Dietologė paaiškino, kodėl nereikėtų vaikų atsigaivinimui griebtis ledų

Dietologė paaiškino, kodėl nereikėtų vaikų atsigaivinimui griebtis ledų


Vasara vaikams visada asocijuojasi su ledais, o tėvams iškyla klausimas: kaip dažnai su mažaisiais juos skanauti? Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė primena, kad geriausiai karštyje gaivina vanduo, o ledai tebūnie gardus desertas, keliantis geras emocijas, kurio nevertėtų valgyti kasdien.


Sveikatai palankesni ledai – su kuo mažiau priedų

Nors atšilus orams mažiau norisi šilto maisto, o vaikai savo kišenpinigius išleidžia tikrai ne vaisiams, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė primena, jog ledai yra priskiriami deserto kategorijai, todėl net ir karščiausią vasaros dieną jais nereikėtų piktnaudžiauti: „Ledai turėtų atitikti jiems skirtą vaidmenį – į juos reikėtų žiūrėti kaip į desertą, emocinį malonumą suteikiantį maisto produktą. Tai reiškia, kad ledai neturėtų būti valgomi kasdien, o vartojimą reikėtų planuoti. Ledais patarčiau mėgautis saikingai, tam tikrą kiekį kartų per savaitę, o atsigaivinti karštomis vasaros dienomis geriau vandeniu.“

REKLAMA


Gydytoja dietologė pastebi, kad tėvai dažnai nelinkę kontroliuoti vaikų saldumynų poreikio, manydami, kad atžalos vis vien nusipirks to, kas jiems skanu ir nebūtinai palanku sveikatai. Tačiau daug kas priklauso ir nuo šeimos tradicijų: „Jei šeimoje kalbama apie tai, koks maistas mums palankiausias, jei valgoma jo įvairaus, siūloma vaikams ragauti naujų skonių, galima susitarti, kad ir desertai nėra kasdienis produktas. Be to, su vaikais galima pasigaminti natūralių naminių ledų – užšaldyti natūralias sultis, braškių ar vaisių tyrę.“


Ji priduria, kad renkantis ledus parduotuvėje, būtina atkreipti dėmesį į jų sudėtį. „Sveikatai palankiausia rinktis tuos ledus, kuriuose yra mažiausiai maisto priedų. Vadinasi, kuo daugiau juose įvairiausių spalvų ir maisto sudėties ženklinime išvardintų sudėtinių dalių, tuo mažiau ledai bus sveikatai palankūs. Todėl rekomenduoju skaityti etiketes ir pasižiūrėti, kad jose būtų nurodyta kuo mažiau nežinomų cheminių pavadinimų. Tie ledai, kurie yra pagaminti iš vos kelių komponentų – sveikatai palankesni“, – teigia dr. E. Gavelienė.

REKLAMA


Naminiai abrikosų ir medaus ledai

Ledams reikės:


500 g prinokusių abrikosų arba persikų;
60 g rudojo cukraus;
60 ml medaus;
475 ml grietinėlės (36%);
Žiupsnelio druskos;
50 g pistacijų;
Kelių lapelių šviežių mėtų papuošimui;
10 vnt. vaflių ledams.


Gaminimo eiga:


1. Abrikosus supjaustykite ketvirčiais, išimkite kauliukus. Vaisius sudėkite ant kepimo popieriumi išklotos kepimo skardos.
2. Apibarstykite 2 valg. šaukštais cukraus ir pašaukite į iki 190 °C įkaitintą orkaitę. Kepkite 20 min. arba kol vaisių sultys pradės burbuliuoti.
3. Atvėsusius abrikosus elektriniu trintuvu sutrinkite iki vientisos masės.
4. Puode ant žemos kaitros maišydami pakaitinkite likusį cukrų, medų, grietinėlę ir druską, kol cukrus ir medus ištirps. Nukėlę puodą nuo viryklės, viską gerai sumaišykite su trintais vaisiais.
5. Supilkite į indą ir padėkite į šaldytuvą 2–3 val. arba nakčiai.
6. Atšalusią masę gerai išsukite elektriniu trintuvu. Gautą masę palaikykite šaldiklyje mažiausiai 2 val.
7. Jei vartosite ledų vaflius, drėgnu samteliu padarykite iš ledų rutuliukus ir sudėkite juos į vaflius.
8. Prieš patiekdami apibarstykite ledus kapotomis pistacijomis, papuoškite šviežių mėtų lapeliais.


1 patarimas. Jei norite, kad ledai būtų saldesni, pridėkite daugiau medaus arba cukraus.


2 patarimas. Abrikosus galite pakeisti persikais arba mangais.


3 patarimas. Ledai tinka su abrikosų pyragu.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 08 (2024)

    Savaitė - Nr.: 08 (2024)