E. Macrono ir S. Cichanouskajos susitikimas: ES palaiko Baltarusijos pilietinę visuomenę

E. Macrono ir S. Cichanouskajos susitikimas: ES palaiko Baltarusijos pilietinę visuomenę


Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigia, kad Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono susitikimas su Baltarusijos opozicijos lydere Sviatlana Cichanouskaja siunčia labai aiškią žinią – Europa palaiko Baltarusijos pilietinę visuomenę bei opoziciją.


„Pats susitikimo faktas siunčia labai aiškią žinią bei paramą Baltarusijos pilietinei visuomenei, paramą opozicijai. Macrono pareiškimas, kad Lukašenka turi trauktis – taip pat labai aiški žinia. Tai rodo labai aiškią poziciją, manau, kad ši tema bus gvildenama šiandien“, – LRT radijui sakė L. Linkevičius.


Anot jo, susitikimas buvo inicijuotas iš S. Cichanouskajos pusės, ir ji E. Macrono prašys tarpininko vaidmens.


„Lietuvos vaidmens nėra. Mes suteikiame saugumą. Opozicija ir Sviatlana Cichanouskaja veikia autonomiškai su savo patarėjais ir Koordinacinės tarybos nariais, kurių taip pat jau nėra Baltarusijoje. (...) Lietuvos vaidmens čia nėra. Susitikimas turėtų įvykti privačiai. S. Cichanouskaja Prancūzijos prašys tarpininkavimo“, – teigė ministras.


L. Linkevičiaus teigimu, šią savaitę sankcijas Baltarusijai turėtų paskelbti Kanada, JAV bei Didžioji Britanija.


„Aiški,tarptautinė pozicija yra labai svarbi. Šiomis dienomis turi būti paskelbtos sankcijos iš Kanados ir Jungtinės Karalystės, JAV. Taigi procesas juda ne tik Europoje, bet ir pasaulyje“, – teigė jis.


Prancūzijos prezidentas antradienį vizito Lietuvoje metu susitiks su Baltarusijos opozicijos lydere S. Cichanouskaja.

REKLAMA


S. Cichanouskaja, į Lietuvą pasitraukusi po ginčijamų prezidento rinkimų, pirmadienį naujienų agentūrai AFP sakė, kad paprašė šio susitikimo ir paragino E. Macroną tarpininkauti sprendžiant Baltarusijoje kilusią politinę krizę.


„Protestai nesustos“, – interviu sakė 38-erių opozicijos lyderė, pridurdama, kad Baltarusijai „labai reikia“ vyriausybės ir opozicijos dialogo, kad būtų galima užkirsti kelią kraujo praliejimui.


E. Macrono biuras patvirtino, kad prezidentas antradienį susitiks su S. Cichanouskaja jam pirmadienį atvykus dviejų dienų vizito į Lietuvą. Prancūzijos prezidentas bus aukščiausio lygio politikas, su kokiu S. Cichanouskajai yra tekę susitikti.


Interviu Baltarusijos opozicionierė taip pat sakė, kad E. Macronas galėtų paraginti į dialogą įsitraukti Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, laikomą svarbiausiu tariamo Baltarusijos lyderio A. Lukašenkos sąjungininku.


Prieš atvykimą į Lietuvą E. Macronas sakė, kad yra akivaizdu, jog A. Lukašenka „turi pasitraukti“. Jis pridūrė esąs sužavėtas protestuotojų drąsa – jie sekmadienį jau 50 dieną iš eilės rengė prieš A. Lukašenką nukreiptas demonstracijas.


S. Cichanouskaja, kurios vyras vis dar yra kalėjime, pirmadienį taip pat paragino ES įvesti sankcijų verslams, remiantiems A. Lukašenkos valdžią. Tačiau ji pabrėžė, kad bendrų ekonominių sankcijų įvesti nereikėtų, nes jos paveiktų „paprastus žmones“.

REKLAMA


S. Cichanouskaja: E. Macronas pažadėjo padėti išlaisvinti politinius kalinius Baltarusijoje


Antradienį Vilniuje viešintis Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas susitiko su Baltarusijos opozicijos lydere Sviatlana Cichanouskaja. Po susitikimo S. Cichanouskaja teigė sulaukusi E. Macrono pažado padėti išlaisvinti politinius kalinius Baltarusijoje.


„Daug žmonių kenčia nuo šio režimo, daug žmonių yra kalinami, jis (E. Macronas) padarys viską, ką gali, kad padėtų išlaisvinti visus politinius kalinius“, – po susitikimo su E. Macronu sakė S. Cichanouskaja.


S. Cichanouskaja taip pat tvirtino besitikinti pagalbos inicijuojant derybas dėl Baltarusijos politinės krizės sprendimo.


L. Linkevičius: tokių šalių kaip Prancūzija lyderystė yra reikalinga Europos Sąjungoje


Lietuvoje besilankant Prancūzijos prezidentui Emmanueliui Macronui, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad Prancūzijos, kaip itin svarbios ES valstybės, lyderystė yra labai svarbi, kalbant apie bendras pozicijas svarbiausiais Europai strateginiais klausimais.


Jo teigimu, ES vienybės trūkumą įrodo faktas, kad Sąjunga iki šiol nėra paskelbusi sankcijų baltarusiams, jėga ir smurtu malšinantiems protestus savo šalyje.


„Dar dabar net negalime paskelbti sankcijų kaip ES, nors ES šalių pozicijos yra aiškios, ES vadovybės pozicija tvirta ir principinga. Bet kaip organizacija, kaip Sąjunga, mes negalime nieko praktiškai padaryti. Bent jau kol kas. Tikėtina, kad artimiausiu metu tai išsispręs. Tai rodo, kad mums trūksta kartais to vieningumo, supratimo, kad reikia veikti dabar, o ne vėliau, ir veikti ryžtingai, o ne kažkaip pusėtinai“, – „Žinių radijo“ laidoje „Pozicija“ sakė L. Linkevičius.Jo teigimu, Europoje vyksta nuolatinė ir atvira diskusija apie ES viziją.


„Tokios šalys kaip Prancūzija – vienos stipriausių ir svarbiausių ES valstybių – jų laikysena ir lyderystė taip pat reikalinga. Apie tai yra kalbama. Prezidentas Macronas dažnai kalba apie Europos ateitį, kaip jis ją mato“, – kalbėjo užsienio reikalų ministras.


Kartu L. Linkevičius pažymėjo, kad Lietuva pabrėžia ir transatlantinių santykių svarbą.


„Diskusija vyksta, ir gerai, kad vyksta atvirai – visi dėsto savo argumentus. Mes esame stiprūs transatlantistai, esame tvirtai įsitikinę, kad, nepaisant iššūkių, nėra pakaitalo transatlantiniams santykiams euroatlantinėje vienybėje“, – pridūrė L. Linkevičius.


Lietuvos ir Prancūzijos prezidentų pokalbyje pirmadienį aptarta padėtis Baltarusijoje, tarptautinės bendruomenės veiksmai, siekiant palaikyti demokratinius procesus šioje šalyje bei išreikšti solidarumą su Baltarusijos pilietine visuomene. Lietuva pristatė Prancūzijai iniciatyvą rengti galimą ES paramos paketą Baltarusijos politiniams, ekonominiams ir visuomeniniams pokyčiams.


Teigiama, kad G. Nausėda informavo Prancūzijos vadovą apie Baltijos šalių paskelbtas sankcijas Baltarusijos režimo atstovams, atsakingiems už rinkimų klastojimą, smurto panaudojimą prieš savo piliečius bei žmogaus teisių pažeidimus.


Prancūzijos prezidentas E. Macronas Lietuvoje lankosi pirmą kartą.