Prezidentūra apie siūlymus nustatyti patikimų tiekėjų dėl 5G ryšio kriterijų sąrašą: tai galimas kelias

Prezidentūra apie siūlymus nustatyti patikimų tiekėjų dėl 5G ryšio kriterijų sąrašą: tai galimas kelias


Prezidento vyriausiasis patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Darius Kuliešius sako, kad siūlymai sudaryti patikimų tiekėjų dėl 5G ryšio kriterijų sąrašą yra galimas kelias.


„Dabartinis teisinis reguliavimas numato nacionaliniam saugumui svarbių objektų ir infrastruktūros patikrą per specialią prie Vyriausybės veikiančią komisiją, ir ta komisija atlieka į nacionaliniam saugumui svarbių infrastruktūros sričių atliekamų investicijų ir sudaromų sandorių atitikties priežiūrą. Šiuo atveju 5G ryšys pakliūtų į šitą sritį, kuriai būtų privalomas patikrinimas. Pagal dabartinį reguliavimą patikrinimas daromas dėl sandorių ir investicijų“, – „Žinių radijui“ antradienį sakė D. Kuliešius.


„Jeigu mes galvotume tobulinti reguliavimą ir plėsti jį, sudarant patikimų ir nepatikimų tiekėjų sąrašą, kad palengvintume procesus, palengvintume pirkimus, kad juos būtų galima daryti ir greičiau, ir operatyviau, ir efektyviau, tai irgi yra galimas kelias“, – pridūrė prezidento patarėjas.

REKLAMA


Tuo metu kriterijai patikimiems tiekėjams, pasak D. Kuliešiaus, turėtų būti vertinami plačiau.


„Reikėtų vertinti patikimumą per visą kompleksą kriterijų, tarp jų, kur ir kokioje šalyje, kokiomis technologijomis yra pagamintas gaminys“, – sakė D. Kuliešius.


D. Kuliešius apie Kremliaus propagandą skleidžiančius atlikėjus: jie Lietuvoje nėra pageidaujami


Prezidentūros nacionalinio saugumo grupės vadovas Darius Kuliešius teigia palaikantis Užsienio reikalų ministerijos (URM) sprendimą kreiptis į Migracijos departamentą su pasiūlymu į Lietuvą neįleisti Rusijos atlikėjo Filipo Kirkorovo.


„Prezidentas teigiamai vertina šį sprendimą. Tai teisingas kelias ir juo reikia eiti. Asmenys, kurie yra tam tikrų šalių politikos ruporai, nėra suderinami su mūsų nacionaliniu saugumu. Jie turėtų būti įtraukiami į nepageidaujamus asmenų sąrašus. Šį klausimą reikėtų spręsti sistemiškai, plačiai, o ne reaguojant į vieną kitą atvejį ar pavardę, bet dirbti ir identifikuoti, sudarant tuos sąrašus iš anksto“, – „Žinių radijui“ sakė D. Kuliešius.

REKLAMA


Pasak jo, tai Rusijai siunčia žinutę, kad asmenys, kurie remia agresyvią okupacinę politiką, Lietuvoje nėra pageidaujami.


Paaiškėjus, jog bendrovėms, ketinusioms surengti F. Kirkorovo ir Michailo Šufutinskio koncertus, buvo skirtos subsidijos už neįvykusius ar perkeltus renginius, Užsienio reikalų ministerija pirmadienį Migracijos departamentui perdavė teikimą, kuriuo prašoma F. Kirkorovą įtraukti į užsieniečių, kuriems draudžiama atvykti į Lietuvos Respubliką, nacionalinį sąrašą. Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad svarstoma į Lietuvą neįleisti ir daugiau atlikėjų, skleidžiančių Kremliaus propagandą.


Ministro G. Landsbergio pasirašytame teikime Migracijos departamentui rašoma, kad žinomas atlikėjas savo daugkartiniais apsilankymais neteisėtai aneksuotame Krymo pusiasalyje sąmoningai neigė Ukrainos teritorinį integralumą ir suverenitetą bei tokiu būdu netiesiogiai pateisino agresyvius Rusijos Federacijos veiksmus.


Prezidentūra apie Astravo AE: su kaimynais nėra dalijamasi informacija apie incidentus


Prezidento vyriausiasis patarėjas Darius Kuliešius sako, kad Astravo atominė elektrinė (AE) yra ir bus grėsme nacionaliniam saugumui ne tik Lietuvai, bet ir visai ES.


„Atominė energetika yra pati nesaugiausia energetika. Tai penkiasdešimtmetį planuojamas veikimas ir toliau reikės galvoti, kaip ją uždaryti, likviduoti. Čia ne tik mūsų, bet ir mūsų vaikų rūpestis, galvos skausmas. Ypač svarbu, kad tokie objektai būtų statomi laikantis visų saugumo reikalavimų.Ką šiandien žinome, matome ir iš paskutinių incidentų, kad to skaidrumo, atvirumo, dalijimosi su visuomene ir kaimynais informacija apie incidentus, jo nėra. Vertiname, kad būtent Astravo AE nėra saugi, neišpildyti visi saugumo reikalavimai. Lietuva ruošiasi ir turi būti pasiruošusi visiems įmanomiems incidentams“, – „Žinių radijui“ sakė D. Kuliešius.


Radiacinės saugos centrui neturint nuolatinio vadovo, D. Kuliešiaus nuomone, šį klausimą kuo greičiau turėtų išspręsti Vyriausybė.


„Institucija yra svarbi, atlieka svarbias užduotis ir funkcijas ir yra pavaldi ministerijai. Ministerija ir Vyriausybė turi išspręsti šį klausimą, kad institucija veiktų pilnu pajėgumu ir efektyviai“, – teigė jis.


Dėl suveikusios generatoriaus apsaugos sistemos šeštadienį nuo elektros tinklo buvo atjungtas pirmasis Astravo atominės elektrinės (AE) Baltarusijoje blokas.


Baltarusija 2 400 MW galios atominę elektrinę stato netoli Astravo miesto, kuris yra vos už 50 km nuo Vilniaus. Jėgainę sudarys du 1 200 MW galios blokai.