Algas vieniems kėlė, o kitiems jau nieko neliko?

Algas vieniems kėlė, o kitiems jau nieko neliko?

Nuo šių metų kai kurių pareigūnų atlyginimai padidės apie 500–1 000 eurų.


Prie valstybės vairo stojus naujajai valdančiajai koalicijai viešojo sektoriaus darbuotojų reikalavimų pakelti atlyginimus pasipylė daugiau nei įprastai, tačiau staiga pusiau slaptai ir nemenkai algos buvo padidintos prokurorams ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) darbuotojams, nors jų nepasitenkinimo darbo užmokesčiu nė nebuvo girdėti. Tiesa, kelti algas tiems, kurie garsiausiai rėkia, nėra gera strategija.


Kad ir kaip ten būtų, nuo šių metų minėtų pareigūnų atlyginimai padidės apie 500–1 000 eurų. Apie tokį algų šuolį visų kitų grupių viešojo sektoriaus darbuotojai – nuo medikų, pedagogų, mokslininkų iki socialinių darbuotojų – gali tik pasvajoti. Net vykstant deryboms dėl galimo atlyginimų kėlimo apie tokias sumas nė neužsimenama.
Tokio savo žingsnio valdantieji taip ir nepaaiškino.


Neaišku, ar jie tikisi, kad jų pamaloninti prokurorai dangstys valdžioje atsidūrusius piliečius? Ar, atvirkščiai, viliasi, kad teisėsauga su dviguba energija puls narplioti sudėtingas bylas, taip pat ir susijusias su korupcija? Ir vienas, ir kitas paaiškinimas atrodo primityvus, tačiau aišku, kad valdžia tokiais savo veiksmais smarkiai priešina visuomenę ir kartu silpnina valstybę.


Tiesa, kai keliamas darbo užmokestis kam nors kitam, o ne tau pačiam, nėra malonu. Tokia ta žmogiškoji prigimtis. Tačiau sveikas protas priima tokią informaciją daug ramiau, jei numanoma algų kėlimo sistema, atitinkanti teisingumo sampratą, taip pat matomos ir savo perspektyvos. Deja, nieko panašaus daugeliui iš mūsų netenka patirti.

REKLAMA


Arūnas MARCINKEVIČIUS

Reikia aiškios darbo apmokėjimo tvarkos


Artūras ČERNIAUSKAS, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkas:


– Džiaugiamės, kad atlyginimai bent kam nors kyla. Nemanome, kad reikia atimti iš daugiau turinčiųjų ir išdalyti mažiau turintiesiems, bet siekiame, jog mažiau turinčiųjų pajamos didėtų ir jie prisivytų pasiturinčiuosius. Vis dėlto mums nepatinka dar anos Vyriausybės užprogramuotas chaosas, kai buvo sugriauta darbo valstybiniame sektoriuje apmokėjimo sistema. Dabar tiems, kas „arčiau“ Seimo narių, kas daugiau patriukšmauja, numetamas kąsnelis darbo užmokesčiui kelti. Neliko toliaregiškesnio matymo, tiesiog impulsyviai reaguojama. Būtina grįžti prie darbo apmokėjimo sistemos, kurioje būtų aiškūs koeficientai, kad darbuotojai aiškiai suprastų, už ką ir kiek kas uždirba.


LPSK nuomone, darbo užmokestis turėtų kilti didinant algų bazinius dydžius. Viena didžiausių klaidų – valstybės tarnautojų algų baziniai dydžiai, sujungti su biudžetinio sektoriaus darbuotojų algų baziniais dydžiais. Anksčiau jie buvo atskiri. Dabar vienos valstybinio sektoriaus darbuotojų grupės išskirti neįmanoma, nes vadovaujamasi tais pačiais baziniais dydžiais. Maža to, prie tų pačių bazinių dydžių „pririšami“ ir politinio pasitikėjimo asmenys. Didinant vienų darbo užmokestį automatiškai didėtų ir kitų atlyginimai. Tai lemtų didesnę finansinę naštą. Kai bus nustatyti atskiri baziniai dydžiai, parengta aiškiais koeficientais paremta darbo apmokėjimo sistema, bus mažiau nepatenkintų žmonių, kils mažiau įtampų visuomenėje.

REKLAMA


Kuriama policinė valstybė?


Jurgis RAZMA, Seimo narys:


– Gydytojų rezidentų, mokslininkų, mokytojų atlyginimams padidinti lėšų nėra, tačiau teisėsaugos pareigūnams pinigų surandama. Valdančiosios Valstiečių ir žaliųjų sąjungos sprendimas padidinti prokurorų ir STT pareigūnų atlyginimus kelia nemažai abejonių. Pirma, prokurorų atlyginimai dabar susilygino su teisėjų atlyginimais. Antra, tai galbūt padidins prokurorų nepriklausomumą, atsparumą korupcijai, pritrauks į šią sistemą gabių jaunų teisininkų. Tačiau ne šiuos argumentus akcentavo prokurorų atlyginimų didinimą Seime aistringai „stūmęs“ Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas. Iš jo išgirdome, kad lig šiol prokurorai dirbo... blogai, negynė viešojo intereso, leido klestėti korupcijai.


Supraskite, tik didesnės algos motyvuos prokurorus geriau dirbti. Manau, kad tokie išvedžiojimai įžeidžia tuos prokurorus, kurie nestokoja idealizmo ir neskaičiuoja darbo valandų. Be to, dabar kitų biudžetinių sektorių darbuotojai turi teisę į tokius argumentus: reikia ir jiems blogiau dirbti, gal tada valdžia atkreips dėmesį į jų atlyginimus...


Kartu primenu ir Premjero Sauliaus Skvernelio pasakytą „žinią“ mokytojams: visų pirma parodykite naują darbo kokybę, tuomet kalbėsime apie atlyginimų didinimą. Įdomu, ar prokurorams tai irgi buvo taikoma? Žodžiu, peršasi išvada, kad algų kėlimo pagrindai prokurorams – vienokie, o mokytojams – kitokie. Taigi valdančiosios Valstiečių ir žaliųjų sąjungos sprendimai didinti viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus, kaip, beje, nemažai ir kitų sprendimų, priimami chaotiškai, nesistemiškai. Pagrindinė priežastis – įtakingi politikai Vyriausybėje ir Seime yra iš teisėsaugos srities, tad pirmiausia ir puola rūpintis savo „sistema“. Kartu suteikiama peno plėtoti kalboms apie pasirinktą policinės valstybės kūrimo kryptį.Ši valdžia ypač skaldo visuomenę


Žilvinas ŠILĖNAS, Lietuvos laisvosios rinkos instituto vadovas:


– Visuomenės skaldymas – sena politikų taktika. Jei nepavyksta palaužti visos visuomenės, politikai ima trupinti tam tikras jos grupes. Prisiminkite 2017 metų pradžią. Jie irgi prasidėjo būtent skaldymu. Taupantys ir gyvybę apsidraudę žmonės buvo kone apkaltinti mokesčių nemokėjimu ir paskubomis buvo priimtas įstatymas, varžantis gyvybės draudimą.


Tas pats mūsų laukia ir 2018-aisiais. Valdantieji jau kalba apie „lobstančius milijardierius“ ir planuoja didinti mokesčius uždirbantiesiems 1 500 eurų. Seime jau guli bet trys skirtingi progresinių tarifų projektai, kuriuos sieja vienintelis dalykas – didesni mokesčiai visiems, uždirbantiems apie 1 500 eurų.


Norima nusavinti žmonių sutaupytus pinigus senatvei? Iš tribūnų pasakojama, neva pensijos yra mažos tik todėl, kad dalis žmonių taupo senatvei pensijų fonduose. Apie tai, kad reikėtų nebeleisti pervesti pinigų į pensijų fondus, valdžia kalba vis garsiau. Esu įsitikinęs, kad jau sausį prasidės dar viena visuomenės skaldymo banga.
Pensininkai bus priešinami su dirbančiaisiais, senimas – su jaunimu. Ironiška ir liūdniausia, kad visų supriešinimų rezultatas – tas pats: pralaimi visuomenė. Mat praranda pajamas, santaupas ir laisvę.


Daugiau svarbių, įdomių ir naudingų temų rasite žurnale "Savaitė"