Nemalonumai Seimo nariams: R. Žemaitaičiui gręsia apkalta, P. Gražuliui – patraukimas baudžiamojon atsakomybėn

BNS nuotr.


Seimo sudaryta specialioji komisija apsisprendė dėl dviejų Seimo narių likimo. Parlamentarui Remigijui Žemaitaičiui siūloma pradėti apkaltos procesą, o Petrui Gražuliui – naikinti teisinę neliečiamybę ir leisti Generalinei prokuratūrai patraukti Seimo narį baudžiamojon atsakomybėn.


Siūlys pradėti apkaltą R. Žemaitaičiui

Seimo sudaryta specialioji komisija apsisprendė – yra pagrindas pradėti apkaltos procesą parlamentarui Remigijui Žemaitaičiui. Tokią išvadą komisija patvirtino pirmadienį vykusio posėdžio metu ir antradienį teiks išvadų projektą Seimui.


„Šiandien yra paskutinė komisijos darbo diena, galutinė išvada jau rytoj bus teikiama Seimui“, – sakė komisijos pirmininkas Arūnas Valinskas.


Toks sprendimas priimtas vienbalsiai. Posėdžio dalyviai pritarė, kad R. Žemaitaičio antisemitiniai pasisakymai pažeidė ne tik Seimo nario pareigas, bet ir Konstituciją.


„Veiksmai, kuriais yra kaltinamas Remigijus Žemaitaitis, nėra tik nesąmonių šnekėjimas ar į žodžio laisvės ribas patenkantis nuomonės reiškimas, tai yra problematiškas ir šiurkštus Konstitucijos pažeidimas, kuris yra nesuderinamas su jo Seimo nario pareigomis ir priesaikos esme“, – pristatydamas išvadų pakeitimus komentavo komisijos pirmininkas A. Valinskas. 

REKLAMA


Nors Konstitucinis Teismas teigia, kad tokiu atveju Seimo narys turi priedermę dalyvauti svarstymuose ir pateikti paaiškinimus dėl tiriamų veiksmų, pats R. Žemaitaitis viso komisijos darbo metu nedalyvavo nė viename posėdyje. 


„Išdėstoma visa epopėja komisijos bandymų prisikviesti ir bendradarbiauti su Remigijumi Žemaitaičiu, kaip su asmeniu, kuriam yra taikom apkaltos procedūra. Yra nurodoma net paminučiui mūsų skambučiai, siųsti laiškai, mano žodinis kreipimasis į R. Žemaitaitį Seimo salėje su kvietimu prisijungti prie mūsų komisijos veiklos, na, ir jo reakciją į visus veiksmus. Kvietimo metu jis buvo Seimo salėje ir tą pakvietimą tikrai girdėjo“, – išvadose pateiktus įrodymus aptarė A. Valinskas. 


Spalio 19 d. Seimas pritarė specialiosios apkaltos komisijos prašymui skirti daugiau laiko įvertinti naujausius parlamentaro R. Žemaitaičio pasisakymus po „Hamas“ išpuolio prieš Izraelį. Komisijos sudėtį papildė ir trys opozicinių frakcijų atstovai – „darbietis“ Viktoras Fiodorovas, socialdemokratė Dovilė Šakalienė ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ narys Tomas Tomilinas.

REKLAMA


R. Žemaitaitis savo antisemitiniais pareiškimais ne kartą papiktino tarptautinę bendruomenę. Politikas apkaltino žydus esą vykdžius „lietuvių holokaustą“, viešai dalinosi antisemitiniais pareiškimais.


Siūloma naikinti P. Gražulio neliečiamybę

Seimo sudaryta tyrimo komisija pirmadienį nusprendė siūlyti parlamento nariams tenkinti generalinės prokurorės prašymą naikinti parlamentaro Petro Gražulio teisinę neliečiamybę.


„Siūlome Seimui patenkinti generalinės prokurorės teikimą dėl sutikimo Seimo narį Petrą Gražulį patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti jo laisvę“, – posėdyje teigė komisijos pirmininkė Dalia Asanavičiūtė.


Už šią išvadą balsavo 5 komisijos nariai, 1 narys – Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos atstovas Kęstutis Vilkauskas – susilaikė.


Anot komisijos pirmininkės, P. Gražulio neliečiamybės panaikinimo klausimas turėtų atsirasti antradienio Seimo posėdžio darbotvarkėje.


„Rytoj turėtų Seimo darbotvarkėje atsirasti“, – pridūrė D. Asanavičiūtė.


Spalio mėnesį generalinė prokurorė Nida Grunskienė Seimui pristatė savo kreipimąsi dėl parlamentaro P. Gražulio teisinės neliečiamybės panaikinimo. Seimas sudarė komisiją, kurią savo išvadą pateikti įpareigojo iki lapkričio 7 d.


Šis ikiteisminis tyrimas pradėtas po praėjusių metų gegužę parlamente užfiksuotų Seimo nario P. Gražulio pasisakymų apie homoseksualius asmenis. Seimas tąkart svarstė įstatymų projektus, kuriais siekiama reguliuoti kartu gyvenančių nesusituokusių asmenų santykius.Po pateikimo Seimui pritarus įstatymo projektams, P. Gražulis Seime priėjo prie LGBT bendruomenės atstovų ir ėmė kalbėti apie „homoseksualizmą, pederastiją, apie platinamas venerines ligas“.


„Ir su avimis, ir lavonais, su vaikais, su vyrais. Paskaitykit Šventąjį Raštą, čia iškrypimas. (...) Jūs esate išsigimęs. Dievas sukūrė vyrą ir moterį“, – kreipdamasis į LGBT atstovus kalbėjo P. Gražulis.


ELTA inf.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 08 (2024)

    Savaitė - Nr.: 08 (2024)