Šeimos narys serga diabetu ir yra nuolat pavargęs?

Šeimos narys serga diabetu ir yra nuolat pavargęs?

Neuropatinis skausmas trikdo miegą ir sukelia nuovargį.

Nuovargis yra daugelio ligų požymis, tačiau kartais jis gali būti ir ligos pasekmė. Skausminė neuropatija dažna sergančiųjų diabetu palydovė, o jos sukeliamas skausmas labai trikdo miegą, dėl to ligoniai dieną jaučiasi mieguisti, pavargę. Kaip jiems padėti?


Per Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) atliktą tyrimą net 82 proc. pacientų, jutusių stiprų neuropatinį skausmą, sakė, kad jis blogina miego kokybę.1 Tirpimas, dilgčiojimas, badymas – tokie dažniausiai minimi neuropatinio skausmo simptomai, dažnai pasireiškiantys esant ramybės būsenos, miegant. Paklauskite artimojo, ar jis nejunta panašių požymių, o išgirdę teigiamą atsakymą rekomenduokite kreiptis į gydytoją. Jam galima padėti.


Apie cukrinį diabetą ir neretai su juo susijusį neuropatinį skausmą kalbamės su gydytoja neurologe Kristina Ryliškiene.

- Ar daug sergančių diabetu žmonių jaučia neuropatinį skausmą?


- Apskaičiuota, kad nuo 10 iki 20 proc. sergančių cukriniu diabetu žmonių patiria neuropatinį skausmą, kuris atsiranda dėl nervų sistemos pažeidimo.


- Kokios tokio skausmo, tiksliau – tokių pažeidimų priežastys?


- Dėl ilgalaikio padidėjusio gliukozės kiekio kraujyje poveikio nervinis audinys keičiasi ir nyksta. Pačių nervinių skaidulų mažėja, bet jų ataugų gausėja, o jose keičiasi už skausmo impulso priėmimą ir perdavimą atsakingų medžiagų pusiausvyra. Neuropatiniam skausmui būdinga lėtinė eiga, simptomai smarkiai išvargina.

- Dažniausiai tai būna nugaros ar kiti skausmai?


- Sergantys cukriniu diabetu žmonės dažniausiai junta pėdų ir blauzdų neuropatinį skausmą. Diabeto sukeltas kojų skausmas gali pažeisti ir kitus nervus. Šie pacientai dažniau serga tarpšonkauline neuralgija (aštraus skausmo priepuoliai), jiems dažniau nustatomi pažeidimai, dėl užspaustų nervų. Pavyzdžiui, riešo kanalo sindromas, kai naktį vargina plaštakos tirpimas ir skausmas.


- Kokios būtų rekomendacijos, ką tokiu atveju pacientams reikėtų daryti siekiant nuslopinti šį skausmą?


- Pirmiausia reikia kreiptis į gydytoją, kad nustatytų skausmo priežastį. Neuropatinis skausmas gali būti sėkmingai malšinamas vaistais, skirtais jam gydyti. Svarbu paminėti, kad nervų sistemos pažeidimas yra negrįžtamas procesas, todėl nereikia tikėtis, kad kelias savaites pavartosite vaistus ir jau būsite sveiki. Tačiau ilgai vartojami šie vaistai malšins kasdienį skausmą, pagerins miego ir gyvenimo kokybę. Be to, sergantiems diabetu asmenims šie vaistai yra kompensuojami.

REKLAMA


- Ar yra kokių nors priemonių, kurios galėtų atitolinti nervų pažeidimus?


- Priemonės, kurios atitolina nervų pažeidimą sergantiesiems diabetu, yra gerai žinomos, ir nors jos atrodo paprastos, jų laikytis nėra lengva. Beje, šias priemones reikia žinoti ne tik sergantiesiems cukriniu diabetu, bet ir tiems, kuriems gliukozės kiekis nedaug padidėjęs, dar nepasiekęs diabeto diagnozės kriterijų. Taigi, pagrindinė rekomendacija – reguliariu fiziniu aktyvumu, tinkama mityba ir medikamentais palaikyti reikiamą kūno masę, arterinį kraujospūdį, cholesterolio ir, žinoma, gliukozės koncentraciją kraujyje. Fizinis aktyvumas neturi būti intensyvus, svarbiau, kad jis būtų reguliarus. Šiuo atveju labai tinka plaukiojimas. Kadangi dažnai pėdų ir blauzdų neuropatinis skausmas nustatomas kartu su sumažėjusiu pėdų jautrumu ir padidinta sužeidimų bei opų rizika, o maži odos pažeidimai gali būti nejuntami, rekomenduojama kasdienė kojų ir pėdų priežiūra.

REKLAMA


- Ačiū už pokalbį.


Informacijos šaltinis
Straipsnis „Painful Diabetic Peripheral Neuropathy: Results of a Survey Characterizing the Perspectives and Misperceptions of Patients and Healthcare Practitioners“, publikuotas 2013 m. lapkričio 22 d.


Straipsnis inicijuotas kompanijos Pfizer Šeimos narys serga diabetu ir yra nuolat pavargęs?