Žiedų terapija – puikiai dvasinei savijautai

Žiedų terapija – puikiai dvasinei savijautai


Dėl pastaruoju metu užklupusių negandų daugelis žmonių jaučia įtampą, nerimą ir kitas blogas emocijas. Prasta dvasinė savijauta nepraeina be padarinių – anksčiau ar vėliau pasireiškia įvairios ligos. Tad ilgai nelaukus vertėtų ieškoti, kaip sau padėti. Vienas iš būdų – Edvardo Bacho žiedų terapija.


Dalia ALEKNIENĖ


Apie britų gydytojo beveik prieš šimtą metų sukurtą sveikatinimo metodą dauguma mūsų nėra girdėję. „Kas, kas, kokia terapija? – perklausia. – Gal tai panašu į aromaterapiją ar homeopatiją?“ VšĮ „Žmogaus studija“ įkūrėja, direktorė ir terapeutė Rita Virinaitė sako, kad pagal poveikį E. Bacho žiedų terapija labiausiai panaši į homeopatiją. „Ji skirta emocijoms valdyti ir harmonizuoti, kasdien palaikyti sveiką psichinę būseną. Nors pasaulyje žiedų ekstraktai skiriami sunkiai sergantiems ligoniams nuraminti, paguosti, įkvėpti, ši holistinė sistema nėra plačiai žinoma visuomenei, ją dažniau renkasi natūralaus gyvenimo šalininkai, sveikatingumo praktikuotojai, – kalba pašnekovė. – Tačiau tai puiki alternatyva kitiems savigalbos būdams.“


Apie terapijos kūrėją


Žiedų terapijos kūrėjas dr. E. Bachas buvo tradicinės medicinos atstovas ir 20 metų vertėsi privačia praktika, dirbo bakteriologu, vėliau susidomėjo imunologija ir homeopatija. Smalsus gydytojas kiekvienais metais vis labiau nusivildavo vakarietiškos medicinos darbo principu – nesigilinti į žmogaus negalavimų priežastis, gydyti ligos simptomus. E. Bachas labiau tyrinėjo savo pacientus – matė, kad jie labai skirtingi, kad sergantieji ta pačia liga ir gydomi tais pačiais metodais vieni sveiksta greičiau, kiti – lėčiau. Stebėdamas žmones, jis padarė išvadą, kad ligoms atsirasti ir sveikimo procesui labai daug įtakos turi dvasinė būsena ir emocijos.

REKLAMA


Kai patį gydytoją netikėtai užklupo sunki liga ir po operacijos jam buvo prognozuojama gyventi kelis mėnesius, jis išvyko į kaimą. Įsikūręs gamtos prieglobstyje, išmetė visus vaistus ir nutarė ieškoti pagalbos gyvojoje gamtoje. E. Bachas be galo daug laiko praleisdavo atidžiai tyrinėdamas augalus, stebėdamas, kaip juos veikia saulės energija. Pamažu pradėjo gaminti augalų žiedų esencijas, kurias pirmasis ir išbandė. Remdamasis savo potyriais, gydytojas visą laiką ieškojo augalų, kurie padėtų pasijausti geriau.


Taip empiriniu būdu buvo sukurtos 38 žiedų esencijos, kurias vėliau terapijos pradininkas pasiūlė vartoti žmonėms pabrėždamas, jog tai – ne medikamentai, bet vaistažolių preparatai, darantys poveikį psichosomatikai. Beje, apie savo metodą jis parašė knygą „Pasirodyk saulės šviesoje“ (vėliau ji buvo pavadinta „Išsigydyk pats“, yra išleista ir lietuvių kalba). Gamtos apsuptyje dr. E. Bachas išgyveno dar 22-ejus metus. Šį pasaulį paliko tikėdamas, kad jo sukurta sistema yra išbaigta ir bus naudinga žmonėms.


Per sielą paveikti kūną


Britų gydytojas tvirtino, kad mūsų sveikatą lemia kūno, proto ir sielos vienybė, o ligas sukelia neigiamos emocijos. „Gydyk liguistą asmenybę, kūnas pats pasveiks!“ – toks buvo jo šūkis. Beje, ir tradicinės medicinos atstovai pripažįsta, kad žmogaus fizinė sveikata glaudžiai susijusi su psichologine būsena, – prislėgta nuotaika, pernelyg didelis jautrumas, amžina savigrauža, neviltis, kaltės jausmas ir kitos neigiamos emocijos ne tik pastūmėja į ligų glėbį, bet ir susirgus neskatina sveikti. Pagalbos E. Bachas ieškojo ir ją rado augalų energijoje. „Žiedų esencijos papildo mus savybėmis, kurių šiuo metu trūksta, apvalo nuo klaidų, kurios yra visų bėdų priežastis. Panašiai kaip graži muzika, kuri mus pakylėja ir įkvepia, esencijos padeda mums susisiekti su savo siela. Vien tai suteikia ramybės ir išlaisvina nuo kančios“, – rašė terapijos kūrėjas.

REKLAMA


R. Virinaitė teigia, kad žiedų terapijos poveikis panašus į homeopatijos, jis pagrįstas gamtos ritmais. „Terapijos savitumas yra tas, kad ji veikia tik emocijas, neturi jokios tiesioginės įtakos fiziniam kūnui. Tačiau visi žinome, kad kūnas atsiliepia į visas mūsų emocijas, dvasines būsenas, jausmus. Žiedų esencijos šį procesą harmonizuoja ir koreguoja, kol įvyksta vidinis persitvarkymas. Padėdami emocijoms, padedame ir fiziniam kūnui“, – aiškina terapijos žinovė.


Jos teigimu, tiesiogiai priskirti žiedų esencijų poveikio ligoms gydyti neįmanoma. „Apie gydymą mes nekalbame, mes kalbame apie pusiausvyrą, organizmo sistemų harmoniją, apie kūno holistines savybes įveikti negandas pačiam, – pabrėžia R. Virinaitė. – Čia atveriama emocijų ir kūno sąsaja, nes jie vienas be kito nefunkcionuoja. Supykus atsiranda įtampa kūne, dažniausiai įsitempia ta pati vieta: kumščiai, saulės rezginys, užima kvėpavimą ir pan., ilgainiui sutrinka sveikata. Žiedų terapija reguliuoja nevaržomą pyktį, nepasitenkinimą, o kūnas tiesiog lieka atsipalaidavęs.“


Paklausta, kokios emocijos dažniausiai kamuoja šiuolaikinį žmogų, pašnekovė sako, kad emocijos yra labai įvairios, kiekvienas ateina su savo spektru negatyvių jausmų. „Konsultaciją pradedu nuo klausimo – kokia emocija ar būsena jums trukdo džiaugsmingai gyventi? Neretai žmogus atsiveria, pasipasakoja, iš dalies taip atsikratydamas slegiančios emocijų naštos. Kaip tvarkomasi su neigiamomis emocijomis, priklauso ir nuo tipažo. Jau pažvelgusi į žmogų galiu pasakyti, kuriam tipui jis priklauso. Vieni būna stipraus charakterio, logiški, kiek agresyvūs, atvirai reiškia emocijas – juos vadinu kariais; kiti – jautrūs, užsisklendę ir kenčiantys savo viduje, dažnai liūdni, linkę į savigraužą ir depresiją“, – pasakoja R. Virinaitė.



Esencijų pasigaminti nepavyks


Visas 38 žiedų esencijas R. Virinaitė užsisako E. Bacho institute, kuris yra Didžiojoje Britanijoje. O ar negalima jų pasigaminti patiems? „Oi ne, nepavyks, nors žolininkai ir bando. Mūsų regione augalai negauna daug saulės ir šilumos, nėra kalnų, – šypsosi moteris. – Žiedų ekstraktų gamybos procesas sudėtingas, oficialiai pripažintas ir užregistruotas britų homeopatijos specialistų.


Pirmiausia iš šaltinio vandens ir vieno augalo žiedų paruošiamos bazinės tinktūros – 18 jų iš augalų, žydinčių pavasarį, ir 20 iš tų, kurie žydi vasarą. Paskui bazinės tinktūros konservuojamos su brendžiu – nustatyta, kad jis geriausiai apsaugo nuo bakterijų ir rūgimo. Iš tų užkonservuotų esencijų kiekvienam individualiai paruošiami esencijų mišiniai.“


Galbūt nustebsite, bet žiedų esencijos nekvepia. „Jų poveikis pagrįstas ne kažkokiu veikliuoju augalų komponentu, kuris galbūt turėtų kvapą, o augalo energija, – paaiškina terapijos žinovė. – Tai natūralu, todėl žiedų terapija tinka visiems žmonėms, neverta baimintis ir sergantiesiems alergija.“


Kaip pasinaudoti terapija?


Norint atsikratyti neigiamų emocijų, pakeisti požiūrį į gyvenimą, susigrąžinti harmoniją ir geriau save pažinti, pasak R. Virinaitės, tereikia susirasti E. Bacho žiedų terapijos specialistą ir užsiregistruoti į asmeninę konsultaciją. Ji trunka vieną valandą. Pagal žmogaus savijautą terapeutas parenka žiedų esenciją, klientas gauna 15 ml buteliuką geriamosios esencijos. „Tam tikrą skaičių lašiukų reikia vartoti 4 kartus per dieną. Galima lašinti į vandenį, sultis, arbatą, vartoti vienus, bet svarbiausia – nepamiršti išgerti, nes tik taip pasiekiamas reikiamas dažnio ir ritmo poveikis organizmo sistemoms, – aiškina terapeutė. – Vieno buteliuko pakanka 3 savaitėms. Toliau kursas kartojamas pagal poreikį – žmogus pats seka savo būklę ir ateina pagal pageidavimą.“

REKLAMA


„Žmogaus studijos“ įkūrėja pasakoja, kad ir Lietuvoje jau yra sertifikuotų E. Bacho žiedų terapijos specialistų, galima lankyti mokymus. Ar nebūtų paprasčiau, išklausius paskaitas, pačiam pasirinkti reikalingus lašiukus? R. Virinaitė sako, kad žvelgdamas į save žmogus nėra objektyvus, iš šalies geriau matyti emocinė būsena – ją išduoda laikysena, gestikuliavimas. „Viena pažįstama perskaitė visą informaciją apie šią terapiją ir bandė sau ją pritaikyti. Tačiau, kad ir kokias esencijas vartojo, tikino, kad nė viena netinka. Yra žmonių, kurie savęs nejaučia arba save vertina itin neigiamai, tad kur kas geriau, kai esencijas parenka konsultantas“, – pasakoja pašnekovė. Tiesa, anot jos, yra ir universalus 5 komponentų mišinys „Resource Remedy“, veikiantis kaip greitoji pagalba stipriam stresui įveikti. Jo galima nusipirkti homeopatijos vaistinėse, net bemuičių prekių parduotuvėse oro uostuose.

Pagalbos eliksyras


„Žmogaus studijos“ įkūrėjos žodžiais, E. Bacho žiedų terapija veiksmingiausia imliems, jautriems žmonėms, o ypač gerai veikia vaikus, nes jie neturi tiek daug programų, neigiamų įsitikinimų, stereotipų. „Terapija labai greitai veikia, kai vyrauja stiprios emocijos – pyktis, agresija, neviltis, baimė. Kuo plačiau žmogus žiūri, tuo įvairesnę informaciją priima, nes smegenų veikla yra plastiška, todėl poveikis tampa greitesnis ir veiksmingesnis. Be abejo, priklauso ir nuo problemos.


Pavyzdžiui, viena mergina nemokėjo ir nesugebėjo pasakyti „ne“. Ją tai glumino, trikdė, sekino, ji negalėjo savęs apginti. Kol įgavo drąsos ir pasitikėjimo savimi, sustiprėjo savigynos savybė, lašiukus jai reikėjo vartoti 2 mėnesius, – dalijasi patirtimi pašnekovė ir pasakoja dar vieną istoriją. – Stipraus charakterio moteris, užimanti vadovaujančias pareigas, stipriai valdė darbuotojus, kritikavo jų darbą, buvo nuožmi ir negailestinga, nors viduje išgyveno dėl tokio savo elgesio. Parinkus tris E. Bacho žiedų esencijas, skirtas vien pykčiui ir kritikai, jos elgesys tapo ramesnis ir malonesnis. Vartoti lašiukus pakako 4 mėnesius.“


R. Virinaitė sako, kad pavyzdžiai labai įvairūs, kartais netikėti, keisti kaip ir mes, žmonės. Galbūt veikia placebas – jei asmuo tiki žiedų energijos galia, tai lašiukai ir padeda? „Manau, kad placebo apskritai nėra. Tikėsime ar netikėsime, bet kokia terapija vis tiek veikia. Tik kai netikime, smegenys blokuoja pojūčius, todėl ir nejuntame efekto taip stipriai. Tarkim, suvalgote morką ir negalvojate, kaip ji veikia organizmą, bet cheminiai procesai vis tiek vyksta“, – tvirtina žiedų terapeutė.

REKLAMA


Ji pamena turėjusi klientę, kuri bijodavo išeiti iš namų, jautė baimę vykti į darbą, bendrauti. Mergina norėjo sau padėti žiedų terapija, o ne cheminiais preparatais. „Lašiukus jai prireikė vartoti net 2 metus su pertraukomis. Nors mergina kaskart tvirtindavo, kad „nieko jai nepadeda tos esencijos“, aš jau po 3 mėnesių pastebėjau pasikeitusį jos elgesį“, – pasakoja R. Virinaitė ir priduria, kad cheminių medžiagų poveikis greitas, bet problemos priežastis vis tiek lieka.


Daugiau įdomių ir aktualių straipsnių rasite žurnale „Savaitė“. Jį galite gauti tiesiai į savo namus – užsiprenumeravę.