Ko negalima palikti automobilyje karštą dieną?

[center]Ko negalima palikti automobilyje karštą dieną?[/center]


Kai automobilis virsta krosnimi – ko negalima palikti automobilyje karštą dieną?


Karštą vasaros dieną automobilio salonas iki nepakeliamos temperatūros gali įkaisti vos per keliolika minučių. Įsėdus į smarkiai prikaitintą transporto priemonę, dažnai gelbsti oro kondicionavimo sistemos, tačiau karštis jau iki tol gali būti pridaręs žalos – nuo aukštos temperatūros nukenčia ne tik daiktai, bet ir keleiviai. Didžiausią nerimą kelia Lietuvoje vis dažnesni atvejai, kai dideliame karštyje automobilyje paliekami vaikai.


Pavojus vaikų gyvybėms


Vaikų saugumu besirūpinančios organizacijos „Kids and cars“ duomenimis, kasmet JAV karštyje paliktuose automobiliuose miršta vidutiniškai 37 vaikai. Didžiausias mirčių skaičius buvo užfiksuotas 2010 metais – 49 atvejai, o mažiausias prieš trejus metus – palikti karštame automobilyje žuvo 24 vaikai.


„Anksčiau daugiausia tekdavo girdėti apie užsienyje nutikusius atvejus, kai tėvai mažus vaikus plieskiant saulei ir lauke esant aukštai temperatūrai palieka automobiliuose. Deja, dabar tokių situacijų vis dažniau pasitaiko ir Lietuvoje. Tėvai tuomet paprastai vadovaujasi logika, kad per keletą minučių automobilyje paliktiems vaikams nieko nenutiks. Galvojama, kad palikus pravirą langą ar automobilį pastačius pavėsyje pavojaus bus išvengta. Kartais net ir per kelias dešimtis minučių gali kilti nelaimė“, – „ERGO Lietuvoje“ pranešime cituojamas šios draudimo bendrovės Transporto priemonių draudimo skyriaus vadovas Rimvydas Pocius. Pasak jo, negalima vaikų palikti automobilyje – nei su pravertu langu, nei pastatytame pavėsyje.

REKLAMA


Draudimo ekspertas aiškino, kad labai dažnai tvarkydami reikalus tėvai užtrunka gerokai ilgiau nei žadėtas kelias minutes, todėl tas laikas prikaitintame automobilyje žmogui – ypač mažam vaikui – gali tapti lemtingas. Praviras langas lauke kaitinant 30 laipsnių karščiui mažai tepadeda, o medžių ar kitų objektų metamo šešėlio prieglobstis greitai gali dingti saulei nusisukus. Be to, karštą dieną net ir pavėsyje automobilis įkaista.


Kenčia ir augintiniai


Ne mažiau pavojinga prikaitintuose automobiliuose palikti augintinius. Pavyzdžiui, šuniui mirtina grėsmė kyla, kai jo kūno temperatūra pakyla virš 41 laipsnio. Geriausiu žmogaus draugu laikomo keturkojo kūno temperatūra įkaitusiame automobilyje iki tiek pakilti gali vos per 20 minučių. Net ir išvengus baisiausio scenarijaus, karštyje užrakintas gyvūnas vis tiek kankinasi.


„ERGO Lietuvoje“ patarimu, pastebėjus įkaitintame automobilyje paliktus mažamečius ar iš karščio besiblaškančius gyvūnus, reikėtų nedelsiant paskambinti pagalbos telefonu 112 ir, jei įmanoma, paieškoti galimybių išlaisvinti karščio įkaitus. Tiesa, laužtis į svetimą automobilį neturime teisės, todėl drastiškų priemonių reikėtų imtis tik esant rimtam pagrindui manyti, kad kyla pavojus gyvybėms.

REKLAMA


Anot draudikų, nepatartina per karščius automobilyje palikti ir kai kurių daiktų. Pavyzdžiui, karščiui ypač jautri elektroninė įranga įkraunamomis baterijomis. Mobilieji telefonai, nešiojami kompiuteriai, vaizdo filmavimo kameros ir kiti prietaisai karštyje – ypač veikiami tiesioginių saulės spindulių – gali perkaisti ir sugesti ar net užsidegti, o jų baterijos – sprogti.


Esant aukštai temperatūrai padidėja slėgis, nuo jo gali sprogti ir įkaitusiame automobilyje palikti aerozoliniai flakonėliai, gazuotų gėrimų skardinės, dujiniai žiebtuvėliai. Toks sprogimas gali sužaloti ir automobilyje esančius asmenis. Jei pasiseks, atsipirksite apgadintu ar išpurvintu automobilio salonu, įskeltais ar apibraižytais jo langais.


„ERGO Lietuvoje“ automobilyje nepataria palikti net ir vandens plastikiniuose buteliukuose. Manoma, kad plastikui lankstumo suteikiančios, tačiau žmogui kenksmingos cheminės medžiagos aukštoje temperatūroje gali patekti į vandenį, o su juo – ir į jį geriančio žmogaus organizmą.