Įspūdingoje premjeroje – naujai skambėsianti Čiurlionio kūryba

Įspūdingoje premjeroje – naujai skambėsianti Čiurlionio kūryba


Vienu įspūdingiausiu šių metų tarptautinio M. K. Čiurlionio muzikos festivalio koncertu taps intriguojanti premjera.


Jau šį ketvirtadienį vilniečiai ir sostinės svečiai turės galimybę išgirsti išskirtinę kompozitoriaus Jono Jurkūno roko fantaziją „Čiurlionis Rex“, kurią atliks mūsų šalį pasaulyje garsinantys menininkai – legendinis saksofonininkas Petras Vyšniauskas, pianistė Aleksandra Žvirblytė, Modesto Barkausko diriguojamas Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, gitaristas Robertas Semeniukas ir visas būrys kitų roko muzikantų. M. K. Čiurlionio mintis įgarsins nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, aktorius Vytautas Anužis.


Prieš kūrinio premjerą kalbiname kompozitorių, renginio organizatorius ir atlikėjus.


Aleksandra, esate tarptautinio M.K. Čiurlionio muzikos festivalio sumanytoja. Nuo pat pirmo festivalio publikai pasiūlote įdomių čiurlioniškų projektų –baleto kompoziciją „Karalių pasaka“, teatralizuotą misteriją „Mistinis Čiurlionis”, žymųjį projektą „Kosminis Čiurlionis” bei daugelį kitų. Ir štai - roko fantazija! Kas įkvėpė „Čiurlionis Rex“ atsiradimą?

REKLAMA


Aleksandra Žvirblytė: Išties, kiekvienam festivaliui stengiamės pateikti po naują čiurlionišką projektą, kuris leistų į mūsų genijaus kūrybą pažvelgti vis kitu kampu. Tiesą sakant, „Čiurlionis Rex” idėja gimė padebesiuose. Skridau į Kiniją, sėdėdama lėktuve įsijungiau monitorių ir pažiūrėjau filmą apie Freddie Mercury. Ten yra scena, pasakojanti, kaip jis kuria „Bohemian Rhapsody”, sujungdamas roko ir operos idėjas. Baigusi žiūrėti filmą susimąsčiau - o jei Čiurlionis ir rokas? Grįžusi pasidalinau mintimis su fantastišku muziku, nuolatiniu mūsų čiurlioniškų projektų dalyviu ir Petru Vyšniausku. Jis idėją palaikė, taigi subūrėme entuziastų grupę - muziką sukurti apsiėmė Jonas Jurkūnas, realizuoti - maestro Modestas Barkauskas ir jo vadovaujamas Šv.Kristoforo kamerinis orkestras. Prisijungti sutiko ir puikūs roko muzikantai.

REKLAMA


Jonai, turbūt ne kiekvieną dieną tenka gauti pasiūlymą sukurti fantaziją kameriniam orkestrui, solistams ir roko grupei?


Jonas Jurkūnas: Esu labai dėkingas už progą naujai ir kitaip patirti M. K. Čiurlionio kūrybą. Nusprendžiau eiti šiuolaikinių variacijų - remiksų keliu. Siekiau atrasti esminius M. K. Čiurlionio komponavimo principus ir permąstyti juos savaip. Sugretinau skirtingų muzikinių pasaulių technikas: motyvo vystymo operacijas su laisva improvizacija, roko muzikos estetiką su gyvosios elektronikos skambesiu. Viską apjungia aktoriaus Vytauto Anužio įgarsinti M. K. Čiurlionio laiškai žmonai Sofijai – neišpasakytai vaizdingi, ryškūs ir muzikalūs tekstai.


Sujungti M.K. Čiurlionio muziką su roku – ar ne per daug rizikinga idėja?


Aleksandra Žvirblytė: Ne kiekvieno kompozitoriaus kūrybą lengva transformuoti. Čiurlionis kaip tik priklauso tiems retiems atvejams, kai autoriaus kūryba puikai pasiduoda patiems įvairiausiems kūrybiniams eksperimentams. Čiurlionis pats buvo puikus improvizatorius, jo muzikoje yra universalūs ženklų, simbolių kodai, randantys „bendrą kalbą” su praktiškai bet kokio stiliaus elementais.


Modestas Barkauskas: Originalus J.Jurkūno prisilietimas prie M. K. Čiurlionio muzikos tarsi sukuria aliuziją, kad kūrybinių rėmų nėra. Neįprasta solistų, roko grupės ir styginių orkestro sudėtis persipina į vientisą partitūrą. Muzika nuo pastelinės, meditatyvinės nuotaikos pradžioje, perauga į efektingą ritminį piešinį kulminacijoje.Petras Vyšniauskas: Man įdomu ką iš dangaus pasakys M.K.Čiurlionis po premjeros (juokiasi). Fantastiška prof. A.Žvirblytės idėja, puikus J.Jurkūno kūrinys, energingi orkestras, dirigentas ir atlikėjai. Esu laimingas galėdamas muzikos garsais prisiliesti ir atrasti stebuklą.


Robertai, o kokios mintys kyla į čiurlionišką projektą įsijungusiam roko muzikantui?


Robertas Semeniukas: Labai džiaugiuosi projektu “ Čiurlionis Rex”, kuriame nusišypsojo sėkmė sudalyvauti. Projektas tikrai netradicinis - kamerinis orkestras, solistai ir ritmo grupė, su tokia gausybe profesionalių muzikantų scenoje nedažnai tenka koncertuoti. Prisipažinsiu, šiek tiek jauduliuko yra, nes programa ne iš lengvųjų, pasiruošti reikia atsakingai ir skrupulingai. Gerai, kad turime tam laiko ir nemažai repeticijų. M. K. Čiurlionis yra vienas mėgiamiausių lietuvių kompozitorių, jo muzika tikra atgaiva sielai. Esu čiurlioniukas, grojau fortepijonu ir daug išgirdau apie šį nuostabų kompozitorių jau ankstyvoje paauglystėje, vėliau, studijų tuometinėje Konservatorijoje (dabar Lietuvos muzikos ir teatro akademija – aut. past.) metais, teko nemažai jo muzikos atlikti fortepijonu. Dabar mano užduotis kita - atstovausiu roko pusę, kur su bičiuliais apipinsim ikoninius šio kompozitoriaus kūrinius roko ir džiazo pasažais. Labai laukiu šio magiško koncerto!


Roko fantazija „Čiurlionis Rex” skambės Šv. Kotrynos bažnyčioje šį ketvirtadienį, lapkričio 11 d. 19 val.
Kompozicijos autorius – Jonas Jurkūnas. Atlikėjai: Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, diriguojamas Modesto Barkausko, Petras Vyšniauskas (saksofonas), Aleksandra Žvirblytė (fortepijonas), Robertas Semeniukas (gitara), Robotik Folk (gitara), Jonas Lengvinas (mušamieji), Tadas Žukauskas (bosinė gitara).


Partnerių informacija.