Taukės – nuodingos, bet veiksmingos gydytojos

Taukės – nuodingos, bet veiksmingos gydytojos

Taukių veikliosios medžiagos stimuliuoja ląstelių augimą ir audinių atkūrimą.


Vaistinėmis taukėmis buvo gydoma nuo žilos senovės. Vaistams daugiausia vartojamos šaknys, rečiau – lapai. Liaudyje vaistinė taukė dar vadinama kaštavolu, kaulažole, gyvakauliu, juodšakne. Tai vienos iš nepakeičiamų ir veiksmingų vaistažolių, vartojamų liaudies medicinoje.


Gydomosios ypatybės


Vaistinių taukių šaknyse yra daug gleivių, rauginių ir mineralinių medžiagų, asparagino, alkaloidų (laziokarpino, cinoglosino, alantoino), galinės rūgšties, krakmolo, dervų, pektino, inulino, eterinio aliejaus.


Jų preparatai pasižymi uždegimą ir skausmą malšinančiu, mikrobus naikinančiu, kraujavimą stabdančiu, žaizdas gydančiu ir antinavikiniu poveikiu. Šio augalo svarbiausia ypatybė yra ta, kad veikliosios medžiagos stimuliuoja ląstelių augimą ir audinių atkūrimą. Taukės tirpdo žaizdų išskyras ir skystina pūlius, jų preparatais gydomos infekcinės ir alerginės odos ligos, furunkulai, pėdų įtrūkimai, iššutimai, vabzdžių įkandimai. Šaknų gleivės apsaugo virškinamąjį traktą nuo mechaninių bei cheminių dirgiklių, todėl taukės vartojamos skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligei gydyti. Taukių preparatais gydomi kaulų lūžiai, išnirimai, sumušimai, venų uždegimas, viduriavimas, reumatas, prostatos išvešėjimas, parodontozė. Taukės šiek tiek laisvina vidurius, mažina padidėjusį cukraus kiekį kraujyje, tirština kraują. Taukių preparatais gydomos kvėpavimo takų ligos.

REKLAMA


Dėmesio. Vaistinės taukės, ypač žaliosios jų dalys, yra nuodingos. Ilgai vartojant dideles taukių dozes galima apsinuodyti. Apsinuodijus slopinama centrinė nervų sistema, sumažėja arterinis kraujospūdis, viduriuojama. Taukių preparatų negalima vartoti nėštumo metu. Vaistinių taukių preparatais patariama gydytis vienąkart per metus ne ilgiau kaip 4–6 savaites, nes jose esančios medžiagos kaupiasi organizme. Prieš gydantis vaistinių taukių preparatais, ypač geriamaisiais, būtina pasitarti su gydytoju.


Vaistinių taukių antpilai ir nuoviras


Liaudies medicinoje vaistinių taukių antpilas vartojamas plaučių ligoms (tuberkuliozei, lėtiniam bronchitui, pleuritui), įvairioms skrandžio ir žarnyno ligoms (skrandžio uždegimui, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligei, dizenterijai, viduriavimui) gydyti. Antpilą galite naudoti ir gydomiesiems kompresams.


* Šaukštą susmulkintų vaistinių taukių šaknų užpilkite stikline verdančio vandens, uždenkite ir šiltoje vietoje palikite 4–6 val. nusistovėti, paskui nukoškite. Gydydami uždegimines skrandžio ir žarnyno ligas bei skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligę, taip pat malšindami stiprų kosulį, šio pašildyto antpilo gerkite po 2 šaukštus 4 ar 5 kartus per dieną pusvalandį prieš valgį. Taip gydykitės, kol savijauta pagerės.

REKLAMA


* Prostatos adenomai gydyti: 2 šaukštelius susmulkintų taukių šaknų užpilkite 2 stiklinėmis verdančio vandens, palikite valandą nusistovėti, paskui nukoškite, gerkite antpilo po pusę stiklinės 4 kartus per dieną. Arba galite vartoti taukių šaknų miltelių ir medaus mišinio, santykiu 1:2 po šaukštelį 3 kartus per dieną.


* Šaknų nuoviras: šaukštą susmulkintų vaistinių taukių šaknų užpilkite puse litro verdančio vandens, pavirkite 3–5 min. ant mažos ugnies, uždenkite ir palikite valandą nusistovėti, paskui nukoškite, tirščius nuspauskite. Šio nuoviro sergantiesiems bronchitu ar gastritu patariama gerti po pusę stiklinės 4 kartus per dieną. Sergant parodontoze, stomatitu ar pūlinėmis dantenų ligomis šiuo nuoviru patariama skalauti burną 3 ar 4 kartus per dieną.


* Vaistažolių mišinys skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligei gydyti: susmulkinkite ir sumaišykite 20 g taukių, po 25 g saldymedžių ir valerijonų šaknų, dirvinių asiūklių žolės ir vaistinių melisų lapų bei 50 g pipirmėčių lapų. 4 šaukštus vaistažolių mišinio užpilkite puse litro verdančio vandens, uždenkite ir palikite valandą nusistovėti, paskui nukoškite, gerkite antpilo po pusę stiklinės 3 kartus per dieną.


Gydomieji kompresai ir tepalai


* Lapų kompresas skausmui malšinti: taukių lapų užpilkite verdančiu vandeniu, sutrinkite iš jų košelę, dar šiltos košelės tepkite ant kompreso ir dėkite jį ant skaudamo sąnario. Dažnai toks kompresas padeda numalšinti skausmą per naktį, ypač, jei skausmas atsirado dėl didelio krūvio, išnirimo ar raiščių patempimo. Galite kompresams naudoti ir šviežius taukių lapus, tik juos reikia iškočioti kočėlu arba nuplikyti karštu vandeniu (dėkite šiltus).* Šaknų miltelių kompresas: iš džiovintų taukių šaknų pasigaminkite miltelių (sumalkite kavamale), suberkite juos į stiklinę, užpilkite karštu virintu vandeniu ir greitai išmaišykite. Šiltą tyrelę užtepkite ant audinio (geriausia lininio), uždėkite ant gydomos vietos ir apriškite. Šiuo kompresu gydykite trofines opas, podagrą, auglius, rankų ir pėdų pirštų krumplių sutinimus, dėl reumato atsiradusius raumenų sukietėjimus, paralyžių.


* Gydomieji šaknų kompresai: 2 ar 3 šaukštus susmulkintų taukių šaknų užpilkite nedideliu kiekiu vandens, pieno arba alaus, pavirkite 5–7 min. ir susukite į marlę. Tokius kompresus dėkite ant vočių, skaudamų sąnarių ar kaulų lūžių vietų.


* Sergant poodinių venų uždegimu: 2 šaukštus susmulkintų vaistinių taukių šaknų užpilkite puse litro verdančio vandens, pavirkite 5–7 min. ant mažos ugnies, uždenkite ir palikite valandą nusistovėti, paskui nukoškite. Šiltame nuovire suvilgykite marlės gabalą, uždėkite ant uždegimo pažeistų poodinių kojų venų, palaikykite 30–40 minučių. Tokius kompresus darykite 2 kartus per dieną – ryte ir vakare.


Uždegimą galite gydyti ir taip: iš džiovintų vaistinių taukių šaknų pasigaminkite miltelių, sumaišykite juos lygiomis dalimis su nesūdytais kiaulių taukais. Šiuo tepalu prieš miegą sutepkite gydomas kojas ir apsimaukite ilgas medvilnines kojines. Taip gydytis patariama 1 ar 2 savaites.


* Gydomasis tepalas: 2 šaukštus susmulkintų vaistinių taukių šaknų sutrinkite su 2 šaukštais nesūdytų kiaulių taukų. Šiuo tepalu tepkite kaulų lūžius, reumato ir podagros pažeistas vietas, odos žaizdas ir opas, iššutimus. Šia gydomąja priemone galima gydyti ne tik žmones, bet ir gyvūnus. Tepalą laikykite šaldytuve.

REKLAMA


* Jei kamuoja paprasti (paauglystės) ar rožiniai spuogai, 10 g smulkiai sutrintų vaistinių taukių šaknų užpilkite stikline verdančio vandens, pavirkite 10 min. ant mažos ugnies, paskui nukoškite. Šiuo nuoviru valykite veidą arba dėkite jo kompresus.


Parengė Remigija Zinkevičienė  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 23 (2023)

    Savaitė - Nr.: 23 (2023)

Daugiau >>

Daugiau >>