Pavargusioms kepenims padės smėlyninis šlamutis

Pavargusioms kepenims padės smėlyninis šlamutis

Gydomaisiais tikslais renkami šlamučių žiedynai, geriausia – tik pražydę.


Vasarai baigiantis smėlynuose, pievose, pamiškėse, šlaituose žydi smėlyniniai šlamučiai. Kaip ir daugelis geltonai žydinčių vaistažolių, šlamučiai itin tinka kepenų veiklai gerinti ir tulžies skyrimuisi skatinti.


Smėlyninis šlamutis – astrinių (graižažiedžių) šeimos daugiametis 15–35 cm aukščio žolinis augalas. Šlamučiai mūsų šalyje dažni, auga saulėtose smėlingose vietose, sausuose šlaituose, kopose, palaukėse, dirvonuose, miškų aikštelėse, pamiškėse. Žydi liepą–rugsėjį. Beje, smėlyninis šlamutis įtrauktas į draudžiamų rinkti laukinių augalų sąrašą, tačiau šlamučių galima užsiauginti ir savo sode ar sodyboje.


Gydomaisiais tikslais renkami šlamučių žiedynai, geriausia – tik pražydę, sausą giedrą dieną. Nevisiškai pražydę, taip pat baigiantys žydėti graižai netinka, nes juose būna mažiau veikliųjų medžiagų. Graižai nukerpami su 1 ar 2 cm ilgio stiebais. Džiovinami sausoje, nuo saulės apsaugotoje, gerai vėdinamoje patalpoje arba ne aukštesnės kaip 30–35 laipsnių temperatūros džiovykloje. Vartoti tinka trejus metus.

REKLAMA


Gydomosios savybės


Šlamučių žiedynuose yra flavonoidų, eterinio aliejaus, astragalino, kumarino, antibiotikų savybių turinčio arenarino, piranono junginių, karčiųjų, rauginių ir dažomųjų medžiagų, riebalų rūgščių, cukraus, vitaminų C ir K, beta karoteno, mineralų (kalio, kalcio, natrio, geležies, mangano, seleno).


Smėlyninių šlamučių preparatai pasižymi tonizuojamuoju, dezinfekuojamuoju, bakterijų naikinamuoju ir uždegimo slopinamuoju poveikiu, skatina tulžies skyrimąsi, mažina tulžies rūgščių ir bilirubino koncentraciją. Šlamučių preparatais patariama valyti kraują, gydyti medžiagų apykaitos sutrikimus, impotenciją, skatinti šlapimo skyrimąsi, gerinti apetitą, naikinti iš organizmo kirminus. Šlamučiuose esantys flavonoidai malšina žarnyno, tulžies pūslės ir kraujagyslių lygiųjų raumenų spazmus. Žiedų antpilas ir nuoviras padeda gydyti geltą, hepatitą, tulžies pūslės akmenligę ir latakų uždegimą, gastritą, ūminį cistitą, plaučių tuberkuliozę, gerina savijautą sergant onkologinėmis kepenų ir kiaušidžių ligomis. Šlamučių būna vaistažolių mišiniuose tulžies pūslės ir kepenų ligoms gydyti.

REKLAMA


Smėlyniniais šlamučiais aromatizuojami likeriai, vermutai ir kiti alkoholiniai gėrimai. Šie augalai – dekoratyvūs ir tinka sausoms puokštėms ir verboms rišti. Šlamučiais galima nudažyti audinius geltonai. Žiedynai apsaugo drabužius nuo kandžių.


Dėmesio! Šių augalų preparatų nepatariama vartoti susiaurėjus tulžies latakams, sergant inkstų akmenlige, jei žemas kraujospūdis, nėščioms ir kūdikius krūtimis maitinančioms moterims bei vaikams iki 12 metų. Prieš gydantis smėlyninių šlamučių preparatais reikėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Smėlyninių šlamučių preparatų patariama vartoti 10–12 dienų, paskui derėtų padaryti 3–5 dienų pertrauką.


Pavargusioms kepenims padės smėlyninis šlamutis

Šlamučių būna vaistažolių mišiniuose tulžies pūslės ir kepenų ligoms gydyti.


Antpilai ir nuovirai


* Antpilas tulžies skyrimuisi skatinti: šaukštą susmulkintų smėlyninių šlamučių žiedų užpilkite stikline verdančio vandens, uždenkite ir palikite 20 min., paskui nukoškite. Antpilo gerkite po pusę stiklinės 2 kartus per dieną pusvalandį prieš valgį.
* Galite antpilo pasiruošti ir taip: šaukštą susmulkintų smėlyninių šlamučių žiedų užpilkite puse litro šalto virinto vandens ir palikite 8 val., paskui nukoškite. Antpilą išgerkite per dieną, per 3 kartus.
* Žiedų nuoviras: šaukštą smėlyninių šlamučių žiedų užpilkite puse litro verdančio vandens, uždenkite ir pavirkite 5–10 min. ant mažos ugnies, palikite pusvalandį, paskui nukoškite. Nuoviro gerkite po pusę stiklinės 3 kartus per dieną pusvalandį prieš valgį, jei vargina skrandžio ir žarnyno, kepenų ir tulžies pūslės ligos.
* Kamuojant cholecistitui, hepatitui, cholangitui galite tulžies skyrimuisi skatinti vartoti tokio nuoviro: 3 šaukštus susmulkintų smėlyninių šlamučių žiedų užpilkite stikline vandens, uždenkite ir įstatę į verdančio vandens vonelę pavirkite pusvalandį ant mažos ugnies, palikite atvėsti, paskui nukoškite ir įpilkite tiek vandens, kiek išgaravo. Nuoviro gerkite po pusę stiklinės 2 kartus per dieną 15 min. prieš valgį.

Gydomieji mišiniai


* Tulžies skyrimuisi skatinti: susmulkinkite ir sumaišykite smėlyninių šlamučių žiedų ir trilapių puplaiškių lapų santykiu 2:1, šaukštą vaistinių augalų mišinio užpilkite 2 stiklinėmis verdančio vandens, uždenkite ir palikite valandą, paskui nukoškite. Antpilo vartokite po stiklinę 2 ar 3 kartus per dieną pusvalandį prieš valgį.
* Varginant kepenų ir tulžies latakų ligoms: susmulkinkite ir sumaišykite 9 dalis smėlyninių šlamučių žiedų, po 7 dalis medetkų žiedų ir jonažolių žolės ir 5 dalis kraujažolių žolės, šaukštą vaistinių augalų mišinio suberkite į termosą, užpilkite stikline verdančio vandens ir palikite 2 val. Antpilo gerkite po šaukštą 2 ar 3 kartus per dieną prieš valgį.

Parengė Remigija ZINKEVIČIENĖ