Geriau valgyti karštą ar šaltą maistą?

Geriau valgyti karštą ar šaltą maistą?


Apsieiti iš viso be karšto maisto žmogus negali. Sriubą, mėsą, garnyrą visada kur kas skaniau valgyti karštus. Šaltieji patiekalai dažnai atrodo prėski ir neskanūs. Visai kas kita, kai juos pašildome. Tiesa, čia geriau nepersistengti. Gydytojai tvirtina, kad pernelyg karštas maistas gali sukelti rimtų bėdų, įskaitant net onkologinius susirgimus.


Karštas maistas griauna organizmą


Žvarbią dieną taip malonu išgerti karštos arbatos arba sukirsti kepsnį, ką tik ištrauktą iš orkaitės! Pasirodo, itin karštų patiekalų mėgėjai rizikuoja savo sveikata. Mažiausia bėda, galinti ištikti karštos arbatos mėgėjus, – burnos ertmės arba liežuvio nudegimas. Žinoma, tai ne mirtina liga, bet vis dėlto nemalonu. Burnoje atsiras žaizdelių, jausite diskomfortą valgydami, kartais net kalbėti nelengva. Tokie nudegimai paprastai praeina per kelias dienas.


Dantims itin kenkia staigi karšto ir šalto maisto kaita. Mėgstate užgerti ledus karšta kava? Nenustebkite, jeigu ilgainiui dantų emalis ims skilinėti, o įtrūkiuose kaupsis bakterijos. Pas odontologą lankytis teks kur kas dažniau. Dar blogiau, kai itin karštas maistas patenka tiesiai į virškinamąjį traktą. Dėl terminio žarnyno sienelių nudegimo būna sunku gerti net paprastą vandenį, o jeigu nudegėte stipriai, dalis žarnyno audinių gali tiesiog apmirti. Pažeistose vietose atsiras opų, kurių be medikų pagalbos niekaip neišgydysite.

Nuo gerklų susiaurėjimo iki žarnyno vėžio

REKLAMA


Dėl pabrinkimų ir opų gali atsirasti gerklų stenozė: gerklos susiaurėja, darosi sunku kvėpuoti, į plaučius nepatenka pakankamai oro, ligonis ima dusti. Kartais dėl to atsiranda bronchitas ir plaučių uždegimas. Vidaus organų nudegimai visai nėra menkniekis – jie gali išsivystyti net į onkologines ligas. Stiprių nudegimų vietose kartais atsiranda piktybinių auglių. Ypač dėl to turėtų susirūpinti vyrai, nes būtent jie dažniausiai serga gerklų arba žarnyno vėžiu.


Maistas turi būti šiltas


Jeigu dažnai valgote deginamai karštą maistą, jūsų vidaus organai susidėvės greičiau ir galiausiai liausis funkcionuoti. Dietologai sako, kad optimali maisto ir gėrimų temperatūra turėtų būti tarp 20 ºС ir 40 ºС. Toks kompromisas leis jums patirti valgymo malonumą ir nepakenks sveikatai. Jeigu jaučiate, kad maistas pernelyg karštas, tiesiog neskubėkite. Leiskite jam šiek tiek atvėsti arba skanaukite atsargiai, kuo mažesniais kąsneliais arba gurkšneliais. Patikėkite, netgi 40 ºС temperatūros arbata puikiausiai jus sušildys, nes tai vis dėlto yra daugiau negu normali žmogaus kūno temperatūra. Tad netraumuokite savęs!