8 pagrindiniai darbai prieš žiemos sezoną

8 pagrindiniai darbai prieš žiemos sezoną


Rudeniui įgavus pagreitį, sparčiai artėja šildymo, pirmųjų šalnų ir žiemos sezonas. Kuo svarbu nepamiršti pasirūpinti namuose, kad neužkluptų nelaukti netikėtumai? Ekspertai dalinasi 8 namų darbais – atlikus juos, žinosite, jog padarėte viską, kad žiema praeitų lengviau ir sklandžiai pasitiktumėte pavasarį.


1. Patikrinkite šildymo sistemą namuose

Artėjant šildymo sezonui, svarbu įsitikinti, ar šildymo sistema jūsų namuose veikia tinkamai. Todėl iš anksto patikrinkite, ar radiatoriuose nereikia nuleisti oro – būtent dėl susikaupusio oro jie gali tinkamai nešilti.


Stebėkite, ar jūsų radiatoriai įšyla tolygiai – jeigu jie šalti viršuje, karšti apačioje ar priešingai – išleiskite dalį vandens, kad likęs galėtų tolygiai cirkuliuoti ir radiatorius veiktų sklandžiai. Taip pat iš anksto galite užklijuoti specialius radiatorių šilumos ekranus iš vidinės radiatoriaus pusės, kad šiluma sklistų efektyviau ir be reikalo nereikėtų šildyti išorinės namo sienos.

REKLAMA


Jeigu namuose šildymui naudojate katilus, juos kasmet reikėtų išvalyti bei patikrinti, ar sklandžiai veikia – tai ne tik užtikrins sklandžią šildymo sezono pradžią ir leis sutaupyti, bet ir garantuos namų saugumą.


Visgi, nepamirškite, jog šiuos darbus turėtų atlikti profesionalai, nes patys, netinkamai tai darydami, galite nukentėti – tai galioja tiek dujų, tiek kietojo kuro katilams. Pastaruosius apžiūrint taip pat reikėtų patikrinti, ar kaminas neapsinešė dulkėmis ar suodžiais ir išvalyti, kitaip išlieka gaisro tikimybė.


2. Patikrinkite boilerį

Šaltuoju metų laiku karšto vandens naudojimas namuose įprastai išauga kelis kartus. Norėdami sutaupyti ir išvengti gedimų pačiu netinkamiausiu metu, prieš šildymo sezoną nepamirškite patikrinti ir jo veiklos, kreipdamiesi į tuo užsiimančius specialistus. Į ką svarbu atkreipti dėmesį?


• Patikrinkite saugiklį ir „reset“ mygtuką, ar jie veikia tinkamai;
• Patikrinkite, ar elektrą pasiekia kaitinimo elementą –tam prireiks varžos matuoklio;
• Patikrinkite, ar veikia apatinės vandens šildytuvo dalys;
• Ar jūsų boileris skleidžia keistus garsus? Patikrinkite vandens vožtuvus – ar nėra oro burbuliukų ir nuotėkio, smarkiau suveržkite vožtuvą, prireikus jį gali tekti užsandarinti lydmetaliu;
• Ar vandenyje nėra rūdžių? Tai gali rodyti, jog boilerio vidus rūdyja arba rūdžių yra gruntiniame vandenyje, todėl gali prireikti filtro;
• Sugedusių kiaušinių kvapas gali įspėti, kad vandenyje yra per daug geležies – šią problemą išspręsite įsidiegę filtrą. Kita galima problema – sugedęs boilerio magnio anodas, kurį reikia pakeisti.

REKLAMA


3. Patikrinkite duris ir langus

Ar žinote, kad nesandarus namas sukelia itin didelius šiluminės energijos nuostolius? Ekspertų teigimu, 26 proc. šilumos yra prarandama per senus langus, 11 proc. per neapšiltintą stogą, o daugiausiai – 38 proc. – per „kiauras“ sienas? Todėl prieš šildymo sezoną nepamirškite patikrinti durų ir langų – ar jie sandarūs. Prireikus „pastiprinimo“, dar ne vėlu pakeisti visas durų ir langų sandarinimo juostas – tai reikėtų daryti kas kelis metus.


Nepamirškite, jog prieš 15-20 m. gaminti plastikiniai langai turėjo žymiai didesnį šilumos pralaidumą nei dabartiniai, nauji langai – jeigu pastebite, kad per langus „išeina“ šiluma, pavasarį apsvarstykite, ar jų nereikėtų atnaujinti, nes sandarinimo juostos šios problemas gali nebeišspręsti. Jeigu po langais ar palangėmis aptikote skylių – būtinai jas užpurkškite sandarinimo putomis.


Visiškai sandariai namų apšildyti gali ir nepavykti, ypač, jeigu jis senas – tam prireiks generalinio remonto, kurio metu reikėtų pakeisti ar padidinti šildymo ir apsaugomojo sluoksnio polisterio sluoksnį, kuris sulaikys šilumą namo viduje.


4. Patikrinkite stogą ir stogo latakus

Vasarą, o ypač rudenį, krentant lapams, šie dažnai užkemša ant namų esančius lietaus latakus. Todėl artėjant pirmosios šalnoms, ypač svarbu juos išvalyti – tarp jų gali kauptis vanduo, kuriam sušalus latakai gali sutrūkinėti ar net nuplyšti.Nepamirškite patikrinti ir stogo dangos, o jeigu nenorite to daryti patys – kreipkitės į specialistus. Prieš žiemą itin svarbu apžiūrėti, ar nėra įskilusių ar nuslydusių dangos elementų. Taip pat nepamirškite, jog sniegas, o ypač sušalęs, yra sunkus, todėl namų stogas turi būti gero stovio, kad išlaikytų visą ant jo susikaupusio sniego svorį.


Ekspertai pataria nepamiršti pasirūpinti ir stogo apšiltinimu – aptikus tuščias ertmes jame, šias turėtumėte užpildyti sandarinimo putomis. Jeigu stogas jau senas ir nekeistas dešimtį metų, jame vis aptinkate skyles, vertėtų apsvarstyti apie jo keitimą ir apšildyti vata, tačiau svarbu ją mokėti tinkamai sudėti – geriausią rezultatą užtikrins su tuo dirbantys specialistai.


5. Apsaugokite vamzdžius

Vamzdžiams žiema dažnai tampa išbandymu – kaip jais reikėtų pasirūpinti iki minusinės temperatūros?


• Tinkamai izoliuoti šildymo sistemos vamzdžiai padeda sutaupyti, nes vanduo nepraranda savo temperatūros, kol atkeliauja iki radiatorių. Juos galite apvilkti iš polisterio pagamintais apvalkalais, o jeigu vamzdžiai arti sienos ir nenori pro ją išleisti šilumos – sieną apklijuokite specialiais foliniais ekranais;
• Jeigu vandens vamzdžiai yra išvedžioti lauke, iki šalčių (–3-10°C temperatūros), išpumpuokite vandenį, kad šis nesušaltų ir vamzdžiai nesutrūkinėtų;
• Jeigu name ar sodyboje žiemą negyvenate, nepamirškite išleisti vandens iš visų sistemų, kad šis nesušaltų – vamzdžiai gali sutrūkinėti ir sprogti ne tik lauke, bet ir namuose, o remonto kaina žymiai išaugs, ypač aptikus gedimą pavasarį. Nenorite išleisti vandens, nes planuojate kartais apsilankyti, tokiu atveju, anot specialistų, patalpose reikėtų palaikyti bent 4°C temperatūrą;
• Niekas nėra apsaugotas nuo „avarijų“ namuose – artėjant žiemos sezonui, nepamirškite visiems šeimos nariams parodyti, kur namuose yra avarinis vandens išjungimas ir kaip tai reikia padaryti.

REKLAMA


6. Nepamirškite savo kiemo ir daržo

Pasirūpinti reikėtų ne tik sutaupymais ir namų gerbūviu, bet nepamirškite skirti dėmesio lauko aplinkai ir jos augalams, kad pavasarį pasitiktumėte ramiau.


• Namų darbus atlikite dar rudenį – skirkite laiko sutvarkyti kiemą ir daržą: iki pirmųjų šalnų nušienaukite veją, patręškite ją specialiomis trąšomis – pavasarį galėsite džiaugtis sveika ir žaliuojančia žole;


• Nepamirškite sugrėbti visų lapų, o šiuos palikite kompostinėje dėžėje – tai bus puiki trąša kitų metų derliui. Taip pat išravėkite daržą ir gėlynus, iškaskite išdžiūvusias vienmetes gėles, o daugiametes – nupjaukite ir apsaugokite nuo žiemos šalčių. Tam padės spygliuočių šakos ar specialios, nuo šalčių apsaugančios medžiagos;


• Iš anksto pasodinkite ankstyvas pavasario gėles – tulpes, snieguoles, narcizus, hiacintus, bijūnus ir krokus. Mėgstate šviežias daržoves? Dar rudenį pasodinkite žiemos česnakus;


• Nepamirškite medžių kamienų – juos taip pat reikia apsaugoti nuo šalčio ir, jeigu gyvenate arti miško, nuo gyvūnų. Šiam tikslui pasitelkite kamienų balinimą, o norėdami apsaugoti kamienus nuo gyvūnų, rinkitės specialias tvoreles, kuria „apsuksite“ aplink kamienus;


• Pasirūpinkite ir lauko baldais – juos sudėkite sausoje vietoje, o jeigu tokios neturite – uždenkite baldus specialais uždangalais, kurie juos apsaugos nuo neigiamo drėgmės ir šalčio poveikio. Jeigu jūsų lauko baldai mediniai, skirkite laiko juos padengti vienu lako arba dažų sluoksniu, kad šie nepradėtų pūti ar pelyti.


7. Patikrinkite lauko apšvietimą

Dienoms sparčiai trumpėjant, nepagailėkite investuoti į kokybišką lauko apšvietimą – specialistai rekomenduoja įsirengti į judesį reaguojančius šviestuvus – tai puikus būdas sutaupyti, nes jie įsijungs tik prireikus. Visgi, jeigu norite, jog kieme nuolat būtų šviesu, peržiūrėkite, kokias lemputes šiuo metu naudojate – esant poreikiui, pakeiskite jas į LED lemputes, kad kuo daugiau sutaupytumėte. Jeigu lauke laikote saulės baterijomis maitinamus šviestuvus, turėkite omenyje, jog tamsiuoju metų laikų jų šviesos gali nebeužtekti – kad jie tinkamai įsikrautų, reikalingi tiesioginiai saulės spinduliai bent 5-6 val. – atsižvelgiant į tai, kad žiemą jų pasitaiko retai, baterija įsikraus tik 1-2 valandoms.

REKLAMA


8. Paruoškite savo automobilį


Iš anksto pasirūpinkite saugiomis kelionėmis bei automobilio būkle:


• Įsigykite kokybiškas žiemines padangas – jų dėka apsaugosite ne tik automobilį, bet ir save bei šeimos narius nuo netikėtų kelio sąlygų;
• Nepamirškite pasikeisti langų plovimo skysčio – vasarinis tiesiog užšals, pakeiskite jį žieminiu, kuris yra labiau atsparus šalčiams. Taip pat įsigykite ir ledo gremžtukus, kurių prireiks temperatūrai nukritus, bei skystį nuo spynelių užšalimo;
• Nepamirškite apsaugoti automobilio nuo drusko ir rūdžių plitimo – nuvykite į automobilių remonto ir priežiūros saloną, kur specialistai pasirūpins labiausiai paveikiamos vietomis.
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 28 (2024)

    Savaitė - Nr.: 28 (2024)