Burnos sveikatą lemia ne tik genai: kaip išvengti nemalonaus kvapo?

Burnos sveikatą lemia ne tik genai: kaip išvengti nemalonaus kvapo?


Ne paslaptis, kad burnos kvapui įtaką daro visas virškinimo traktas nuo burnos iki skrandžio. Iš esmės kvapo atsiradimas siejasi su vykstančiais pokyčiais šioje trakto dalyje, o pokyčius gali iššaukti visi įpročiai, mityba, rūkymas, farmakologinių preparatų vartojimas, ligos.


„Kuomet pasikeičia burnos, ryklės, stemplės struktūra, dingsta apsauginis sluoksnis, atsiranda papildomas bakterinis fonas, mikrofloros disbalansas. Tačiau dažniausia priežastis yra bloga burnos higiena“, – teigia gydytojas odontologas Justinas Gaidys.


Burnos sveikata rūpinasi retas


Pasak gydytojo odontologo, yra dalis žmonių, kurių požiūris į savo sveikatą labai atsakingas – tokie prižiūri reguliariai. Yra dalis žmonių, kurie kaip tik rūpinasi perdėtai, tokių labai mažas procentas.


„Kaip nebūtų gaila pati didžiausia dalis kurie rūpinasi per retai ar išvis nesirūpina. Taip, šita grupė kreipiasi, tik prispyrus reikalui. Ir netgi, laikas nuo laiko informuojant pacientus telefonu, kad jau laikas pasirodyti burnos profilaktiniai higienos procedūrai, randa priežasčių dėl ko atidėlioti ar laukti pasikartojančių bėdų.“, – teigia J.Gaidys.


Pakitęs burnos kvapas, pasak jo, tai - jau pirmas signalas, kad vyksta pokyčiai: „Priežasčių tam atsirasti yra daug, bet pradėti reiktų nuo dažniausiai lemiančių – pvz. burnos higiena. Mūsų organizmas yra protingas – sekantis signalas gali būti skausmas“, – sako gydytojas odontologas.

REKLAMA


Dervos – vienas iš pagrindinių gaivaus kvapo priešų


Turbūt niekam nėra malonu bučiuotis su prisirūkiusiu žmogumi, tad cigaretės vienareikšmiškai yra gaivių bučinių priešas. Pasak gydytojo odontologo, su rūkymu susijusi žala kur kas didesnė nei tik nemalonus kvapas. „Kraujotaka yra pagrindinis dalykas, kuris aprūpina organus būtiniausiomis medžiagomis, kad organai funkcionuotų. Dėl ilgalaikio rūkymo poveikio, keičiasi ir kraujotakos struktūra ir organai, kuriuos ta dalis kraujotakos aprūpina, jie nebegali pilnavertiškai atlikti savo funkcijų, keičiasi, o tuos pokyčius mes jaučiame“, – sako J.Gaidys. Gydytojas odontologas rekomenduoja mesti rūkyti kuo anksčiau.


Vis dėlto, jeigu paprastai šio žalingo įpročio atsisakyti nepavyksta, alternatyvios tabako priemonės, pvz. elektroninės cigaretės ar kaitinamo tabako įrenginiai, būtų viena iš priemonių kuomet dervų į kūną pateks mažiau, sumažinsime – „rūkalių blogo kvapo priežastis, bet žalos organizmui nebūtinai bus mažiau, nes duomenų ir ilgalaikių stebėjimų kol kas per mažai – teigia J.Gaidys.


Priežiūra svarbiau nei genai


Paplitęs mitas, kad dantų ir burnos sveikata priklauso tik nuo mūsų genų. Vis dėlto, pasak gydytojo odontologo, genai turi įtaką dantų, žandikaulių formai ar spalvai, turi įtaką dantenų, raumenų ir aplinkinių struktūrų formavimuisi. „Genai gali nulemti jautrumą ar polinkį įvairioms ligoms, tačiau už dantų būklę esame atsakingi patys“, – sako J.Gaidys.


„Genai gali reikšti, kad mes galime turėti apsunkintas sąlygas tinkamai priežiūrai, ar atsiradus menkiausiam trigeriui iššaukti bėdą.“. Pasak gydytojo odontologo, yra nedaug niuansų, kuomet iš tiesų labai nedėkinga anatomija beveik garantuotai sukels dantų bėdas, tačiau, pasak jo, tai – reti atvejai.