Kam prognozuojama sėkmė šių metų „Eurovizijoje“?

Kam prognozuojama sėkmė šių metų „Eurovizijoje“?


Lažybų dėl „Eurovizijos“ dainų konkurso nugalėtojų analizė nuo 1998 m. rodo, kad dažniausiai laimėdavo toli gražu ne tos šalys ir dainininkai, už kuriuos būdavo statoma daugiausia. Iš vienos pusės tai rodo, jog dainų vertinimo profesionalų nuomonės ne visuomet sutampa su balsuojančiais už „Eurovizijos“ dalyvius, iš kitos pusės – įžvalgesni ir tikslesni lažybų dalyvių statymai už būsimą nugalėtoją atneša svarius laimėjimus.


Lietuvoje veikiančios tarptautinės lažybų bendrovės lažybų ekspertas Vytautas Smilga pirmiausia siūlo prisiminti naujausių „Eurovizijos“ konkursų istoriją ir nugalėtojus per lažybų prizmę: už ką statė lažybų dalyviai, kokie buvo lažybų koeficientai, kam prognozuotos pergalės, o kas galiausiai laimėjo.


Pavyzdžiui, pernai Roterdame vykusios „Eurovizijos 2021“ nugalėtojai italų grupei „Maneskin“ lažybininkai ilgą laiką prognozavo penktą vietą (statymai 9/1), o lažybose į pirmą vietą iškelta Maltos dainininkė Destiny su daina „Je Me Casse“ (statymai 10/3) liko septinta. Beje, įdomu, kad Lietuvos atlikėjams „The Roop“ su daina „Discoteque“ atiteko 8-a vieta, kaip ir buvo prognozuojama lažybų dalyvių (statymai 14/1).

REKLAMA


2020 m. koronaviruso pandemija „Eurovizijos“ neleido surengti. Tais metais lažybų statymuose Lietuvos grupės „The Roop“ dainai „On Fire“ buvo prognozuojama ypač aukšta 4-a vieta (statymai 22/5).


Lažybų laimėtojai ir didžiausi netikėtumai


2019 ir 2018 m. lažybų dalyviai prognozavo tiksliai: 2019 m. nugalėjo Nyderlandų dainininkas Duncan Laurence su daina „Arcade“ (statymai 3/2), o 2018 m. – Izraelio atlikėja Netta su daina „TOY“ (7/4). Beje, lažybų dalyviai nugalėtojus „atskleidė“ ir 2015 m. (Švedija, Mans Zelmerlow „Heroes“, 6/4), 2013 m. (Danija, Emmelie de Forest „Only Teardrops“, 6/4), 2012 m. (Švedija, Loreen „Euphoria“, 9/4), 2010 m. (Vokietija, Lena „Satellite“, 11/4), 2009 m. (Norvegija, Alexander Rybak „Fairytale“, 6/4), 2008 m. (Rusija, Dima Bilan „Believe“, 7/2) ir 2005 m. (Graikija, Helena Paparizou „My Number One“, 11/4).


„Taigi, per paskutiniuosius įvykusius 23-is „Eurovizijos“ konkursus lažybininkai devynis kartus statė tiksliai – už nugalėtojus“, – atkreipia dėmesį lažybų ekspertas V. Smilga.

REKLAMA


2017 m. „Eurovizijoje“ išgarsėjusiam ir lietuvių širdis pavergusiam portugalui Salvadorui Sobraliui su daina „Amar Pelos Dois“ buvo prognozuojama 4-a vieta, o statymai buvo dar mažiau lemiantys pirmą vietą – 14/1.


Vienas iš didžiausių netikėtumų lažybininkams nutiko 2014 m., kai Kopenhagoje vykusiame konkurse nugalėjo Austrijos atstovė Conchita Wurst su daina „Rise Like a Phoenix“. Ji beveik visą laiką, iki pusfinalio, lažybininkų net nebuvo pakelta į pirmą dešimtuką, o prieš finalą statymuose jos šansai laimėti jau buvo antroje vietoje.


2006 m. taip pat lažybininkams netikėtai laimėjo Suomijos grupė „Lordi“, kuri statymuose ilgą laiką sukosi apie 12-ą vietą (22/1). 2004 m. nugalėtojai ukrainietei Ruslanai su daina „Wild Dance“ ilgą laiką buvo prognozuojama vieta tik antrojo dešimtuko viduryje (16/1). 2003 m. Rygoje laimėjo Turkijos atstovė Sertab Erener su daina „Everyway That I can“, o 2001 m. Estijos atstovai Tanel Padar, Dave Benton & 2XL su daina „Everybody“, kurie ilgą laiką lažybininkų nebuvo „matomi“ net pirmajame penkioliktuke.


Didžiausios „nesėkmės“ lažybose nuo 1998 m. nutiko 2011 m., kai Prancūzijos atlikėjas Amaury Vassili vietoje prognozuotos pergalės (4/1) turėjo tenkintis 15 vieta. Dirstelėjus į dar senesnius laikus rasime, kad 2007 m. pirma vieta prognozuota Šveicarų atlikėjams DJ Bobo su daina „Vampires Are Alive“ (5/1), tačiau jie net neišėjo iš pusfinalio – 20 vieta, 2002 m. Vokietijos atstovė Corinna May (5/1) vietoje pirmos vietos turėjo tenkintis 21, o 2000 m. Didžiosios Britanijos atstovė Nicki French (9/2) – 16 vieta.„Eurovizija 2022“ lažybose – akivaizdus favoritas


Kokios lažybų prognozės šių metų „Eurovizijos“ dalyviams?


Matyti, kad lažybų dalyviai šiemet statymuose dėl nugalėtojo yra gerokai vieningesni. Lyderio pozicijose akivaizdžiai matomi Ukrainos atlikėjai „Kalush Orchestra“ su daina „Stefania“ – statymai 4/5 arba net apie 43 proc. besilažinančių jiems prognozuoja pergalę. Antroje vietoje esantiems šeimininkams italams – atlikėjams Mahmood & BLANCO su daina „Brividi“ – pergalė prognozuojama 3 kartus rečiau – apie 14 proc. (statymai 7/2), o trečioje vietoje matomai Švedijos dainininkei Cornelia Jakobs su daina „Hold Me Closer“ nugalėtojos laurus prognozuoja apie 11 proc. lažybų dalyvių (statymai 13/2).


„Suprantama, kad kai lažybose už vieną dalyvį statoma tiek daug, kitiems „Eurovizijos“ dainininkams prognozės laimėti sumažėja iki kelių procentų“, – teigia Lietuvoje veikiančios tarptautinės lažybų bendrovės lažybų ekspertas.


Beje, o ką lažybininkai prognozuoja Lietuvos ir kitų Baltijos šalių „Eurovizijos 2022“ dalyviams? Deja, lažybų dalyviai Baltijos šalių atlikėjų pirmame dešimtuke nemato. Likus savaitei iki pirmojo konkurso pusfinalio geriausiai buvo vertinami Estijos dalininko Uku Suviste šansai su daina „The Lucky One“. Jam prognozuojama vieta antrojo dešimtuko pabaigoje. Lietuvos atlikėja Monika Liu su daina „Sentimentai“, ilgą laiką statymuose buvusi paskutinėse vietose, likus savaitei iki pusfinalio pakilo beveik per 10 pozicijų – į trečiojo dešimtuko pabaigą. Latvijos į „Euroviziją 2022“ deleguota dainininkė Samanta Tina su daina „The Moon is Rising“ matoma visų atlikėjų sąrašo paskutinėse vietose. Kadangi statymai tęsiasi, atlikėjai dar gali gerokai pasistumdyti.

REKLAMA


„Jau žinome iš „Eurovizijos“ istorijos, kad lažybų dalyvių statymai toli gražu ne visuomet atspindi realius rezultatus. Kaip bus šiemet, – sužinosime jau netrukus: Moniką Liu pirmajame pusfinalyje pamatysime gegužės 10 d., antradienį, o nugalėtoją išgirsime gegužės 14 d.“, – primena lažybų ekspertas V. Smilga.


„Eurovizija 2022“ Italijos mieste Turine rengiama gegužės 10–14 d. Pirmasis pusfinalis įvyks gegužės 10 d., antradienį, antrasis – ketvirtadienį, o finalas – gegužės 14 d., šeštadienį. Visos trys tiesioginės transliacijos iš Turino prasidės 22 val.