Kilimų valymas naminėmis priemonėmis

Kilimų valymas naminėmis priemonėmis


Kilimai ir kiliminės dangos – svarbūs interjero elementai, pabrėžiantys interjero stilių, padedantys sukurti jaukumą. Šeimose su mažais vaikais grindų dangoms skiriama ypač daug dėmesio, nes jos sumažina riziką mažyliams sušalti.


Ilgainiui kilimų ir kiliminių dangų išvaizda gerokai pablogėja, ant jų paviršiaus atsiranda įvairių teršalų: naminių gyvūnėlių pėdsakų ir kitokios jų veiklos žymių, išsiliejusio skysčio ar maisto likučių, flomasterių, plastilino bei kitų vaikų kūrybai skirtų priemonių paliktų dėmių.


Norint, kad namai būtų švarūs, reikia reguliariai valyti kilimus ir kilimines dangas. Deja, tokių dangų neįmanoma išskalbti tradiciniu būdu, tačiau ignoruoti nešvarumų taip pat negalima. Dulkėtas kilimas – puiki dulkių erkučių, kurios gali sukelti įvairių ligų, veisykla.


Jei namuose turite plaunamąjį dulkių siurblį, kilimus valykite šiuo prietaisu. Tačiau idealiai išvalyti grindų dangas galima ir be tokios buitinės technikos – svarbiausia pasirinkti tinkamą valymo priemonę.

REKLAMA


Parduotuvėse galima rasti įvairių efektyvių buitinės chemijos priemonių, kurios padeda lengvai susidoroti su daugeliu teršalų. Jeigu tinkamos valymo priemonės neturite arba nusprendėte sutaupyti ir jos nepirkti, kai kuriais atvejais kilimus galite valyti namuose turimomis medžiagomis: druska, actu, soda, skalbiamaisiais milteliais ar muilu, citrinų rūgštimi, amoniaku, sniegu. Tačiau naudokite jas atsargiai, kad nesugadintumėte kilimo. Čia pateikiami receptai netinka natūralios vilnos ir šilko kilimams bei brokato kiliminei dangai.


Prieš valydami kilimą vienu iš toliau pateiktų metodų pirmiausia išbandykite gaminį mažiau matomoje vietoje. Jei pastebėsite, kad plaukeliai nusitrina ar praranda spalvą, kilimo tokiu būdu nebevalykite!


Actas, soda ir skalbimo milteliai


Kilimus puikiai valo priemonė, kurią sudaro vanduo, soda, actas ir skalbimo milteliai. Norėdami jos pasidaryti į indą įpilkite apie 150 ml karšto vandens, įberkite šaukštą sodos, įpilkite maždaug 70 ml acto ir įberkite šaukštą skalbimo miltelių. Viską kruopščiai sumaišykite, supilkite į buteliuką su purkštuvu ir užpurkškite ant užteršto paviršiaus. Dėmes valykite medvilninio audinio skiaute, braukdami nuo krašto centro link. Pašalinę dėmes paviršių patrinkite drėgna kempine, kad ji sugertų užteptą mišinį. Procedūros pabaigoje paviršius nuvalomas sausu skudurėliu ir paliekamas visiškai išdžiūti. Skalbimo miltelius galima pakeisti indų plovikliu. Jeigu į šį mišinį įpilsite ir indų ploviklio, pavyks pašalinti netgi įsisenėjusią dėmę.

REKLAMA


Nešvarumų valymas citrinų rūgštimi


Kiekvienuose namuose visada yra druskos ir citrinų rūgšties. Iš abiejų šių ingredientų galima pasigaminti kilimų valymo priemonės. Tam ištirpinkite šaukštą druskos litre vandens, įberkite 2 šaukštelius citrinų rūgšties. Jeigu jos neturite, į tirpalą galite įlašinti kelis lašus citrinų sulčių. Paruoštu tirpalu sudrėkinkite suteptą grindų dangos paviršiaus vietą ir patrinkite ją šepetėliu.


Vaško dėmių šalinimas


Paprastais veiksmais galite išvalyti iš kilimo vaško ar parafino dėmes. Vaško dėmes reikia pradėti šalinti tik tuomet, kai jos visiškai sukietėja. Iš šaldiklio išimkite ledo kubelį, susukite jį į plastikinį maišelį ir pridėkite prie vaško dėmės. Veikiamas žemos temperatūros parafinas arba vaškas pradės atsiskirti, teliks pašalinti jo daleles. Ledu analogiškai galite pašalinti iš kilimo ir kramtomąją gumą.


Taip pat vašką iš kiliminės dangos galite pašalinti ir aukšta temperatūra. Norėdami tai padaryti ant dėmės uždėkite sausą skudurėlį ar servetėlę ir, lygintuvą įjungę minimaliu galingumu, palyginkite dėmę. Vaško likučiai ištirps ir susigers į audinį. Keiskite servetėles švariomis, kai jos prisigers vaško. Po lyginimo dėmės vietą įtrinkite spiritiniu tirpalu.


Vaisių, vyno ir šokolado dėmės


Skalbiamojo muilo tirpalu galima pašalinti vaisių, uogų, šokolado ir vyno dėmes. Sutarkuokite muilo gabalėlį, ištirpinkite jį litre vandens ir įpilkite šaukštą acto. Purkškite tirpalą ant nešvarių vietų ir nusausinkite švaria, sausa šluoste, kad susigertų drėgmės perteklius. Kai kilimas išdžius, jį reikės išsiurbti.Jei dėmė įsisenėjusi, naudokite amoniako tirpalą (ištirpinę jo šaukštelį 2 stiklinėse vandens). Valydami su amoniaku būtinai atidarykite kambario langus, kad patalpa vėdintųsi.


Šlapimo dėmės


Šlapimo dėmės ant kilimo ne tik nemaloniai atrodo, bet ir skleidžia aitrų kvapą. Kačių šlapimas ypač įsigeria ir sunkiai pašalinamas. Jei pastebėsite, kad jūsų augintinis apdergė kilimą, nedelsdami pašalinkite dėmę. Pirmiausia turite kuo daugiau drėgmės sugerti sausomis švariomis servetėlėmis. Spausdami servetėles dėkite ant dėmės, kol skystis nustos sunktis iš kilimo. Vandeniu praskiestas actas (santykiu 1: 3) padės neutralizuoti šlapimo kvapą. Tam gausiai pripilkite tirpalo ant dėmės ir palikite 2–3 valandas pravėrę langus.


Tuo šlapimo valymas iš kilimo nesibaigia. Po 3 valandų pabarstykite užterštą vietą soda, kad visiškai pašalintumėte skysčių likučius iš kilimo. Tada kilimą apdorokite taip paruoštu muilo tirpalu: sumaišykite šaukštelį skystojo muilo, ⅓ stiklinės vandenilio peroksido ir stiklinę vandens. Purkškite mišinį tiesiai ant sodos – tai sukels cheminę reakciją, kuri padės išvalyti dėmę. Palikite priemonę ant kilimo, kol jis visiškai išdžius, tada nušluokite ją sausu šepetėliu ir išsiurbkite kilimą. Kad visiškai išnyktų nemalonus kvapas, ant kilimo užpurkškite maloniai kvepiančio audinių minkštiklio.


Jeigu šlapimo dėmė jau išdžiūvo, tada, deja, išvalyti geltonų pėdsakų ir pašalinti stipraus kvapo patiems nepavyks. Skystis greitai įsiskverbia giliai į kilimą ir išdžiūsta jo plaukelių viduje, o tai – palanki aplinka daugintis žmonėms kenksmingiems mikroorganizmams.


Daugiau įdomių ir aktualių straipsnių rasite žurnale „Savaitė“. Jį galite gauti tiesiai į savo namus – užsiprenumeravę arba skaityti elektroninę žurnalo versiją.
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 15 (2024)

    Savaitė - Nr.: 15 (2024)