mat tikėtina, jog keturkojis bus neprižiūrimas, liks pamirštas ir vienišas. Anot jos, svarbu pasverti, ar tikrai jaučiamas didelis noras turėti šunį, ar nebijoma prisiimti atsakomybės ir ar turimos visos reikiamos galimybės – tiek laiko, tiek finansų prasme.


Kovoja su stresu ir vienišumu


V. Bartkutė-Vyšniauskienė įvardija, jog posakis „šuo yra geriausias žmogaus draugas“ gali būti visiškai teisingas, mat gyvūnas suteikia žmogui ypatingą pagalbą – galima išsikalbėti, išsilieti ar išsiverkti, tačiau jokios nuomonės ar kritikos atgal nesulaukiama, kaip dažniausiai nutinka panašiai elgiantis su kitu žmogumi.


„Žmogui dažnai reikia šilumos, atjautos. Nors dažnai prieš kitus mes norime pasirodyti stiprios, viską galinčios asmenybės, šalia šuns galime būti „minkšti“ žmonės, kurie ir apkabins, ir paguos, ir tiesiog pabus šalia. Šuniui galime pasakyti viską ir žinosime, kad jis vis tiek taip pat mus mylės“, – paaiškina specialistė.

REKLAMA


Ji pasakoja, jog šunys taip pat geba sumažinti vienišumo jausmą, kurį dažnai patiria gyvenantys vieni arba itin uždari žmonės. Anot jos, pastarieji visas neigiamas emocijas kaupia viduje, o augintinis tampa tuo, kuris išklauso. Jei vaikas yra uždaras, nenori nieko pasakoti tėvams – gali papasakoti augintiniui ir taip nusiraminti.


Kartu su augintiniu – ir išlaidos


Skaitmeninių finansinių paslaugų įmonės atstovė Donata Stoškuvienė aiškina, kad nors šuns auginimas asocijuojasi su gražiomis akimirkomis ir tikslingomis gyvenimiškomis pamokomis, reikia apmąstyti ir galimų išlaidų faktorių.


„Prieš įsigyjant augintinį reikėtų pagalvoti ne tik apie nešamą atsakomybę, bet ir apie reguliarius vizitus pas veterinarą, kurie gali kainuoti 50–100 eurų, guolio įsigijimą, kuris gali viršyti 100 eurų, taip pat skanėstus, maistą, įvairius papildus ir priemones nuo erkių, kas atsieina apie keliasdešimt eurų per mėnesį. Svarbu prisiminti, kad tai nėra vienkartinės išlaidos – šuniukui nuolat reikės šių elementų ir visokeriopos priežiūros“, – sako D. Stoškuvienė.


Ekspertė tai pat pažymi, kad derėtų nepamiršti ir tokių įprastų aspektų kaip atostogos ir apžvelgti, ar visuomet bus galima pasiimti keturkojį draugą kartu su savimi. Jei tokioje situacijoje nepagelbėtų artimieji ar pažįstami, reikėtų galvoti apie šunims skirtus viešbučius, o tai – vėl papildomos išlaidos.„Auginti gyvūną reikalauja išties nemažai atsakomybių ir tikslingo finansinių išteklių organizavimo. Planuojat mėnesio išlaidas bei peržvelgiant pajamas šeimoje, visuomet reikės pagalvoti ir suplanuoti keturkojui skirtas lėšas. Susiklosčiusi situacija reikalauja didelio noro ir atsidavimo, o kartu su tuo ateina ir pasiryžimas perskirstyti iki šiol tenkinusius prioritetus. Tada – viskas įmanoma“, – rekomendacija pasidalija D. Stoškuvienė.


Auginant šunį reikia skirti lėšų tokiems atributams:


* Veterinaro paslaugoms
* Susirgus – tyrimams ir medikamentams
* Skiepams
* Guoliui ar narveliui (pagal poreikį)
* Higienos priemonėms
* Apsaugai nuo erkių ir parazitų
* Maistui bei skanėstams
* Žaislams
* Treniruotėms ir pamokoms
* Drabužėliams šaltuoju metų laiku
* Keliaujant – nakvynei šunų viešbučiuose
* Draudimui (pagal poreikį).
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 24 (2024)

    Savaitė - Nr.: 24 (2024)

Daugiau >>