Lenkijos prezidentas vetavo prieštaringai vertinamą žiniasklaidos įstatymą

Lenkijos prezidentas vetavo prieštaringai vertinamą žiniasklaidos įstatymą


Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda pirmadienį vetavo prieštaringai vertinamą žiniasklaidos įstatymą, kuriuo, kritikų teigimu, buvo siekiama nutildyti JAV valdomą naujienų kanalą TVN24.


„Aš jį vetuoju“, – per televizijos transliaciją pareiškė A. Duda, šiam įstatymui sulaukus aršios ES ir JAV kritikos.


Lenkijos parlamentas šį įstatymą priemė anksčiau šį mėnesį. Jis būtų neleidęs už Europos ekonominės erdvės veikiančioms bendrovėms valdyti kontrolinių akcijų paketų kuriose nors Lenkijos žiniasklaidos kompanijose, o tai savo ruožtu būtų privertę JAV veikiančią grupę „Discovery“ parduoti savo kontrolinį TVN – vieno didžiausių Lenkijos privačių televizijos tinklų – akcijų paketą. TVN priklauso naujienų kanalas TVN24.


Vyriausybė argumentavo, kad šis įstatymas yra skirtas apsaugoti Lenkijos žiniasklaidą nuo galimai priešiškų veikėjų kaip Rusija. A. Duda teigė iš dalies sutinkąs su tokia pozicija, tačiau ji neturėtų būti taikoma jau sudarytiems verslo sandoriams ir investicijų sutartims.

REKLAMA


JAV ambasados Varšuvoje reikalų patikėtinis Bixas Aliu prieš tai ragino A. Dudą vetuoti šį teisės aktą ir kartu išreiškė, kad Vašingtonas yra „stipriai juo nusivylęs“. „Tikimės, kad prezidentas A. Duda veiks vadovaudamasis savo ankstesniais pareiškimais ir pasinaudos savo lyderio pozicija, kad apsaugotų žodžio laisvę ir verslą“, – teigė B. Aliu.


Europos Komisijos (EK) atstovas Christianas Wigandas anksčiau taip pat perspėjo, kad šis teisės aktas „kelia rimtą pavojų žiniasklaidos laisvei bei pliuralizmui Lenkijoje“.


Anksčiau šį mėnesį prie prezidentūros Varšuvoje protestavo tūkstančiai prieš naująjį įstatymą nusiteikusių lenkų. Daugelis jų mojavo ES vėliavomis ir skandavo „Laisvę žiniasklaidai“.


Pasak „Discovery“, naujasis įstatymas „turėtų kelti nerimą bet kuriai Lenkijoje investuojančiai bendrovei ir visiems tiems, kuriems rūpi demokratija ir žiniasklaidos laisvė.“


Lenkijos valdančioji Teisės ir teisingumo partija (PiS) jau kontroliuoja visuomeninį transliuotoją TVP, kuris yra tapęs vyriausybės ruporu, ir didžiąją dalį regioninės žiniasklaidos. Nuo PiS atėjimo į valdžią 2015-aisiais Lenkija 46 vietomis nusmuko „Reporteriai be sienų“ (RSF) žiniasklaidos laisvės sąraše.