Kojų tirpimas ir dilgčiojimas nebūtini diabeto požymiai

Kojų tirpimas ir dilgčiojimas nebūtini diabeto požymiai

Jau po savaitės skausmas sumažėjo, Vytautas pasijuto energingesnis ir laimingesnis.


Sergantieji cukriniu diabetu dažnai junta galūnių tirpimą, badymą lyg adatėlėmis ir kitokius simptomus, kurie nepanašūs į įprastą skausmą. Galbūt dėl to pacientai dažnai numoja į tai ranka: „Pakentėsiu, gal praeis...“ Ar tikrai tai teisingas sprendimas?


Interviu su medicinos mokslų daktare gydytoja neurologe Kristina Ryliškiene.


„Ne“, – taip šiandien galėtų atsakyti šešiasdešimtmetis Vytautas. Vyras jau šešerius metus serga cukriniu diabetu. Prieš daugiau nei metus jis pradėjo justi deginantį, badantį abiejų pėdų ir blauzdų skausmą. Labiausiai jis kamuodavo naktį, trikdydavo miegą. Vyras keldavosi, vaikštinėdavo po namus, kišdavo kojas po šaltu vandeniu, tačiau tai simptomų nesumažindavo.


„Palik mane ramybėje“, – atremdavo jis žmonos įkalbinėjimus kreiptis į medikus. Galiausiai skausmas įveikė užsispyrimą – Vytautas apsilankė poliklinikoje. Diagnozė – skausminė diabetinė neuropatija. Gera žinia ta, kad ji gydoma vaistais, kurie sergantiesiems diabetu kompensuojami. Jau po savaitės skausmas sumažėjo, pagerėjo miegas, vyras pasijuto energingesnis, laimingesnis.


„Taip, taip, žinau, reikėjo nueiti anksčiau“, – pašnekovas užbėga už akių žmonos komentarams: „Ar aš tau nesakiau?“


Skausmas, apie kurį su gydytojais nesikalbama


Pasitarti dėl tokio skausmo su gydytoju neskuba ne tik Vytautas. Jungtinėse Amerikos Valstijose atlikto tyrmo rezultatai parodė, kad tik 32 proc. pacientų, juntančių stiprų neuropatinį skausmą, detaliai jį aptaria su gydytoju. Dar mažiau pacientų pamini vidutinio stiprumo skausmą.1

REKLAMA


Detaliai diabetinės neuropatijos simptomus su sveikatos specialistu aptaria tik nedidelė dalis pacientų:


Kojų tirpimas ir dilgčiojimas nebūtini diabeto požymiai


Taigi, pirmas žingsnis geresnio gyvenimo link – pasakyti gydytojui apie juntamą skausmą, kad būtų nustatytos jo priežastys ir skirtas tinkamas gydymas.


Kartais neuropatinį skausmą apibūdinti sunku


Žmonės, ypač vyresnio amžiaus, puikiai žino sąnarių skausmą ar vadinamąjį „radikulitą“, o skausminė neuropatija daugeliui negirdėtas sutrikimas, tad šiuo atveju skausmas apibūdinamas kiek kitaip.


Dažniausiai minimi neuropatinio skausmo apibūdinimai:


Kojų tirpimas ir dilgčiojimas nebūtini diabeto požymiai


Šie simptomai gali pasireikšti ir žmonėms, kuriems nėra diagnozuotas diabetas, bet jau nustatytas nedidelis gliukozės kiekio padidėjimas, dar neatitinkantis diagnostinių diabeto kriterijų.


Tad juntant panašius simptomus, nereikėtų jų teisinti nuovargiu, dideliu darbo krūviu, geriausia būtų kreiptis į gydytojus ir, nustačius diagnozę, tinkamai gydytis.


Įvertinkite neuropatinio skausmo tikimybę www.paindetect.lt


Informacijos šaltiniai:
1. Straipsnis „Painful Diabetic Peripheral Neuropathy: Results of a Survey Characterizing the Perspectives and Misperceptions of Patients and Healthcare Practitioners“; publikuotas 2013 lapkričio 22 d.


Straipsnis inicijuotas kompanijos PfizerKojų tirpimas ir dilgčiojimas nebūtini diabeto požymiai