Technologijų ekspertas septynerius metus gyvena be telefono pranešimų: „Nenumirsite ir jūs“

Vis daugiau žmonių pripažįsta, kad išmaniųjų telefonų naudojimas veikia jų emocinę savijautą, dėmesio koncentraciją ir net miego kokybę. Inovacijų ekspertas Lukas Keraitis dalinasi asmenine patirtimi, kaip įvairiais būdais bandė suvaldyti išmaniojo telefono trauką.
Mažiau spalvų – mažiau patrauklumo
Mokslininkai teigia, kad skirtingos spalvos gali stimuliuoti tam tikras emocijas. Spalvas pasitelkia prekės ženklai, siekdami sukurti tam tikrą nuotaiką ar asociacijas savo klientams.
Spalvingos aplikacijos telefone – ne išimtis: jos lengviau atkreipia mūsų dėmesį ir gali lemti didesnį potraukį ekranams. Jei tikslas – rečiau imti telefoną į rankas ir jame naršyti mažiau, Lukas pataria naudoti nespalvotą (monochrome/greyscale) ekrano režimą.
„Telefonuose galima nustatyti, kad nuo tam tikros valandos ekrane dingtų spalvos. Tai mažiau stimuliuoja – net kolegų atostogų nuotraukos atrodo nuobodžiau. Taip gyvenau porą mėnesių – šiek tiek veikia (ypač su Instagramu). Žiūrėdamas nespalvotą ekraną jautiesi kiek kvailokai. Šią priemonę vertinu penkiais balais iš dešimt“, – šypteli Lukas.
REKLAMA
Automatiniai ribotuvai – prieš impulsyvų naršymą
Kartu su Vilniaus universiteto mokslininkais parengtas, „Tele2“ užsakymu atliktas tyrimas* apie žmonių emocinį atsparumą atskleidė, kad penktadalis Lietuvos gyventojų (22 proc.) patiria miego sutrikimų.
Apklausos duomenimis, žmonės, turintys žemesnį emocinį atsparumą, dažniau susiduria su nemiga, yra labiau priklausomi nuo socialinių tinklų ir nesaikingai vartoja alkoholį. Miegas čia itin svarbus – kokybiškas poilsis gerina emocinę gerovę ir padeda lengviau susidoroti su kasdieniais iššūkiais.
L. Keraitis atkreipia dėmesį, kad naudojant miego režimą ar kitas telefono funkcijas, leidžiančias automatiškai riboti programėlių naudojimą vakarais, galima suvaldyti impulsyvų naršymą.
„Aštuntą valandą visos programėlės pas mane patemsta – paspaudus tenka pasirinkti, kiek laiko dar naudotis (puikiai kelia kaltės jausmą). Po penkiolikos minučių sistema vėl paklausia, ar tikrai nori tęsti. Užknisa ir veikia“, – sako technologijų ekspertas.
REKLAMA
Paslėptos programėlės – mažiau pagundų
Programėlių telefone – ne viena. Dažniausiai naudojamas esame įpratę laikyti „visada po ranka“, kad jos būtų matomos vos atsidarius telefoną. Vis dėlto, anot eksperto, jei sąmoningai sau atsakome, kad kai kurių kanalų vartojimą norime sumažinti, jie neturėtų būti telefono pradžios ekrane.
Tad viena efektyviausių priemonių suvaldyti savo laiką telefone – fiziškai paslėpti socialinių tinklų programėles kuo toliau nuo pagrindinio ekrano.
„Kad pasiekčiau TikTok’ą, turiu telefone perversti du ekranus, atsidaryti „Social“ programėlių aplanką, tada dar kartą paslinkti į šoną ir tik tada atsidaryti programėlę. Kartais tiek ir tereikia, kad suprasčiau – juk ėjau pasiimti knygą, o štai vėl laikau telefoną rankoje“, – palygino L. Keraitis.
Be pranešimų – daugiau ramybės
Vis dėlto, didžiausias pokytis, anot Luko, įvyko išjungus visus telefono pranešimus. Ekspertas tikina palikęs tik itin svarbius, pavyzdžiui, bankų siunčiamus pranešimus.
„Jeigu mūsų susitikimo metu jūsų telefonas suskamba ir įjungia ekraną tik tam, kad parodytų antraštę apie tai, ką pasakė vienas ar kitas politikas, kaip jūs apskritai susikaupiate? Be telefono pranešimų gyvenu jau daugiau nei septynerius metus (palikau tik mokėjimų ir bankų pranešimus) – ir nenumiriau. Nenumirsite ir jūs“, – patirtimi dalijosi ekspertas.
Pranešimas spaudai.
Panašios naujienos:
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 19 (2025)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-