Auganti koronaviruso grėsmė ir kaukių dėvėjimas: kas keisis nuo šeštadienio?

Auganti koronaviruso grėsmė ir kaukių dėvėjimas: kas keisis nuo šeštadienio?


Lietuvoje ir pasaulyje didėjant užsikrėtimų COVID-19 virusu mastams, Ministrų Kabinetas nuo rugpjūčio 1 d. grąžins apsauginių kaukių privalomą dėvėjimą uždarose viešose vietose.


Prievolė dėvėti kaukes bus grąžinta viešajame transporte, prekybos centruose, parduotuvėse bei uždarose paslaugų teikimo vietose. Kaukių dėvėjimas nebus privalomas viešojo maitinimo įstaigose, kultūros bei sporto renginiuose.


Po Ministrų Kabineto pasitarimo, kuriame nuspręsta grąžinti privalomą apsauginių veido kaukių dėvėjimą, premjerą pavaduojantis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas teigė, kad kaukių privalomas dėvėjimas viešose vietose grąžintas atsižvelgiant į tai, kad šiuo metu Lietuvoje padaugėjo užsikrėtusių koronavirusu.


„Jeigu 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų nustatoma 5 atvejai arba daugiau, turi būti svarstomas privalomas kaukių dėvėjimas uždarose patalpose. Šiandien turime tokią statistiką“, – Vyriausybėje surengtoje spaudos konferencijoje teigė jis.

REKLAMA


Pasak Ž. Vaičiūno, reikalavimas vėl viešosiose uždarose vietose užsidėti kaukes pirmiausia yra prevencinis tikslas. Kartu jis pabrėžė, kad visuomenei visgi reikėtų priprasti prie apsauginių kaukių. Jų prireiks, aiškino ministras, iki kol atsiras vakcina.


„Kaukių dėvėjimo įvedimas uždarose patalpose yra skirtas prevenciniais tikslais – tam, kad nereikėtų uždaryti verslo arba stabdyti veiklos, kaip buvo daroma pirmosios bangos atveju. Turime prisitaikyti prie naujos realybės ir apsaugos priemonių naudojimo, iki kol atsiras efektyvi vakcina“, – teigė Ž. Vaičiūnas.


Jei situacija keisis – bus grąžintos ir kitos apsaugos priemonės


Kaip pažymėjo premjerą pavaduojantis ministras, kol kas Ministrų Kabinetas nesvarsto įvesti kitų papildomų reikalavimų, apsaugančių nuo koronaviruso.


„Šiandien nėra svarstymų dėl kitų žingsnių, vertiname, kad kaukių dėvėjimo uždarose patalpose įvedimas šiandien yra pakankamas. Jei situacija keisis – tuomet bus ir kiti žingsniai, bet šiandien tokių svarstymų nėra“, – apibendrino ministras.

Numatytos išimtys kaukių dėvėjimui

REKLAMA


Kaip nuspręsta Vyriausybės pasitarime, kaukių dėvėjimo reikalavimui būtų taikomos kelios išimtys. Įstaigose, kuriose teikti paslaugas asmenims, dėvintiems kaukes, būtų neįmanoma, privalomai dėvėti šių apsaugos priemonių nereikės.


Ž. Vaičiūnas taip pat informavo, kad veido kaukių nereikės dėvėti kultūros, sporto renginiuose bei viešojo maitinimo įstaigose. Tačiau čia, pabrėžė ministras, bus nustatyt griežti atstumo laikymosi reikalavimai.  


„Šiais atvejais nustatyti atskiri reikalavimai: dėl atstumų, ir tų reikalavimų turi būti laikomasi“, - pridūrė Ž. Vaičiūnas.


E. Jankevičius: esu įsitikinęs, jeigu mes teisingai naudosime kaukes, tai mums pavyks


Jei žmonės atsakingai naudos kaukes, papildomų sugriežtinimų nereikės imtis, teigia teisingumo ministras Elvinas Jankevičius. Ministras sako suprantantis, kad dėvėti kaukes vasarą nėra malonu, bet kartu primena, kad jas dėvėti reikės tik uždarose patalpose.


„Iš tikrųjų nereikia gąsdintis ir panikuoti. Matyt, kartais mums teks imtis tokių priemonių. Susirgimų skaičius didėja tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje. Reikės įprasti gyventi su šiuo virusu. Siekiant, kad mes neužsikrėstume ir kad verslas toliau dirbtų, tai turime vieną sąlygą bei prašymą – reikės dėvėti kaukes. Tik įėjus į vidų reikia dėvėti. Lauke, parkuose, kaip kad buvo anksčiau, to daryti nereikės. Aš galvoju, kad tai nėra sudėtinga procedūra. Mūsų visų saugumui tikrai įmanoma iškentėti“, – „Žinių radijui“ sakė E. Jankevičius.Vyriausybei nusprendus nuo šeštadienio sugrąžinti privalomą kaukių dėvėjimą uždarose patalpose, pasak teisingumo ministro, policija žada aktyviai bendradarbiauti su parduotuvės saugos tarnybomis, kad šis reikalavimas būtų įgyvendintas.


„Viešojo transporto vairuotojas turėtų paprašyti žmogaus (nedėvinčio kaukės – ELTA) išlipti ir nesuteikti jam paslaugų, nes negalima bus važiuoti be kaukės, nes tai yra grėsmė visiems kitiems (...) Jeigu žmogus nesutiks, priešinsis, tai bus viešosios tvarkos pažeidimas. Tuomet vairuotojas turės paskambinti apsaugai ar policijai ir pareigūnus pasikviesti bei išspręsti šią situaciją. Bet aš tikiu, kad tokių įvykių neįvyks, nes žmonės turi būti sąmoningi“, – sakė E. Jankevičius.


„Tikrai nėra siekiama nubausti žmones. Mes norime, kad žmonės būtų sąmoningi ir vienas kitą perspėtų. Aš tikiu, kad policija iš karto baudų netaikys, o esant kažkokiai situacijai, mandagiai paaiškins. Mes turime priprasti dėvėti kaukes, kad gyventume nesirgdami bei kad mūsų verslas gyvuotų“, – teigė jis.