Kankina ne tik paauglius: kaip kovoti su suaugusiųjų akne?

Kankina ne tik paauglius: kaip kovoti su suaugusiųjų akne?


Vienus spuogeliai kamuoja tik paauglystėje, o kitiems su skausmingais bėrimais veide ar kūne tenka kovoti visą gyvenimą. Suaugusiųjų aknė – tai odos sutrikimas, sukeliantis diskomfortą ir galintis palikti randus ne tik veide, bet ir pakenkti emocinei, dvasinei sveikatai. Pasak gydytojos dermatovenerologės, sėkmingas ir kompleksinis vėlyvosios aknės gydymas gali padėti išspręsti ir nepasitikėjimo savimi problemą, todėl pataria, kaip reikėtų tinkamai tvarkytis su šia odos liga.


Užsitęsusi paauglystės bėda ar vėlyvoji aknė?


Suaugusiųjų aknė, pasak gydytojos dermatovenerologės Ugnės Jarilinaitės–Grinaveckės, yra lėtinė, uždegiminė odos liga, dažniausiai pasireiškianti vyresniems nei 25-erių. Tiesa, dėl šios ligos į specialistus dažniau kreipiasi moterys ir skundžiasi suaugusiųjų aknei būdingais bėrimais U veido zonoje ar kitose odos srityse, turinčiose riebalinių liaukų.


„Vyresniame amžiuje žmones kamuojanti aknė neretai gali būti užsitęsusi paauglystės problema arba ligos atkrytis. Vis dėlto, kitaip nei paauglystėje, kai spuogai kyla T zonoje – suaugusiesiems bėrimai dažniausiai pradeda reikštis ant skruostų, nugaros, pečių ar krūtinės. Be to, vėlyvąją aknę sukelia ir kiek kitokios priežastys nei brendimo laikotarpiu – paauglius dažniausiai beria dėl bręstant suaktyvėjusių lytinių hormonų", – paauglių bei suaugusiųjų aknės skirtumus apibrėžia „Nordclinic" dermatologijos padalinio gydytoja.

REKLAMA


Tuo tarpu aknės pasirodymą vyresniame amžiuje gali paskatinti paveldėtas polinkis į šią ligą ar endokrininiai susirgimai, besikeičiantys hormonai. Taip pat suaugusiųjų aknė greičiau vystosi ar paūmėja dėl rūkymo ar alkoholio vartojimo. Ligą gali nulemti ir pernelyg įtemptas, streso kupinas gyvenimo būdas, su kuriuo, tikriausiai, susiduria dažnas darbingo amžiaus žmogus. Be to, kenksmingi UV spinduliai, netinkama kosmetika ar odos priežiūros priemonės, nereguliari mityba – taip pat skatina aknės atsiradimą.


Svarbiausia – laiku kreiptis į specialistą


Pasak U. Jarilinaitės–Grinaveckės, pastaruoju metu dėl varginančių suaugusiųjų aknės simptomų į specialistus itin dažnai kreipiasi moterys, kurioms ligos išsivystymą paskatino išsiderinusi hormonų sistema dėl nevaisingumo gydymo, pakaitinės hormonų terapijos ar kitų sveikatos sutrikimų, tokių kaip akių uždegimo, reumatinių ligų gydymo.


„Tiesa, nepriklausomai nuo to, kokios priežastys lėmė suaugusiųjų aknės susirgimą – svarbiausia nedelsti gydytis. Kuo vėliau pradedama spręsti problemą – tuo sunkesnė ligos forma gali išsivystyti. Uždelsus gali prasidėti ir komplikacijos – atrofiniai randai, hiperpigmentacija bėrimų plotuose. Sergant akne nereikėtų pasikliauti ir savigyda, kadangi neteisinga sergančios odos priežiūra gali dar labiau pabloginti situaciją", – perspėja dermatovenerologė.

REKLAMA


Būtent todėl gydytoja ragina tuos, kuriuos kamuoja aknės bėrimai – nelaukti ir kreiptis į specialistą. Pasak U. Jarilinaitės–Grinaveckės, kiekvienam pacientui, įvertinus jo ligos apimtį, sunkumą bei trukmę, taip pat padidėjusį odos jautrumą, polinkį į randus bei kitus faktorius, paskiriamas individualus gydymas. Be to, skiriant gydymą atsižvelgiama į paciento vaisingą amžių, planuojamą ar jau esamą nėštumą, psichologinį ligos poveikį ir kitus svarbius aspektus.


Įveikti ligą padės režimas ir komandinis darbas


Tiesa, U. Jarilinaitė–Grinaveckė pabrėžia, jog individualiai paskirto suaugusiųjų aknės gydymo efektyvumas priklauso ne tik nuo gydytojo, bet ir nuo paties paciento pastangų. Jeigu jis laikosi paskirto gydymo bei režimo – komandinis darbas išties leidžia pasiekti geriausią rezultatą.


„Aknės pažeistai odai paprastai užtenka kelių specializuotų kosmetinių priemonių, tinkamo vaisto arba lazerinio gydymo. Tiesa, vis dažniau gydymui pasitelkiama impulsinė šviesos terapija, gintaro rūgšties injekcijos į pažeistus odos plotus. Tai leidžia pasiekti greitesnį ir ilgiau išliekantį rezultatą. Žinoma, gydantis aknę itin svarbu pakoreguoti ir gyvenimo būdą – mesti rūkyti, sveikiau maitintis. Taip pat nereikėtų labai dažnai keisti ir veido priežiūros priemonių ar dažnai plauti veidą, spaudyti bėrimus", – apie suaugusiųjų aknės gydymą pasakoja dermatovenerologė.Taip pat gydytoja pabrėžia ir tinkamos kasdienės odos priežiūros svarbą gydantis aknę. Pasak U. Jarilinaitės–Grinaveckės, turint šį odos sutrikimą ryte pakanka veidą tiesiog nuplauti vandeniu ir patepti drėkinamuoju aknės varginamai odai skirtu kremu, o vasarą – naudoti kremą su SPF apsauga pagal odos tipą. Be to, svarbu kasdienėje priežiūroje ir visiškai „nenuriebalinti" odos – riebalų liaukos išskiriamas sebumas odai yra naudingas, ją patikimai apsaugo, tad visai jį pašalinus pažeidžiamas natūralus apsauginis odos barjeras ir ji tampa dar jautresnė, kyla ligos komplikacijų bei infekcijų rizika. Galiausiai, tinkamai paruošus odą galima naudoti ir maskuojančias kosmetines priemones, kurios pritaikytos aknės pažeistai odai.


Gydytis aknę – kartu sveikti ir psichologiškai


Dermatologė U. Jarilinaitė–Grinaveckė, gydydama suaugusiųjų akne sergančius pacientus pastebi, jog neretai šalia skausmingo odos sutrikimo koja kojon žengia ir emocinis jautrumas. Suaugusiųjų aknė, pasak dermatologės, psichologiškai ypač paveikia moteris.


„Vėlyvoji aknė – žmogui dažnai yra didžiulis psichologinis, emocinis ir socialinis išbandymas. Pavyzdžiui, suaugusios moterys dažnai guodžiasi, jog bėrimai vyresniame amžiuje jas užklupo tarsi paaugles, nors būtent paauglystėje tokių problemų neturėjo. Be to, aknės išvargintas veidas sukelia nepasitikėjimą savimi darbe ar bendraujant su aplinkiniais, nes pasitaiko, kad šie nepašykšti kandžių replikų. Dėl to moterys bando aknės bėrimus slėpti po storu makiažo sluoksniu, skaudžiai išgyvena dėl aplinkinių reakcijų ir, žinoma, patiria stresą, dėl kurio aknė tik dar labiau paūmėja", – susirūpinimą išreiškia gydytoja.


Tad U. Jarilinaitė–Grinaveckė suaugusiųjų aknės kamuojamus žmones ragina problemą spręsti ne tik dėl fizinės, bet ir psichologinės sveikatos. Gydytojo paskirto režimo laikymasis ir bendradarbiavimas su specialistais, pasak dermatologės, padės atsisveikinti tiek su odos sutrikimu, tiek ir su nepasitikėjimu savimi.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 08 (2024)

    Savaitė - Nr.: 08 (2024)