Lietuva nori įvesti tinklo mokestį rusiškai elektrai

Lietuva nori įvesti tinklo mokestį rusiškai elektrai


Šalies vadovo patarėjas, Aplinkos ir infrastruktūros grupės vyriausiasis patarėjas Jaroslavas Neverovičius sako, kad nepranešami atvejai apie incidentus Astravo atominėje elektrinėje (AE) neprisideda prie pasitikėjimo Baltarusija, o visiškai užkardyti baltarusiškos elektros patekimą į rinką padėtų nebent įvykdytas sinchronizacijos projektas.


„Deja, čia nėra nieko nauja. Ne tiek dėl to, kas įvyko, kas po to bandyta aiškinti, kad tiesiogiai čia su branduoline reakcija neturėjo ryšio, bet ir pats faktas, kad apie tai neinformuojama. Jau įsipareigojus Baltarusijai Lietuvą informuoti apie visus incidentus galimus, informacijos turėjome patys prašytis, jos nesulaukėme proaktyviai iš Baltarusijos“, – LRT radijui sakė J. Neverovičius.


„Tai yra tiesiog neatsakinga, neprisideda prie pasitikėjimo. Tikrai darysime viską, kad projektas būtų sustabdytas ir nekeltų grėsmės mūsų piliečiams, mūsų valstybei ir visai ES“, – pridūrė jis.

REKLAMA


Anot Prezidentūros atstovo, galutinai užkirsti kelią baltarusiškai elektrai patekti į Baltijos šalių rinką padėtų nebent sinchronizacija, kurią, anot jo, reikėtų spartinti.


„Didžiausia problema ta, kad kol esame bendroje sistemoje su Baltarusija ir Rusija, atsakymo tokio vienareikšmo nebus. Atsakymas į prekybos rizikas yra vienas – sinchronizacija. Todėl turėtume kalbėti apie jos paspartinimą, kuo greičiau susijungiant sinchroniškai su Lenkija ir atjungiant visus laidus su Rytų sistema. Tada rizikų nebeliks“, – teigė J. Neverovičius.


Kaip naujojo energetikos ministro prioritetus šioje srityje jis įvardino kilmės garantijų sistemos įvedimą bei įvesti mokestį trečiųjų šalių elektrai.


„Dabar didelis darbas yra pabaigti sertifikatų sistemą, kuri užtikrintų pasitikėjimą visų dalyvaujančių pusių, kad į biržą nepatenka baltarusiška elektra, ir įvesti tinklų mokestį, kuris išlygina konkuravimo sąlygas mūsų elektros gamintojams ES pusėje trečiųjų šalių atžvilgiu, kur jokių reikalavimų, tokių, kaip pas mus, kad ir dėl žaliojo kurso, nėra. Jie turi ekonominį pranašumą, todėl turi atsirasti tinklo mokestis tai elektrai, kuri ateina iš Rusijos“, – LRT radijui teigė J. Neverovičius.

REKLAMA


Astravo AE sprogus keliems įtampos transformatoriams viename iš agregatų, susijusiame su generatoriumi, Astravo AE buvo nustojusi gaminti elektros energiją.


Baltarusija 2 400 MW galios atominę elektrinę stato netoli Astravo miesto, kuris yra nuo Vilniaus už 50 kilometrų. Jėgainę sudarys du 1 200 MW galios blokai.


Lietuva kritikuoja projektą, kuris, šalies atstovų nuomone, realizuojamas pažeidžiant branduolinio saugumo reikalavimus.


J. Neverovičius apie kandidatus į ministrus: jų sprendimai bus vertinami per praeities darbų prizmę


Vertindamas kandidatus į ministrus šalies vadovo patarėjas, Aplinkos ir infrastruktūros grupės vyriausiasis patarėjas Jaroslavas Neverovičius sako, kad nors daugelio kandidatų idėjos atitinkamais klausimais yra sveikintinos, dalies jų ateities darbai neišvengiamai bus vertinami pro praeities klaidų prizmę.


Prezidento patarėjas, aptardamas Simono Gentvilo kandidatūrą į aplinkos apsaugos ministrus, teigė, kad Prezidentūra itin teigiamai vertina kandidato rodomą iniciatyvą ir aktyvumą siekiant parodyti savo poziciją aplinkosaugos klausimais.


„Labai džiaugiamės, kad jis prisijungė prie „Žaliosios Lietuvos“ iniciatyvos diskusijos užvakar, kur atsakė tiesiogiai į nevyriausybinių organizacijų (NVO), kurios dirba su aplinkosauga, klausimus, turėjo galimybę išsamiau papasakoti apie savo vertybes ir matymą. Iš šio kandidato matyti nemažai konstruktyvumo, bandymo atsakyti į keliamus klausimus ir išsklaidyti abejones“, – „LRT Radijui“ teigė jis.Komentuodamas tai, jog dar prieš dešimtmetį dabartiniam kandidatui į energetikos ministrus Dainiui Kreiviui teko pasitraukti iš žemės ūkio ministro posto sumaišius viešus ir privačius interesus, J. Neverovičius tikino, kad D. Kreiviui tapus ministru visi jo sprendimai būtų vertinami būtent per šią prizmę.


„Tokios istorijos uždega raudoną lemputę ir pats kandidatas, matyt, ateis pasiruošęs atsakyti, kaip jis valdys tam tikras rizikas. Nes ir jo atsakomybė Vyriausybėje, ir jo sprendimai ministerijoje visą laiką bus vertinami per būtent tą prizmę. Reikėtų, kad neliktų netgi regimybės interesų konflikto, nes priešingu atveju dėmesys nuo visų prioritetinių darbų, kuriuos turi atlikti Vyriausybė, būtų nukreiptas ne ten, kur jis turi būti“, – tikino jis.


J. Neverovičius taip pat pridūrė, kad teigiamai vertina kandidatės į teisingumo ministres Evelinos Dobrovolskos idėjas apie teisėkūros kokybės gerinimą.


„Kandidatės idėjos, kurias girdime viešoje erdvėje, idėjos yra teisingos, ypač tos, kurios liečia teisėkūros kokybę. Šiuo atveju visa Prezidentūra susiduria su šia problema, ir tai yra vienareikšmiškai taisytinas dalykas. Teisės aktų kokybė turi gerėti ir tai, turbūt, irgi yra didelė teisingumo ministerijos atsakomybė“, – sakė jis.