Konkurencijos teisė, arba kaip išlaikomos ribos versle

Konkurencijos teisė, arba kaip išlaikomos ribos versle


Teisės ekspertai pastebi, kad nemaža dalis verslo atstovų vis dar nežino, kas yra konkurencijos teisė, ir tik susidūrę su tam tikromis kliūtimis supranta, kad yra atskira konkurencijos teisės įstatymų bazė. Plačiai aptariama duomenų apsauga, viešieji pirkimai, o štai Konkurencijos taryba daugeliui dažnai būna visiškai nauja sąvoka. Taigi, kaip tiksliau apibrėžti šią teisinę nišą, kuo ji ypatinga ir kaip išlaikyti teisingas ribas dinamiškoje verslo rinkoje?


Apie konkurencijos teisę – kas tai?


Ko gero, kas yra konkurencija, žino kiekvienas. Tačiau versle šis terminas yra ne apie geresnę vietą po saule, bet apie gebėjimą jos nesąžiningai neužstoti kitiems, galbūt mažesniems ar panašią paslaugą siūlantiems verslams. Trumpai tariant, tai įstatymai, kurie leidžia išlaikyti sveiką konkurenciją rinkoje – tokią, kur maksimaliai sumažinamas rinkos pasidalijimas ir padidinama nauda vartotojams. Tad, įvardinant paprastai, konkurencijos teisės tikslas galėtų būti sąžiningų sąlygų užtikrinimas visos rinkos žaidėjams.

REKLAMA


Vis dėlto, žvelgiant į konkurencijos teisę kiek plačiau, galima sakyti, kad tai labai svarbi sfera abiem pusėms – tiek verslui, tiek vartotojui. Elementarios priežastys:


1) verslui: išlaikoma sveika, konkurencinga aplinka;
2) vartotojui: neleidžiama iškraipyti rinkos taip, kad ši paveiktų vartotojo gyvenimo kokybę (pavyzdžiui, kainos).


Nepažindamas unikalios teisinės srities, verslas susiduria su rizika vienu ar kitu būdu pažeisti įstatymus tiek lokaliu, tiek globaliu mastu. Normalu, užsienio rinkos – kur kas mažiau pažintos. Kaip žinoti, kad įmonė visiškai atitinka konkurencijos rinkoje sąlygas? Padėti suprasti bei teisingai interpretuoti Lietuvos ir ES institucijų taisykles gali, pavyzdžiui, platų patirties bagažą sukaupusi advokatų kontora Vilniuje ar kituose miestuose.


Tiems, kurie apie šią unikalią sritį nori sužinoti daugiau arba gauti individualią profesionalų konsultaciją, verta užsukti čia: https://motieka.com/lt/apie-mus/.

REKLAMA


Konkurencinės ribos versle – kaip jų neperžengti?


Vienas geriausių ambicingo verslo sprendimų – investuoti į savo komandą. Šiuo atveju joje turėtų būti ir konkurencijos, mokesčių, finansų, duomenų apsaugos ir kitose teisinėse srityse patyrę teisininkai. Konkurencijos teisės ekspertai padės užtikrinti, kad tiek įmonėje, tiek supančioje aplinkoje būtų laikomasi įstatymų, aktų, reglamentų. Kuo gali padėti teisininkų komanda? Štai keli pavyzdžiai:


• konsultacijos įvairiais klausimais;
• atitiktis teisės reikalavimams;
• įmonės dokumentacija (nuo sutarčių iki skundų);
• konsultacijos dėl pažeidimų (karteliniai, vertikalūs susitarimai, koncentracijų kontrolė);
• verslo pozicijos gerinimas;
• atstovavimas priežiūros institucijų netikėtų patikrinimų metu;
• atstovavimas ginčuose (pagrįsti ir nepagrįsti argumentai).


Trumpai tariant, teisės ekspertai aiškiai identifikuoja, kada yra peržengta riba. Labai svarbu suvokti, kad šiandien visa tai persikėlė ir į virtualią erdvę. Reikia pripažinti, skaitmeninėje erdvėje kur kas sunkiau atpažinti, atrodytų, tuos pačius pažeidimų bruožus. Tai yra – netinkamos sąlygos, ribojama konkurencija ar net piktnaudžiavimas turima pozicija. Apskritai, specialistai padeda kur kas realiau įvertinti rinką, objektyviai ją analizuoti.


Patyrusi teisininkų komanda – būtina ambicingo verslo dalis


Kaip jau minėjome, šiandien konkurencingos ir ambicingos įmonės savų tikslų siekia drauge su žiniomis ir patirtimi išsiskiriančiais teisininkais. Natūraliai kyla klausimas – ko dairytis, kad būtų galima efektyviai konkuruoti tiek fizinėje, tiek virtualioje erdvėse? Visų pirma – svarbu ieškoti specialistų, patyrusių bylose, susijusiose tiek su vietos, tiek su ES konkurencijos teisine sistema. Galiausiai, svarbu, kad ekspertai gebėtų spręsti tarpvalstybinius ginčus, efektyviai bendrauti su Konkurencijos tarybos pareigūnais.Kai kalbame apie teisę, retai kada susimąstome apie elementarų kūrybiškumą ir lankstumą. Tačiau dinamiškoje verslo rinkoje šios savybės kartais lemia pergales. Žinoma, tai įmanoma tik tada, kai advokatų komanda specifinėje verslo srityje turi žinių, pakankamai patirties ir skirtingose teisės srityse besispecializuojančius kolegas.


Normalu – susikoncentravus į vieną sritį ir augimą joje, sunku aprėpti kitas. Viena jų versle ir yra teisė. Svarbu suprasti, kad teisininkai šiuo atveju padeda ne tik laviruoti tarp painių konkurencijos teisės nuostatų, bet ir pagerinti poziciją rinkoje, sutaupyti kaštus. Sveika ir sąžininga konkurencija aktuali visiems, kad ir kokia prekė ar paslauga tai bebūtų.


Partnerių turinys