Bičių pikis – nepamainomas natūralus antibiotikas

Bičių pikis – nepamainomas natūralus antibiotikas

Darbštuolių gamtos „farmacininkių“ – bičių – sumanumas ir gyvenimo būdas daug kuo žavi.


Dar senovėje žmonės žinojo, kad bičių pikis (žinomas kaip propolis) gydo žaizdas, malšina skausmą, mažina tinimą, šalina blogą kvapą. Pirmieji bičių pikį kaip gydymo priemonę pradėjo vartoti patys bitininkai, pastebėję, kad avilyje arba drevėje, kur gyvena bičių šeima, labai švaru.


Bičių pikis – tai geltona, tamsiai ruda arba raudonai ruda bičių darbininkių surinkta medžiaga, skirta apsaugoti avilį nuo infekcijų. Žinoma, kad pikis pasižymi didžiule gydomąja galia, tačiau dar netgi ne viskas, ką jis gali, šiandien atskleista.


Darbštuolių gamtos „farmacininkių“ – bičių – sumanumas ir gyvenimo būdas daug kuo žavi. Sektinos jų savybės – ypatingas tvarkingumas, sterilumas. Tuo pasižymi ir avilys – bičių „miestas“. Būtent su juo susijusi propolio pavadinimo kilmė – tai senovės graikų kalbos žodis, reiškiantis „stovintis miesto priešakyje“.

REKLAMA


Bitininkai puikiai žino, kad prie jo angos bitutės visada pakloja savotišką kilimėlį, skirtą dezinfekcijai, – švarinama kiekviena į avilį atskrendanti darbininkė. Pikiu tepamos jų namų sienelės, plyšiai, o korio akelės – tarsi išdezinfekuota „palata“, į kurią motinėlė deda kiaušinėlius. Unikalios dezinfekcinės pikio savybės, leidžiančios apsaugoti nuo bakterijų, pelėsių ir virusų visą tūkstančio bičių fabriką, buvo pastebėtos labai seniai ir suprasta, kad jos svarbios ir bitėms, ir žmonėms. Štai, pavyzdžiui, senovės Egipte pikis su medumi naudotas mirusiems balzamuoti, o pikio sakai – smuikų bei brangių baldų lakui gaminti.


Farmacininkų konkurentės


Tik gerokai vėlesniais laikais biologai nustatė pikio sudėtį. Tai iš daugelio komponentų susidedantis biologiškai aktyvus cheminis junginys, kuriame yra bemaž pustrečio šimto įvairių komponentų: flavonoidų, fenolių, steroidų, amino rūgščių, vitaminų ir kt. Tai, pasak mokslininkų, nuostabus kūrinys, kurio negali sukurti nė viena farmacijos kompanija. Sakingas, malonaus kvapo ir kartoko, aštraus skonio biologiškai aktyvus produktas vertingas gydomąsias savybes išsaugo ilgiau nei 10 metų. Kuo pikis senesnis, tuo jo spalva būna tamsesnė.

REKLAMA


Bene svarbiausia žmonių vertinama šio bičių produkto savybė – gebėjimas užkirsti kelią daugintis bakterijoms, grybeliams, pirmuonims ir kt. Visa tai labai svarbu ne tik norint išsaugoti sveikatą, bet ir užtikrinti žmogaus ilgaamžiškumą. Pikis veiksmingesnis ir plačiau pritaikomas, kai vartojamas ne vienas, o drauge su bičių pieneliu, bičių duonele ir medumi.


Perdirbtomis dervomis, tarsi kokiais klijais, bitės pirmiausia užlipina savo buveinės plyšelius. Taip jos apsisaugo nuo ligų, o kartu dar ir aviliui suteikia ypatingo kvapo. Pikiu bitės pritvirtina korių kraštelius ir padengia naujų korių akelių paviršių. Pasirodo, viena bičių šeima per dieną į avilį atneša 1 g pikio, o per metus gali surinkti iki 200 g šio svarbaus ir tiek joms pačioms, tiek ir žmonėms reikalingo produkto. O tuose bitynuose, kurie užsiima bičių pikio gavyba, galima surinkti dar daugiau.


Bičių pikis – nepamainomas natūralus antibiotikas

Perdirbtomis dervomis, tarsi kokiais klijais, bitės pirmiausia užlipina savo buveinės plyšelius. Taip jos apsisaugo nuo ligų, o kartu dar ir aviliui suteikia ypatingo kvapo.


Natūralus antibiotikas ir senėjimo priešas


Pikio poveikio spektras gana platus: naikina mikrobus, virusus, grybelius, slopina uždegimą, pasižymi antioksidacinėmis ir biostimuliuojamosiomis savybėmis. Žinoma, pikis, kaip ir kiti bičių produktai, vartojamas ne tik susirgus, bet ir profilaktiškai, sveikatai stiprinti. Be to, pikis – senėjimo priešas.


Šiuolaikinėje medicinoje paprastai vartojami 10, 20, 30 proc. spiritiniai ir 20 proc. aliejaus pikio tirpalai. Taikant bičių pikio preparatus kompleksiškai su kitomis terapijos priemonėmis, pasiekiama gerų rezultatų – įvairių ligų gydymo kursas sutrumpėja perpus, greičiau pasveikstama. Geriant pikio preparatų, nesunaikinama skrandžio ir žarnyno mikroflora. Šiais preparatais sėkmingai gydomi nušalimai, nudegimai, spindulių pažeisti audiniai, virusinės infekcijos, širdies ir kraujagyslių, prostatos ligos, trofinės žaizdos.


Į kovą su tuberkulioze ir kitomis ligomis


Prie bičių pikio savybių tyrimo daug prisidėjo ir mūsų šalies mokslininkai, jų patirtis šioje srityje vertinama visoje Europoje. Lietuvoje atliekant unikalius pikio tyrimus, kartu su Kauno medicinos universiteto mokslininkais darbavosi vienas žymiausių šalies bitininkų – Aleksandro Stulginskio universiteto docentas mokslų daktaras Algirdas Amšiejus. Tyrinėta skirtingose Lietuvos vietovėse ir nustatyta, kad bičių pikį sudaro daugiau kaip 130 skirtingų sudedamųjų dalių.„Bičių pikis aktyvina žmogaus imuninę bei hormoninę sistemas. Be to, ši natūrali medžiaga beveik dvigubai suaktyvina ląstelių medžiagų apykaitą bei jų dauginimąsi – tai lemia žaizdų gijimą ir įvairių uždegimų slopinimą, – aiškina A. Amšiejus. – Todėl šis natūralus antibiotikas gali būti naudojamas visoms odos bei gleivinių ligoms gydyti, jis puikiai veikia ir šlapimo takus, lytinius organus, sąnarius, gerina kraujotaką ir mažina riebalų koncentraciją kraujyje, netgi gali slopinti alergines reakcijas.“ Bitininkas ir mokslininkas džiaugiasi, kad Lietuvoje bičių pikis yra ypač švarus, palyginti su kitų šalių. Jis patvirtina, kad tai vienas stipriausių antibiotikų, gerai gydantis net pastaruoju metu vėl nerimą keliančią tuberkuliozę. „Tuberkuliozės bakterijos yra atsparios penkioms antibiotikų savybėms, o pikis yra vienintelis preparatas, galintis išgydyti tuberkuliozę, veikdamas su kitais medikamentais“, – sako mokslininkas.


Bičių pikis – nepamainomas natūralus antibiotikas

Bičių pikis – tai geltona, tamsiai ruda arba raudonai ruda bičių darbininkių surinkta medžiaga, skirta apsaugoti avilį nuo infekcijų.


Pikio spiritinės ištraukos ruošimas


Pikio, kaip ir kitų bičių produktų preparatų, galima nusipirkti vaistinėse, tačiau bitininkai rekomenduoja pasigaminti ir patiems. Ištraukai ruošti reikia pasirinkti santykinai minkštą pikį ir susmulkinti jį į 2–4 mm dydžio daleles, galima ir palaikyti šaldytuve, kad sustandėtų, o paskui sutarkuoti ir persijoti.


Pikio gabaliukai suberiami į tamsaus stiklo indą, užpilami spiritu (tinkamiausias yra 70–82 proc.). Indas sandariai užkemšamas kamščiu ir paliekamas tamsioje vietoje maždaug savaitę. Užpilą po dviejų dienų reikia kasdien kelis kartus suplakti, kad veiklioji medžiaga geriau ištirptų. Tirpalas palaikomas šaldytuve ir perfiltruojamas. Pasak A. Amšiejaus, 30 proc. tirpalą gausime 100 ml spirito užpylę 30 g pikio, 20 proc. – 20 g pikio ir pan.


Pikio ištraukos preparatą galima vartoti kaip vidinį ir išorinį vaistą, taip pat kaip aerozolį. Išoriškai pikio ištrauka naudojama skalavimo skysčio pavidalu burnos ertmės gleivinei, dantenoms, dantims, lėtiniam tonzilitui gydyti. Aliejinio ekstrakto mišinio lašinama į ausį esant viduriniosios ausies uždegimui. Toks mišinys padeda ir neprigirdint senatvėje ar kenčiant nuo kitų negalių.

REKLAMA


Kaip geriamasis vaistas pikio ekstraktas padeda sergant daugeliu ligų: gripu ir kitomis peršalimo ligomis, ūminiu ar lėtiniu bronchitu, plaučių uždegimu, tuberkulioze, hipertenzija, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige, ūminiu ar lėtiniu kolitu ir kitomis ligomis. Paprastai tokio gydymo kursas gali trukti 5–30 dienų – tai priklauso nuo ligos pobūdžio ir įsisenėjimo. Norint išvengti šalutinio poveikio, šiuo preparatu piktnaudžiauti negalima, o dėl dozių vertėtų pasitarti su specialistu.


Bičių pikis – nepamainomas natūralus antibiotikas

Bičių pikis aktyvina žmogaus imuninę bei hormoninę sistemas.


Bitininkas dr. A. Amšiejus pataria


* Tuberkuliozei gydyti reikėtų 7 lašus bičių pikio ištraukos užlašinti ant 5 g juodos duonos gabaliuko. Šią dozę dera vartoti tris kartus per dieną pusvalandį prieš valgį. Toks gydymas turėtų trukti pusę metų. Panašiai galima išgydyti ir skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opą (vartojant su distiliuotu vandeniu 10 lašų prieš valgį).


* Peršalus, smarkiai sloguojant, sergant bronchitu, astma, per dieną profilaktiškai patariama suvartoti 2 g pikio.


* Lūpų ir burnos pūslelinei, dantenų paburkimui bei gerklės perštėjimui gydyti patartina gerti pikio tinktūrą, atskiestą vandeniu (kelis lašus spiritinės pikio tinktūros reikia įlašinti į 15 ml šilto vandens).


* Pikio tinktūra labai tinka spuogams, negyjančioms žaizdoms, egzemai ir uždegiminei odos ligai psoriazei gydyti.


* Pikio kompresai iš medvilninio ar lininio audinio naudojami reumatui, sąnarių uždegimams ir pažeidimams gydyti. Kompresas pašildomas ir užvyniojamas ant skaudančio sąnario.


* Norint pašalinti nuospaudas, tereikia pikio gabalėlį pašildyti, uždėti ant pleistro ir užklijuoti ant nuospaudos.


Parengta pagal žurnalą "Namie ir sode"