Vaistų savo vyrui – į veterinarijos vaistinę

Vaistų savo vyrui – į veterinarijos vaistinę

Niekam ne paslaptis, kad visi žmonių vaistai iš pradžių išbandomi su gyvūnais.


Lietuvoje paplitusi nauja „mada“ – gydytis veterinariniais vaistais – kilo ne tik iš nepritekliaus. Tokius vaistus perkantys žmonės teigia, kad jie – ne tik pigesni, bet ir kur kas veiksmingesni. Ir nei jie, nei jų pažįstami jokio neigiamo poveikio nėra patyrę...


Nors iš tikrųjų ne iš vieno šaltinio teko girdėti, kad mūsų šalyje išties gana aktyviai gydomasi gyvūnams skirtais vaistais, važiuojant į Vilniuje šalia stoties esančią vaistinę nejučia kilo mintis – kaip absurdiškai turi nuskambėti toks klausimas... Vis dėlto dėl jo vaistininkė nė kiek nenustebo. Iškart parodė tepalą, kuris itin dažnai perkamas sąnarių skausmams malšinti. Ant jo etiketės aiškių aiškiausiai parašyta: „Trinti tešmenis, raumenis, sąnarius.“


Produktas stimuliuoja paviršinę kraujotaką, suteikia ilgalaikį šilumos pojūtį. Beje, dar rašoma, kad tešmenis rekomenduojama tepti apsimovus apsaugines pirštines, tačiau kadangi nedaugelis iš mūsų į tokias rekomendacijas žiūri rimtai (rankas guminėmis pirštinėmis derėtų saugoti ir nuo namuose naudojamos buitinės chemijos), kaimo žmonės, tepdami tešmenis, netrukus pajuto, jog tepalas puikiai padeda ir jiems. Tokią versiją esą girdėjusi vaistininkė. Be to, kartais žmonės patys atsineša popierėlį, ant kurio gydytojo būna parašytas šios priemonės pavadinimas. Kadangi vaistas – nereceptinis, į detales vaistininkė nesileidžia, tačiau skundų nėra girdėjusi – tik teigiamus atsiliepimus.

REKLAMA


Šio preparato sudėtis tokia: mentolis, izopropanolis, glicerolis, tirštiklis, maistiniai dažai, emulsiklis. Nieko ypatinga: izopropanolis – valymo priemonėse dažnai esanti medžiaga, glicerolis – dirbtinis saldiklis, o visa kita žinome. Kol vyko mūsų pokalbis su vaistininke, net du žmonės įsigijo šios priemonės. Moteris, pirkusi tepalą sūnui, sakė, kad jokios žmogiškos priemonės jam nepadėjo – tik šita, kurią naudoja nuolatos. Ir rinkosi ją ne dėl pigumo, o būtent dėl efektyvumo. Žmonės labai giria ir gyvūnams skirtą vazeliną pažeistai, nugairintai odai tepti. 200 ml pakuotė tokio vazelino kainuoja tik šiek tiek daugiau nei 5 litus.


Gyvūnams vaistų neliks?


Dar vaistininkė minėjo priemones nuo išsiplėtusių venų. Tiesa, jos yra skirtos žmonėms. Paklausta, kaip jos atsirado veterinarijos vaistinėje, ji šiek tiek sutrikusi atsakė, jog venos išsiplečia ir stambiesiems gyvūnams, tačiau toliau plėtoti temos apie visišką veterinarijos ir žmonių vaistinių „susiliejimą“ nebuvo linkusi.

REKLAMA


Beje, jei kalbėtume apie kiekius, reikalingus žmonėms, tai šie tepalai – išties nebrangūs: 200 ml pakuotė kainuoja 10–15 litų. Tačiau jeigu reikėtų jų pirkti arkliams ar karvėms, suma susidarytų nemaža. Tiesa, su „tikraisiais“ tikslais – pirkti prekių gyvūnams – apsilankę žmonės, išgirdę, kiek kainuos viena ar kita gydymo priemonė augintiniams, tik mojo ranka – esą apsieis, per brangu. Tad išeitų, kad gyvūnams skirtos gydymo priemonės, jeigu jų reikia išties gyvūnams, žmonėms yra per brangios, kaip ir skirtos žmonėms...


Vaistininkės paklausus, ar dar niekas nesugalvojo naudoti šunų ir kačių šampūnų, juk jie yra be alergenų, kvapiklių ir daugelio kitų priedų, kurių prisodrinti žmonėms skirti šampūnai, kad plaukai taptų kaip pudelio ar afganų kurto, ji teigė, kad tokios tendencijos dar nepastebėjusi. Beje, vieną kitą kartą išsiplovus plaukus tokia priemone nieko nenutiktų, bet ilgalaikis naudojimas paveiktų plaukų struktūrą. Pasak pašnekovės, žmonės – ne tokie kvaili, bet ko negriebia – dažniausiai jų perkamos veterinarinės priemonės būna jau išbandytos draugų, giminaičių ar pažįstamų. Be to, niekas neperka geriamų ar leidžiamų veterinarinių vaistų, nes norint jų įsigyti reikia veterinarijos gydytojo recepto (kol kas žmonės vietoj poliklinikų nesirenka veterinarijos gydyklų), – įsigyjama tik išorinio poveikio priemonių.


Vaistų savo vyrui – į veterinarijos vaistinę

Veterinarijos vaistinėje galima kažką rasti ir sau?


Esame vieno kraujo


Pasidomėjus, ar egzistuoja panašios tendencijos civilizuotose valstybėse, pasirodė, kad ten realijos – šiek tiek kitokios, bet kyla įdomių minčių. Sakykim, kai kurios privačios klinikos skelbia, kad „galime padėti ne tik jums, bet ir jūsų augintiniui“, juk jis – irgi šeimos narys.


Be to, minima problema, kad nors dažnai gyvūnams ir žmonėms skiriami tie patys vaistai, gyvūnams skirtų vaistų kainos – labai užkeltos (Anglijoje svarstoma, ar į tai nederėtų įsikišti įstatymų leidėjams, nes kainos skiriasi 30–60 proc.). Todėl vienas iš patarimų tiems, kurie nori išvengti didelių savo augintinių gydymo išlaidų, – pasidairyti po žmonių vaistines ir nusipirkti tokių pačių vaistų pigiau.Pagaliau dar vienas aspektas – niekam ne paslaptis, kad visi žmonių vaistai iš pradžių išbandomi su gyvūnais. Tai liudija, kad mūsų organizmai yra panašūs. Eksperimentuojant su gyvūnais išbandyti antibiotikai, anestetikai, įvairios vakcinos, insulinas, inkstų dializė, organų transplantacija, leukemijos gydymas ir kt. Ir viskas būtų nieko, tačiau visi mūsų kalbinti gydytojai kalbėjo ne apie tai – jie pabrėžė, kad užsiimti savigyda – ar tai būtų žmonėms skirti vaistai, ar vaistažolės, ar maisto papildai, ar gyvūnų vaistai – rizikinga.


Gydytojai pataria neeksperimentuoti


Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijos Eksperimentinės ir klinikinės farmakologijos laboratorijos vadovas Algimantas Matusevičius teigė ne kartą girdėjęs, kad gyvūnams skirtais tepalais gydosi ir žmonės. Dalį jų šios laboratorijos mokslininkai yra sukūrę, kai kuriuos ir patys išbandė. Tačiau masiškai juos naudojančius žmones specialistas perspėjo, kad tepalų laboratoriniai tyrimai buvo atliekami tik su gyvūnais, o ne su žmonėmis.


Odos ligų gydytoja Jolanta Variakojienė sakė, kad žmonės jai net buvo atnešę parodyti galvijams skirtų tepalų, pasitarti, ar jie nepakenks. Nors teigė, jog jai nė į galvą nešautų žmonės skirti veterinarinių vaistų, tačiau atneštose vaistų anotacijose nerado jokios sudedamosios dalies, kuri galėtų pakenkti žmogui. Žinoma, čia nekalbama apie rimtų ligų gydymą, kai reikia specifinių vaistų.


Parengta pagal žurnalą „Namie ir sode“  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 08 (2024)

    Savaitė - Nr.: 08 (2024)