ES nesusitarė dėl dujų kainų viršutinės ribos

ES nesusitarė dėl dujų kainų viršutinės ribos


ES energetikos ministrams ketvirtadienį nepavyko susitarti dėl dujų kainų viršutinės ribos, kad būtų sušvelninta energetikos krizė Europoje, nes dėl pirminio pasiūlymo, kurį daugelis pavadino „pokštu“, kilo dideli nesutarimai.


Ministrai dabar susitiks gruodžio pirmoje pusėje ir bandys išspręsti nesutarimus, sakė Čekijos pramonės ministras Jozefas Sikela, kurio šalis šiuo metu rotacijos tvarka pirmininkauja ES.


Per „karštas diskusijas“ ministrams pavyko priimti keletą kitų „svarbių priemonių“, įskaitant bendrus dujų pirkimus siekiant išvengti ES vidaus konkurencijos, dėl kurios kyla kainos, tiekimo solidarumą esant poreikiui ir spartesnį leidimų išdavimą atsinaujinančiosios energijos šaltiniams, sakė J. Sikela.


Keli ministrai prieš ketvirtadienio posėdį skundėsi, kad vos prieš dvi dienas Europos Komisijos pristatytas pasiūlymas dėl dujų kainų viršutinės ribos yra aiškiai parengtas taip, kad niekada nebus panaudotas. Lenkijos ir Ispanijos energetikos ministrai pasiūlymą pavadino „pokštu“.

REKLAMA


Kainų viršutinės ribos nustatymo plane – jo Komisija niekada nebuvo linkusi palaikyti – nustatyta maksimali 275 eurų už megavatvalandę riba.


Tačiau jis susijęs su tiek daug sąlygų, kad net nebūtų buvęs aktyvuotas rugpjūčio mėnesį, kai dujų kaina trumpam viršijo 300 eurų ir sukėlė nerimą Europai, įpratusiai prie istorinių kainų, siekiančių maždaug 10 proc. šios kainos.


Pasiūlymas dėl viršutinės ribos būtų pradėtas taikyti tik tuo atveju, jei 275 eurų riba būtų nepertraukiamai viršijama mažiausiai dvi savaites, ir tik tada, jei suskystintų gamtinių dujų (SGD) kaina 10 dienų per tą patį dviejų savaičių laikotarpį pakiltų virš 58 eurų.


Pagal pagrindinį TTF lyginamąjį indeksą didmeninė dujų kaina Europoje ketvirtadienį buvo apie 124 eurus.


Komisijos siūlymas dėl kainų viršutinės ribos buvo vertinamas kaip neefektyvus


dėl kai kurių valstybių, įskaitant Vokietiją ir Nyderlandus, spaudimo, nes jos baiminosi, kad viršutinė kainų riba gali nukreipti dujų tiekimą į pelningesnes rinkas, ypač Azijos.

REKLAMA


Tačiau bent 15 ES šalių – daugiau nei pusė bloko – nori, kad būtų nustatyta tam tikra praktiškai įgyvendinama didmeninių dujų kainų viršutinė riba, kuri padėtų spręsti tiekimo krizę, kilusią dėl Rusijos karo Ukrainoje.


Jei kainų ribojimo planas bus patvirtintas, jis pradės veikti sausio mėnesį. Jis būtų taikomas kartu su savanoriška ES valstybių narių iniciatyva 15 proc. sumažinti gamtinių dujų suvartojimą žiemą.
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 47 (2022)

    Savaitė - Nr.: 47 (2022)