Kaip pasirūpinti vaikų dantimis? Tik 1 iš 2 ikimokyklinio amžiaus tėvų ryte valo vaikų dantis

Kaip pasirūpinti vaikų dantimis? Tik 1 iš 2 ikimokyklinio amžiaus tėvų ryte valo vaikų dantis


Tik 52 proc. ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų, globėjų, rūpintojų (toliau – tėvų) kasdien valo vaikų dantis ryte, o kasdien vakare – 83 proc. Tai atskleidė 2023 m. Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktos „Ikimokyklinio amžiaus vaikų dantų priežiūros ypatumų apklausos“ rezultatų analizė. Tokie rezultatai rodo nepakankamą mažamečių burnos higieną, kai vaikas dar tik mokosi pats išsivalyti dantis ir jo burnos higiena ir sveikata tiesiogiai priklauso nuo tėvų.


Artėjant kovo 20 d., Pasaulinei burnos sveikatos dienai, „Vilnius sveikiau“ siekia atkreipti dėmesį į vaikų burnos higieną, nes būtent ankstyvas sveikatai palankių įgūdžių formavimas lemia tinkamą burnos sveikatos priežiūrą ateityje, o tinkamai prižiūrint burną galima išvengti daugelio burnos sveikatos problemų ateityje.


Daugiau nei 40 proc. vaikų dantis valo rečiau nei 2 kartus per dieną


Vaikų sveikatos stebėsenos informacinės sistemos (VSSIS) 3–6 m. amžiaus vaikų dantų higienos būklės duomenimis, 2021–2023 m. Vilniaus gyventojų bendra dantų būklė minimaliai pagerėjo, tačiau sulaukus 6 m. vaikų dantų būklė itin suprastėjo. Jei 2023 m. bent vieną ėduonies pažeistą, plombuotą arba išrautą dėl ėduonies dantį turėjusių 3 m. amžiaus vaikų buvo 16 proc., tai 6 m. amžiaus vaikų grupėje pažeistus dantis turinčių vaikų dalis siekė jau 62 proc. Toks pokytis rodo nepakankamą dantų higieną 4–6 metais, kai vaiko smulkioji motorika tik ugdoma, jis mokosi pats išsivalyti dantis, o jo burnos higiena tiesiogiai priklauso nuo tėvų.

REKLAMA


Reaguodama į vaikų burnos sveikatos duomenis ir apklausų rezultatus, Vilniaus miesto savivaldybė patvirtino Vaikų burnos sveikatos stiprinimo 2024 m. veiklos planą, kuriame suplanuotos skirtingos tikslinės priemonės tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. Kaip teigia Vilniaus miesto vicemerė Simona Bieliūnė, suderinti ir koordinuoti savivaldybės administracijos, Visuomenės sveikatos biuro ir asmens sveikatos priežiūros, švietimo įstaigų veiksmai gali sudaryti sąlygas pastarųjų metų tendencijoms keistis.


„Vilnius sveikiau“ direktoriaus pavaduotoja, laikinai einanti direktoriaus pareigas Aurelija Šiautkulienė teigia, kad veiksmai savivaldybės mastu neatsiejami nuo visuomenės švietimo. A. Šiautkulienė įsitikinusi: „Vaikų burnos higienos įpročiai formuojami nuo pirmų dienų. Šios problemos sprendimas neatsiejamas nuo pačių tėvų, globėjų ar rūpintojų švietimo apie vaikų burnos sveikatą, jos svarbą. Todėl ne tik vykdysime veiklas Vilniaus ugdymo įstaigose, tačiau įvairiais komunikacijos kanalais tikimės pasiekti kuo daugiau suaugusiųjų, teikti patarimus, kad jie galėtų imtis reikalingų veiksmų ir tinkamai pasirūpintų mažamečių burnos sveikata.“

REKLAMA


Ankstyvų burnos higienos įpročių formavimo poreikį patvirtina ir „Vilnius sveikiau“ 2020 m. atlikto „Mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos tyrimo“ duomenys. Jie atskleidė, kad tik 57 proc. Lietuvos mokyklinio amžiaus vaikų dantis valo du ir daugiau kartų per dieną. Situacija panaši, bet šiek tiek geresnė sostinėje – 62,2 proc. Tyrimo duomenimis, vertinant 0–17 m. amžiaus vaikus Vilniaus mieste 2022 m. sveikus dantis turėjo 38,6 proc. vaikų, Lietuvoje – 34,7 proc.


Kaip pasirūpinti vaikų dantimis? Tik 1 iš 2 ikimokyklinio amžiaus tėvų ryte valo vaikų dantis


Suaugusiųjų ir vaikų ryšys – burnos sveikatos pagrindas


Dažnai tėvai susiduria su sunkumais, kai reikia vaikams suformuoti dantų higienos įpročius. Vienas iš patarimų šiam procesui palengvinti – pradėti kuo anksčiau. Net kai mažylis dar neturi dantukų, naudinga pradėti valyti dantenas švelniu šepetuku ir formuoti burnos higienos ritualą, o išdygus pirmam dantukui būtina apsilankyti pas gydytoją specialistą pirmai apžiūrai.


Dažnai vaikams odontologas siejasi su nemaloniais išgyvenimais ir baime. Taip yra todėl, kad įprastai vaikai pas odontologą apsilanko tik tada, kai susiduria su dantų skausmu, arba vaikas gali išgirsti kitų žmonių neigiamus atsiliepimus apie odontologus, ir taip susiformuoja nemalonios mintys ir jausmai. Psichologė Natalja Kulakovskaja ypač pabrėžia ryšio su vaiku kūrimo svarbą: „Neslėpkite savo jausmų, galite atvirai pasikalbėti, įvardyti, ko vaikai tiksliai bijo: gydytojo, skausmo, nežinomybės, nemalonių patirčių ir pan. Galima atskleisti vaikams, kad ir suaugusieji kartais bijo eiti pas odontologą ar kitą gydytoją, ir tai yra visiškai normalu. Galima vaikų pasiklausti ir su jais pasitarti, kaip sumažinti šias baimes ir nerimą, kas vaikui padėtų neigiamas emocijas paversti teigiamomis.“


N. Kulakovskaja pataria, kad prieš vizitą pas odontologą būtų gerai nupasakoti procedūros eigą (tai gali sumažinti nežinomumo baimę) ir vengti kalbėti apie skausmą. Pažadas, kad nebus skausmo, gali neigiamai paveikti dviem būdais: vaikai gali laukti skausmo ir bijoti procedūros dar labiau arba patyrę skausmą nusivilti suaugusiuoju, jaustis apgauti.


Dantų valymą reikia sieti su sveikata, gerove, rūpesčiu ir meile sau, savo dantukams. Negąsdinkite vaiko, kad nevalomi dantys iškris, tačiau paskatinkite mylėti savo dantukus ir jais rūpintis, kad jie būtų stiprūs, tvirti ir sveiki. Galima leisti vaikams patiems išsirinkti norimą dantų pastą, mėgstamo herojaus dantų šepetuką – taip įprotis bus smagus ir žaismingas.Kaip pasirūpinti vaikų dantimis? Tik 1 iš 2 ikimokyklinio amžiaus tėvų ryte valo vaikų dantis


Kokių burnos sveikatos stiprinimo priemonių turėtų imtis tėvai


Vaikų, kaip ir suaugusiųjų, burnos sveikatą lemia daugelis veiksnių: dantų higiena, tinkamos valymo priemonės, mityba, vizitai pas specialistus. Vaikų odontologė, Vilniaus miesto savivaldybės Sveikatos ir sporto reikalų tarybos pirmininkė, Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narė dr. Rasa Račienė vaikų burnos sveikatą vertina kompleksiškai: „Burnos sveikata privalome rūpintis atsakingai, prasta dantų priežiūra dažnu atveju gali pasireikšti skausmu ir taip pabloginti vaikų gyvenimo kokybę, sukelti rimtesnių infekcijų, paveikti kalbą, pakenkti valgymui ar bendravimui. Dėl to gali kilti įvairių fizinių, psichologinių ar socialinių sunkumų.“


Norint palaikyti gerą burnos sveikatą ir išvengti burnos sveikatos problemų, būtina dantis valyti kasdien ryte ir vakare po 2 minutes. Po kiekvieno valgio, siekiant sumažinti mikrobams veistis tinkamą terpę burnoje, skatinama skalauti burną vandeniu. Vakare, prieš valant dantis šepetėliu ir pasta, būtina siūlu išvalyti tarpdančius. Taip kontroliuojamas burnoje esančių bakterijų, kurios sukelia dantų ir dantenų ligas, kiekis.


Itin svarbios ir tinkamos dantų valymo priemonės: minkštas dantų šepetėlis nedidele galvute, dantų pasta su fluoru (tinkamą fluoro kiekį gali nustatyti odontologas) ir dantų siūlas.


Reikėtų nepamiršti ir mitybos įtakos burnos sveikatai. Rekomenduojama vengti daug cukraus turinčių, prie dantų limpančių maisto produktų (trapučių, kukurūzų), saldžių gėrimų, valgyti daugiau daržovių, vaisių, riešutų, sūrio. Patariama tarp pagrindinių valgių neužkandžiauti.


Profilaktika taip pat yra viena iš pagrindinių burnos sveikatą galinčių užtikrinti veiksnių. Rekomenduojama lankytis pas gydytoją odontologą du kartus per metus profilaktinei apžiūrai, o burnos higienai apsilankyti bent kartą per metus.


Vaikų burnos sveikatos stiprinimas savivaldybės mastu


Vilniaus miesto savivaldybėje rengiant Vaikų burnos sveikatos stiprinimo 2024 m. veiklos planą dalis priemonių jau buvo nuosekliai įgyvendinamos, vertintas jų turinio keitimo ar papildymo poreikis, kita dalis – naujos inicijuojamos veiklos.


Įgyvendinant minėtą planą bus rengiamas projektas „Graži šypsena“, metodinės priemonės skirtingoms vaikų amžiaus grupėms: nuo mokomųjų vaizdo klipų iki burnos skalavimo kalendoriaus. Edukacijos priemonėmis galės naudotis tiek visuomenės sveikatos specialistai, tiek ikimokyklinio ugdymo pedagogai.

REKLAMA


Kaip pasirūpinti vaikų dantimis? Tik 1 iš 2 ikimokyklinio amžiaus tėvų ryte valo vaikų dantis


„Vilnius Sveikiau“ planuoja parengti rekomendacijas visoms ikimokyklinio ugdymo įstaigoms dėl savarankiško vaikų iki 6 metų dantų valymo. Vaikai asmeniniais dantų šepetėliais mokytųsi, kaip taisyklingai valytis dantis, siekiant formuoti dantų priežiūros įgūdžius.


Toks pat dėmesys bus skiriamas ir tėvams (globėjams, rūpintojams). Siekdamas kuo anksčiau suteikti reikiamų žinių, biuras „Vilnius sveikiau“ organizuos nuotolines paskaitas apie nėščiosios ir naujagimio burnos ertmės priežiūrą. Ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvams bus parengti ir dalijami informaciniai lankstinukai, siekiant paskatinti juos įsitraukti į tinkamo rūpinimosi vaiko burnos sveikata procesą.


Siekiant užtikrinti kūdikių burnos higienos priežiūrą, Šeškinės poliklinika ir Vilniaus miesto savivaldybės Sveikatos apsaugos skyrius tėvams (globėjams, rūpintojams) apsilankius su vaikais išdygus pirmam dantukui suteiks informacijos apie burnos ligų prevenciją ir išmokys išvalyti pirmąjį dantuką. Taip pat minėtos įstaigos organizuos individualias tiesiogines odontologų ir burnos higienistų konsultacijas 11–12 m. amžiaus vaikams, kurie jau rūpinasi dantimis savarankiškai.
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 29 (2024)

    Savaitė - Nr.: 29 (2024)