Darbuotojų teisės – dėl ko teikiami ieškiniai prieš darbdavius?

Darbuotojų teisės – dėl ko teikiami ieškiniai prieš darbdavius?


Saugi darbo aplinka, pagarba kiekvienam darbuotojui, sąžiningos darbo sąlygos ir atlygis – daugeliui tai atrodo natūralūs, tiesiog nekvestionuojami dalykai, kuriuos turi užtikrinti kiekvienas darbdavys. Vis dėlto, teisininkai pastebi, kad visi šie, atrodytų, elementarūs aspektai kai kuriais atvejais privalo būti kvestionuojami pačių darbuotojų. Nepriklausomai nuo srities ar darbo rizikingumo, vis dar pasitaiko įvairiausių ieškinių prieš darbdavius. Kokios yra galimos tokių ieškinių priežastys? Štai kelios dažniausių.


Nesugebėjimas užtikrinti saugios darbo aplinkos


Idealiu atveju, kiekvienas darbdavys, nepriklausomai nuo to, tai biuras ar statybų aikštelė, užtikrina saugias darbui sąlygas. Tačiau realybėje vis dar nemažai atvejų, kai darbuotojai į teisininkus kreipiasi būtent dėl darbo vietoje patirtų sužalojimų. Neretai tokius atvejus apsunkina darbdavio nenoras prisiimti atsakomybės ir kaltės neigimas. Tuomet kartu su teisininku nagrinėjama, ar nelaimingas atsitikimas nutiko dėl kito kaltės ir kokią žalą patyrė nukentėjęs asmuo.

REKLAMA


Svarbu suprasti, kad traumos gali būti patiriamos nebūtinai dėl kritimų, paslydimų, darbo su nesaugia sunkiąja technika ar pavojingomis medžiagomis – traumos gali būti įgytos per ilgą laiką, dirbant, atrodytų, mažai rizikų turintį darbą. Puikus pavyzdys – pasikartojančios įtampos traumos, galbūt su nuolatiniu stresu darbe susijusios ligos ir kt.


Apie įvairias darbovietėse patiriamas traumas, ieškinio pateikimą ir kompensacijos dydį daug informacijos pateikia lietuviai advokatai Anglijoje – Litkraft Solicitors interneto svetainėje rasite daug naudingos informacijos apie skirtingose darbovietėse patirtus, skirtingo pobūdžio sužalojimus.


Ydingas bendravimas, diskriminacija ir patiriamas spaudimas


Sužalojimai gali būti ne tik fiziniai, bet ir emociniai. Net ir šiandien, kai tiek daug dėmesio skiriama emocinei sveikatai, pasitaiko ir su diskriminacija ar ydingu bendravimu bei patiriamu nuolatiniu spaudimu susijusių ieškinių. Darbuotojai gali pateikti ieškinius dėl diskriminacijos, grindžiamos tokiais veiksniais kaip lytis, rasė, religija, amžius ar negalia. Pretenzijos gali būti susijusios ir su tokiais veiksmais kaip netaktiškas elgesys, patyčios arba tiesiog priešiškos darbo aplinkos kūrimas. Toks netoleruotinas darbdavių ir neatsakingų kolegų elgesys gali turėti rimtų padarinių emocinei, o tuomet ir fizinei sveikatai.

REKLAMA


Nesąžiningos darbo valandos, užmokestis ir nepagrįsti atleidimai


Kita dažna ieškinių pateikimo priežastis – sutarties sąlygų neatspindinčios darbo valandos bei užmokestis. Su šia problema gali susidurti kiekvienas, nepriklausomai nuo darbo pobūdžio. Tai gali būti tiek atsisakymas mokėti sutartą ar minimalų darbo užmokestį, tiek atsilyginti už dirbtus viršvalandžius. Konfliktai gali kilti ne tik dėl neatlygintų ilgų darbo valandų, bet ir negebėjimo užtikrinti elementarių pertraukų – poilsiui, pavalgymui.


Taip pat teisininkams tenka spręsti klausimus, susijusius su neteisėtais ar neteisingais atleidimais iš darbo. Pavyzdžiui, darbuotojai į teisininkus kreipiasi tuomet, jei mano, kad iš darbo buvo atleisti nesilaikant darbo įstatymų ir sutarties, jei darbdavys galimai nesilaikė savo pareigų, ypač susijusių su finansine dalimi. Galbūt rečiau, tačiau lygiai taip pat susiduriama su atleidimais, susijusiais su diskriminacija, kerštingu elgesiu.


Jaučiate, kad esate toksiškoje darbo aplinkoje, kurioje nėra pagarbos nei vertinant atliktus darbus, nei bendraujant? O galbūt dėl aplaidumo ir saugios darbo aplinkos neužtikrinimo patyrėte sužalojimą, kurį vengiama pripažinti? Pirmasis žingsnis galėtų būti konsultacija su patyrusiais teisininkais. Jie padės objektyviai įvertinti situaciją ir, jei yra poreikis, pateikti ieškinį bei užtikrinti sąžiningą kompensaciją.


Partnerių turinys.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 48 (2023)

    Savaitė - Nr.: 48 (2023)